Header Header
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۸
كدخبر: ۱۴۲۱۴
مضرات نوشابه‌های انرژی زا برای بدن؛
نوشابه‌های گازدار به طور کلی برای بدن خطرآفرین هستند و نمی‌توان از آن‌ها به مقدار زیاد استفاده کرد در این میان نوشابه‌های انرژی زا از همه آن‌ها بد‌تر هستند و اثرات مخربی روی بدن دارند.
سرویس سلامت تعامل- نوشابه‌های انرژی زا این روز‌ها طرفداران بسیار زیادی دارد و البته در کنار این انرژی کاذبی که وارد بدن شما می‌کند می‌تواند بسیار خطرناک نیز باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره‌هایی می‌کنیم. 

در ابتدا بهتر است تا مواد تشکیل دهنده این نوشیدنی‌ها را بشناسیم و بدانیم که این نوشیدنی‌ای که می‌خوریم از چه جیزی تشکیل شده است. 

مواد تشکیل دهنده: 

افدرین: محرکی که روی اعصاب مرکزی بدن تاثیر می‌گذارد که معمولا در داروهای کاهش دهندهٔ وزن استفاده می‌شود، اما اثرات مخربی روی کارکرد قلب دارد. 

تورین: آمینو اسید طبیعی که ضربان قلب و کارکرد ماهیچه‌ها را تنظیم می‌‌کند که باز هم در مفید بودن آن برای بدن شک بسیاری وجود دارد. 

جینسنگ: برای کاهش استرس و ازدیاد انرژی

ویتامین گروه ب: گروهی از ویتامین‌ها که می‌توانند شکر موجود در نوشابه را به انرژی تبدیل کرده و سبب ساخت ماهیچه شوند. 

دانه گوآرانا: که از برزیل تهیه شده و محرکی قوی است. 

کراتین: اسید اورگانیکی که برای تولید انرژی ماهیچه‌ها مفید است. 

دانه جینکو: دانه‌ای درختی که برای بهبود حافظه مفید است. 

با وجود آنکه سازندگان این نوشابه‌ها مدعی هستند که آن‌ها کاملا بی‌خطر هستند، اما پزشکان عقیده دیگری دارند. آن‌ها معتقدند آنچه که این انرژی کاذب را در بدن افراد به وجود می‌آورد، تنها به دلیل وجود مقدار بسیار زیادی شکر و کافئین است که برای بدن بسیار ضرر دارد. 

از نظر آن‌ها وجود کافئین در این نوشیدنی باعث می‌شود که خواب افراد به شدت به هم بریزد و در واقع آن‌ها بی‌خواب شوند. وجود فعالیت‌های شیمیایی و اختلال در هورمون‌ها در مغز نیز که به همین خاطر پدید می‌آیند، سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعالیت چشم را مختل می‌کنند. 

همچنین کبد مقدار بیشتری قند را به جریان خون می‌فرستد تا انرژی بیشتری تولید شود و این اتفاقات ناخوشایند در واقع همان‌هایی هستند که به انرژی دار شدن شما کمک می‌کنند. 

نوشیدن این نوشابه‌ها برای مقدار بسیار کم بی‌خطر است، اما مصرف روزانهٔ آن با وجود کافئین بسیار در آن، مطمئنا شما را به مشکلات بسیاری دچار خواهد کرد که اعتیاد به آن یکی از آنهاست. 

در کنار این مشکلات، مختل شدن کار کلیه باعث می‌شود مقدار بیشتری آب بدنتان از دست برود که اگر در حال ورزش کردن هم باشید و عرق کنید، به سادگی ممکن است به خاطر این دو علت دچار افت شدید آب در بدنتان شوید. 

همچنین محققان باور دارند مواد محرکی مانند کافئین باعث از دست رفتن هماهنگی عضلانی می‌شوند و توانایی بدن را در حفظ درجه حرارت معین دچار اختلال می‌کنند. مصرف این نوشیدنی‌های حاوی کافئین هرچند راهی برای کسب انرژی بیشتر است اما اگر به مقدار زیاد استفاده شود پیامدهای نامطلوبی مانند پرخاشگری در پی خواهد داشت. والدین باید آگاه باشند که نوجوانانی که تمایل به سوء‌مصرف کافئین دارند احتمال اینکه به رفتارهای پرخطر دست بزنند بسیار بیشتر است. در حال حاضر هیچ تعریف قانونی‌ای برای این نوشیدنی‌ها وجود ندارد. هر چند برخی از آن‌ها حاوی ویتامین و مواد گیاهی مفیدی هستند اما مصرف کافئین زیاد موجود در آن‌ها می‌تواند تهدید‌ کننده و خطرناک باشد. 

به تازگی نیز تحقیقات بسیار زیادی انجام شد‌ها است که نشان می‌دهد مصرف زیاد نوشیدنی‌های انرژی زا به دندان‌ها آسیب می‌رساند. میزان بالای اسید در این نوشیدنی‌ها باعث از بین رفتن می‌نای دندان می‌شود. در برخی موارد، تأثیر فرسایش کمتر از ۵ روز شروع می‌شود. اغلب نوجوانان بر این باورند که مصرف این نوشیدنی‌ها باعث بهبود عملکرد ورزشی و افزایش میزان انرژی می‌شود در حالی که این نوشیدنی‌ها دندان‌ها را نیز از بین می‌برد. 

محققان میزان اسیدیته ۲۲ نوع نوشیدنی انرژی زا و ورزشی از جمله «رد بل» را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند نوشیدنی‌های انرژی زا به می‌نای دندان آسیب می‌رساند و آسیب‌هایی که به می‌نای دندان می‌رسد جبران شدنی نیست. توصیه کار‌شناسان، محدود کردن مصرف این نوشیدنی هاست.

Header