Header Header
۱۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۴
كدخبر: ۲۲۸۷۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
بسیاری شنیده اند که آرامگاه امیر کبیر در کربلای معلی است.
سرويس فرهنگي تعامل، بسیاری شنیده اند که آرامگاه امیر کبیر در کربلای معلی است. اما دست کم بنده نتوانسته بودم در این چند سال گزارش دقیقی از محل مدفن او بیابم . تا اینکه در سفر اخیر توفیق با من یار شد و بالاخره مکان گمشده را به مساعدت سید جوانی که ساکن قم است و در قالب پروژه ای علمی بر روی مستندات تاریخی عراق کار می کند ، یافتم . 
مرقد امیر کبیر درست در حجره جنوب شرقی صحن ، یا حیات مسقف شده فعلی حرم سید الشهدا ، قرار دارد . به عبارت دیگر کسانی که در صف نخست نماز جماعت، در مکان مسقف شده کنونی بایستند ، مرقد امیر در موازات شانه چپ آنها جای می گیرد . در حال حاضر پس از مرمت های جدید ، سنگ مزاری برای ایشان ، روی دیوار حجره نصب شده ، تا نشانی از آن بزرگ مرد باشد. 
امید است عموم ایرانیان آرامگاه او را نیز زیارات کنند تا همگان بدانند که کنار سید شهیدان ، آزادگانی بزرگ نیز عاشقانه آرمیده اند ! 
اشاره کنم که برابر روایات تاریخی ، پس از شهادت امير ، ابتدا او را در کاشان بخاک سپردند . اما برابر خواست همسرش عزت الدوله - که نقش بزرگی کنار مجاهدت و پایداری امیر داشت- و می دانست جسم بی جان او نیز نباید نزد شاهان قاجار باشد ، كالبد امیر را به كربلا حمل کرد و در مکان اشاره شده دفن نمود . آن زمان شعری برای سنگ مزارش نگاشته شد تا گواه بر شهادت و سعادت او در آسمان ، و جهنمی بودن قاتلانش باشد.
در حاشيه اين مطلب يكي از خوانندگان به نام اسماعيل محمودي كه مدير كاروان حج و زيارت هستند مطلبي را ارسال نمودند كه به پيوست تقديم مخاطبين محترم مي‌گردد.

سلام علیکم، حدود 10 روز پیش از کربلای معلی آمده ام و چنین چیزی آنجا ندیدم. آرامگاه امیر کبیر در غرفه (اتاق) قاجار در رواق شرقی قرار دارد و آن رواقی است که در بخش زنانه حرم مطهر است و آقایان به آن دسترسی ندارند. در ص 98 کتاب " دفنا فی العتبته الحسینیه المقدسه" که توسط دکتر حمید مجید هدو چاپ شده و هنوز هم توزیع نشده و اولین جلد را هم در همین سفر قبل به من هدیه کردند فقط زکر کرده اند رواق شرقی، و از جای دقیق آن خبری ندارند. ولی این جانب که محقق و پژوهشگر تاریخ و جغرافیا هستم و کتاب "تاریخ و جغرافیای عراق با تاکید بر عتبات عالیات" در حال تکمیل است جای دقیق آرامگاه این وزیر شیعه و با لیاقت را شناسایی دقیق کرده و انشاء الله در سفر بعد به زیارت آن میروم و گزارشش را می دهم. این مکان را یکی از خدام محترم و قدیمی حرم مطهرکه حدودا 60 سال دارد، و در 6 تا 7 سالگی به همراه پدرش وارد این اتاق شده و عکس و سنگ قبر امیر کبیر را دیده برایم گواهی نموده است. صدام خائن ضد شیعه کل آرامگاهها و سنگهای قبور بزرگان را اعم از مذهبی و یا سیاسی را از بین برده است. دوستانی که موضوع را تعقیب کنند انشاء الله خبرهای خوبی به آنها می دهم.

مطالب مرتبط :
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۵
محدثه
|
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
4
48
برايت دعا مي كنم تا در محشر وقتي خدا مي گويد: چه داشتي؟
حسين (ع) سربلند كند و بگويد: حساب شد
پاسخ ها
سینا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۴
خدا بیامرزد و روحش را شاد کند.
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
روایت است هنگامی ک امیر کبیر در حمام فین کاشان خون بسیاری از دست داده بودند شدیدا تشنه بودن ومیخواستن اب بنوشن ک یاد سید شهدا میوفتن و نمینوشن و...
ناشناس
|
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
0
2
خدا این بزرگ مردتاریخ ایران را کند. بنده یکی از مدیران حج وزیارتم که همیشه زايرینم روبه رفتن وخواندن فاتحه برمزاراین بزگ مرد توصیه می کنم. روحش باسروشهیدان محشورباد
ناشناس
|
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
0
1
خدابیامرزتت امیر روحت شاد نور به قبرت بباره واقعاکه نخست وزیری لایقت بود کارهایی که تو کردی هیچ صدر اعظمی نکرد من که واقعا بهت علاقه دارم
Header