Header Header
Header Header
سه بال نجات بانک‌ها
مدیریت ریسک سیستمی از نگاه صندوق بین‌المللی پول
بررسی‌ها نشان می‌دهد مجموعه اقدامات اصلاحی برای افزایش سلامت نظام بانکی چه در دوران سلامت بانکی و چه در دوران بحران بانکی ردیف‌های مشترک بسیاری دارند. کارکنان صندوق بین‌المللی پول در یکی از فصول گزارش این صندوق با موضوع «بررسی پدیده ورشکستگی بانکی» به انعکاس دیدگاه‌ها و راهکارهای موجود برای مدیریت ریسک سیستماتیک در شبکه بانکی پرداخته‌اند.
Header Header
خبرنامه
Header Header
روزنه
بانک جهانی منتشر کرد
گزارش جدید بانک جهانی در مورد اقتصاد ایران با عنوان «رصد اقتصاد ایران» در دو فصل منتشر شد. در این گزارش با اشاره به پیشرفت‌های اخیر اقتصادی و سیاسی ایران به چشم‌انداز این اقتصاد و ریسک‌هایی که آن را مورد تهدید قرار می‌دهند پرداخته شده است.
سیطره چینی‌ها بر بازارهای تجاری گوناگون دنیا از جمله ایران، صنعت گردشگری را نیز بی‌نصیب نگذاشته است؛ تا آنجا که حضور راهنمایان چینی، اقامتگاه‌ها و رستوران‌های چینی و همچنین تورگردانان چینی، امنیت شغلی فعالان گردشگری ایرانی را که در این بخش فعالیت می‌کنند به خطر انداخته است. اخبار حاکی از فعالیت‌های منسجم چینی‌‌ها در بازار گردشگری ایران است؛
چرا منابع خارجی به اقتصاد ایران نمی‌آید؟
روند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در مقایسه با سایر کشورها حاکی از ناکارآمدی زیرساخت‌های فعلی در جذب پول در بازار سرمایه است. در این میان این سوال مطرح است که چرا اقتصاد ایران نتوانسته در جذب سرمایه‌ها موفق عمل کند؟ به‌نظر می‌رسد علاوه‌بر موانع تحریم‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر، مسائل قانونی و ساختاری نیز بر روند ضعیف جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران موثر بوده است.
رئیس‌کل بیمه مرکزی عنوان کرد:
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به هدفگذاری افزایش ضریب نفوذ بیمه به ۷درصد در برنامه ششم گفت: می‌توان انتظار داشت در بهترین شرایط صنعت بیمه در پایان برنامه ششم به ضریب نفوذ بیمه به ۳ درصد برسد.
دنیای اقتصادنوشت: دلار در هفته گذشته بیشترین افت روزانه از 11 آذر را تجربه کرد تا کمترین بازدهی هفتگی این ارز از میانه آبان ماه ثبت شود.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه از تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور در کمیسیون متبوعش خبر داد.
در روزهای اخیر، برخی از رسانه‌ها و سایت‌های خبری در قالب گزارش و گفت‌و‌گو با افراد، از اثر شدید افزایش نرخ ارز در مواد خوراکی خبر دادند. این ادعا در حالی است که مستندترین گزارش از تغییرات قیمت خرده‌فروشی در تهران نشان می‌دهد که بین نوسان ارز و تغییرات قیمت مواد خوراکی در هفته‌های اخیر ارتباط معناداری وجود نداشته است.
تجار ایرانی بازارهای خود را احیا کردند
بررسی اولویت‌های کالایی و کشورهای هدف صادراتی در فاصله سال‌های 92 تا 95 نشان می‌دهد تجار ایرانی توانسته‌اند پس از لغو تحریم‌ها، بازارهای خود را احیا کنند. جدیدترین گزارش سازمان توسعه تجارت حاکی است که با ازسرگیری روابط ایران با دنیا به واسطه رایزنی‌های سیاسی و تجاری، ایران توانسته بازارهای صادراتی از دست رفته خود را در هفت گروه کالایی «کشاورزی»، «غذایی»، «کالاهای غیرنفتی»، «برق و مکانیک»، «نساجی، پوشاک، فرش و چرم»، «پتروشیمی» و «معدن» بازپس گیرد و با چرخش از منطقه آسیا به سمت کشورهای اروپایی نیز گام بردارد.
روند تغییرات شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی از نگاه بانک جهانی
در میان اتفاقات ناخوشایند سال 2016 که زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داد، شاهد برخی تحولات مثبت برای حرکت به سمت رفاه، صلح و ثبات بیشتر در این سال بوده‌ایم. بر این اساس، بانک جهانی در آخرین گزارش 2016 خود به بررسی روند تغییرات شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، آب‌وهوایی و... در این سال پرداخته است.
با افزایش ٤٩ هزار بشکه ای فروش در اکتبر؛
در پی افزایش ٤٩ هزار بشکه ای صادرات نفت ایران به ژاپن در ماه اکتبر، سهم ایران از بازار واردات این کشور به ٦,٦ درصد رسید.
به دنبال محصولی باشید که برطرف کننده مشکلات زندگی روزانه شما باشد
متوسط نرخ اجاره بها در مقایسه با تابستان ۱۰ درصد کاهش یافت
بازار اجاره آپارتمان‌های مسکونی در آستانه شروع سردترین فصل سال،به خواب زمستانی رفت. تحقیقات میدانی از آخرین وضعیت نرخ اجاره بهای آپارتمان‌های مسکونی در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد در این بخش از بازار مسکن مالکان آپارتمان‌های اجاره‌ای انعطاف بیشتری در تعیین نرخ رهن و اجاره و سایر شرایط اجاره آپارتمان خود در مقابل مستاجران نشان می‌دهند.
با توجه به اینکه سازمان گردشگری و صنایع دستی کشور در طی روزهای آینده کنفرانسی را در خصوص کشور عراق با عنوان موضوعات مرتبط با این سازمان و پسا داعش برگزار شد
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از امکان استفاده از کارت‌های بانکی ایران در خارج از کشور تا اوایل سال آینده خبر داد. علی کرمانشاه در گفت‌وگو با «ایرنا» درباره برنامه بانک مرکزی برای استفاده از کارت‌های ایرانی در سایر کشورها گفت: این برنامه در ۶ ماه گذشته در دست پیگیری است و به‌زودی سند مطالعاتی و اطلاعاتی آن را منتشر می‌کنیم.
Header Header
Header
سرمقاله
Header
یادداشت
Header
رو در رو
پیرامون حذف ریال و تبدیل پول ملی به تومان

