Header Header
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۰
كدخبر: ۳۶۳۰۸
شهرام شکیبا
نتخابات یازدهم ریاست جمهوری در راه است و هر روز رنگ و وارنگ کاندیدا تولید می‌شود.
 کم‌کم دارم به این پیش‌بینی می‌رسم که بعید نیست تعداد کاندیداها از تعداد رأی‌دهندگان بیشتر باشد. اگر همین‌طوری پیش برود، هر کاندیدایی که تعداد فرزندانش بیشتر باشد، با 10، 12 رأی رئیس‌جمهور می‌شود. خیلی‌هایشان هم یاد گرفته‌اند و برای هوادارانشان رنگ انتخاب کرده‌اند. این روزها نام کسانی که اعلام کاندیداتوری کرده‌اند را می‌خواندم. یک‌باره یاد جمله‌ای از احمدی‌نژاد افتادم و قضیه وزیری که رئیس‌جمهور به او گفت «هلو»! دیدم بهترین کار این است که رنگ‌ها از انتخابات پاک شود، بالاخص با توجه به انقلابات رنگی و مخملی. (برای اطلاعات بیشتر رک به کیهان) اما به هرحال هر کاندیدایی یک نماد و نشانه‌ای لازم دارد، خب چه چیز بهتر از صیفی‌جات و میوه‌جات و سبزی‌جات که مثل رنگ‌ها سوءسابقه هم ندارند. در هیچ‌جای دنیا تا به حال براندازی هویجی و کرفسی و نخودی و موزی و... سابقه نداشته و خدای ناکرده شائبه دشمنی و براندازی و این‌ها پیش نمی‌آید لذا برخی سبزیجات، صیفی‌جات و میوه‌جاتی که می‌تواند در انتخابات به کار تبلیغات کاندیداها بیاید را معرفی می‌کنم.
سیب‌زمینی
با توجه به اینکه سیب‌زمینی بسیار خاکی است، برای کاندیداهای مردمی و خاکی بسیار مناسب است. پیش‌تر نیز نقش و تأثیر موفقیت‌آمیز و شگفتی‌آفرین سیب‌زمینی در انتخابات به اثبات رسیده، لذا هر کاندیدایی که مایل به استفاده از این نماد پیروزمند است، ‌باید زودتر اعلام کند که مشتری زیاد است.
توت‌فرنگی
ویژه کاندیداهایی که عنایت خاصی به ارتباط با کشورهای غربی و گسترش روابط با آنها دارند.
بادمجان
علی‌رغم ظاهر غلط‌‌اندازی که دارد، ‌از دیرباز در سیاست حضور داشته است. به حضور فعال بادمجان در عرصه سیاست در حکایات شیرین فارسی نیز اشاره شده، تا حدی که با عنایت به حکایت زیر، خود بادمجان در قدیم از رجال سیاسی به شمار می‌آمده و حتی نامش در عداد رقبای پادشاهان آمده است:
گویند وقتی سلطان‌محمود گرسنه بود، بادنجان بورانی پیش او آوردند و آن بخورد و بگفت بادنجان نیک چیزی است. ندیمش در مدح بادنجان فصلی بلیغ بگفت. سلطان چون سیر شد، گفت: بادنجان را مضرت‌هاست. ندیم بر فور در مذمت آن مبالغت کرد. سلطان گفت: مردک همین زمان چه می‌گفتی؟ گفت: من ندیم سلطانم نه وزیر بادنجان!
این هم سند و مدرک رجلیت سياسي بادمجان.
شاتوت
این میوه به اعتبار نامش اساساً متعلق به جماعت سلطنت‌طلب است و در انتخابات جایی ندارد. حواستان باشد.
انگور
این میوه برای کاندیداهای آبرودار به هیچ‌وجه مناسب نیست، چراکه پرونده اخلاقی دارد. 
آبروی خاندان تاک هم بر باد رفت
دختر رز را عسس صدبار با مستان گرفت
ترب
با توجه به سایر افکت و ساندافکت‌های ویژه، ترب تنها به درد کاندیداهایی می‌خورد که قصد دارند بعد از انتخابات سروصدا راه بیندازند و اعتراض کنند.
هندوانه
این میوه برای کاندیداهای کم‌کار به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.
هلو
نوع تلفظ نام این میوه حالت خاصی دارد که لب‌های مردم حین گفتنش غنچه می‌شود، لذا اساساً جو جامعه را تلطیف نموده و باعث می‌شود تا مهربانی دست زیبایی را بگیرد و کبوترها دوباره پیدا شوند و... دل و جگر در جامعه نهادینه شود. هلو برای کاندیداهای لطیف به شدت توصیه می‌شود. 
کاهوپیچ
با توجه به لایه‌لایگی، پیچیدگی و پرمغزی کاهوپیچ، برای کاندیداهایی که در گذشته مشاغلی خاص و پیچیده و پرابهام داشته‌اند، مناسب است.
چاغاله بادام
به‌خاطر نامش به هیچ‌وجه برای هیچ‌کدام از کاندیداها بالاخص جوانان اصلاً توصیه نمی‌شود.
گوجه‌فرنگی
با توجه به نقش خاص گوجه‌فرنگی در سال‌های اخیر و نوسانات قیمتی‌اش جز در یک محله، نتیجه حاصل می‌شود که فقط در انتخابات شورایاری محله نارمک به‌درد می‌خورد. گوجه‌فرنگی برای انتخابات ریاست‌جمهوری توصیه نمی‌شود، مگر برای کاندیداهایی که اساساً مملکت را مثل میوه‌فروشی محله‌شان اداره می‌کنند.
آلوئه‌ورا
این میوه که تازگی‌ها به ایران آمده، اسم باکلاس و دهن‌پرکنی دارد، لذا برای کاندیداهای اصلاح‌طلب، شیک و پیک و جوان‌پسند بسیار مناسب است.
کیوی
کیوی تنها میوه‌ای است که ته‌ریش مناسب و در حد شرعی دارد. برای همین در مورد کاندیداهایی که به‌مناسبت انتخابات تازه تصمیم گرفته‌اند ریش بگذارند و جهت خالی نبودن عریضه فقط ته‌ریش مختصری تهیه کرده‌اند، بسیار به‌کار می‌آید. ضمناً کیوی برای اصولگرایان اصلاح‌طلب نیز توصیه می‌شود.
خیارچنبر
در مورد این میوه نظریات متعددی وجود دارد اما همه نظریات حاکی از آن است که خیارچنبر در ابتدا همان خیار طبیعی و صاف و صوف بوده است ولی بعداً به دلایلی از مسیر راست منحرف شده است. گروهی معتقدند که تشعشعات اتمی در وی تغییر شکل داده و گروهی ضربات ناگوار عدیده را باعث این تغییر می‌دانند. به ‌هرحال خیارچنبر، همان خیار است که منحرف شده، لذا بهترین میوه برای کاندیداهای جریانات انحرافی به‌حساب می‌آید.
پیشنهاد ویژه
پیشنهاد ویژه برای کاندیداهایی که می‌خواهند علاوه بر القای مردمی بودن و ساده‌زیستی، حس وطن‌پرستی‌شان را هم به اطلاع همگان برسانند به‌استناد این قطعه دوبیتی از شادروان ابوالقاسم حالت بهترین انتخاب نان و خیار و پنیر و گوجه‌فرنگی است.
شاد زحس وطن‌پرستی خویشم
گرچه نصیبم همیشه سختی و تنگی‌ست
گشته غذایم به رنگ پرچم ایران
زانکه خیار و پنیر و گوجه‌فرنگی‌ست


Header