پیرامون حذف ریال و تبدیل پول ملی به تومان

علی سرزعیم
وزیر کار برای پاسخگویی به تخلفات تأمین اجتماعی به مجلس می‌آید

وزیر کار برای پاسخگویی به تخلفات تأمین اجتماعی به مجلس می‌آید

جزئیات کاملتر این سوال در روز علنی مجلس مطرح خواهد شد اما کلیات موضوع مربوط به تخلفات سازمان تامین اجتماعی است.
توسعه «دستفروشی قانونی» ضروری است

توسعه «دستفروشی قانونی» ضروری است

میثم‌ هاشم‌خانی
درتوليد و مصرف درون زايِ برون نگر باشيم

درتوليد و مصرف درون زايِ برون نگر باشيم

يحيي آل اسحاق
توزیع یارانه، ایرانی‌ها را تنبل ‌کرده است

توزیع یارانه، ایرانی‌ها را تنبل ‌کرده است

عباس آخوندی
Header
طرح و طنز
Header
وب نوشت

پژو 206 و 207 ارزان می‌شود

به دنبال دستور جدید رئیس جمهور برای قیمت‌گذاری خودرو برمبنای ارز مبادله‌ای، دبیر انجمن خودروسازان ایران از کاهش قیمت خودروهای 206 و 207 خبر داد.

40نکته‌اقتصادی‌اظهارات رئیس‌جمهور+جدول

در حالی که احساس می‌شد رفتن رییس‌جمهور به مجلس برای گرفتن چک سفید از نمایندگان برای اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است، این اتفاق نیفتاد و هیچ صحبت خاصی درباره این بخش از قانون نشد.

طلا گران شد +جدول

در حالي كه چهارشنبه هفته پيش قيمت هر اونس طلا در بازار جهاني به رقم نازل 1625 دلار در هر اونس رسيد، صبح ديروز هر اونس طلا نسبت به روز ماقبل از آن 10 دلار در هر اونس گرانتر شد و به رقم 1681 دلار در هر اونس رسيد.

سلطان شکر ایران درگذشت

فردی که روزنامه‌ها چند سال پیش لقب سلطان شکر ایران را به او داده بودند، درگذشت.
Header