Header Header
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
كدخبر: ۶۰۶۲۹
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
روزی با حقوق و درامد عادی که با کسب و کار بدست می آوریم تفاوت دارد. حقوق دادن مستند به بندگان است ولی روزی مستند به خداوند است
زهرا اجلال- در طول زندگی بسیار پیش آمده که در شرایط مختلف با خود گفته ایم که ای کاش مال من نیز همچون عده ای از مردم بسیار می بود تا به وسیله آن می توانستم بهتر زندگی کنم . اگر همه ی ما انسان ها در زندگی به یک سری از مسائل دقت بیشتری داشته باشین و آنان را مراعات نمائیم ، قطعاً هیچ گاه نا امید و فقیر نخواهیم بود .

1- باور کنیم که روزی رسان خدا است

«إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِینُ ؛ خدا روزی رسان است و اوست دارنده ی نیرویی سخت استوار.» (سوره ی الذاریات، 58) دانستن اینکه خداوند روزی رسان است ، با «باور» این مطلب، تفاوتی بسیار دارد و در اثر امتحانات مختلف معلوم می شود، چه کسانی اهل یقین هستند.

«إِنَّ رَبَّكَ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن یَشَاء وَیَقْدِرُ إِنَّهُ كَانَ بِعِبَادِهِ خَبِیرًا بَصِیرًا ؛ پروردگار تو در رزق هر کس که بخواهد گشایش می دهد یا تنگ می گیرد؛ زیرا او به بندگانش آگاه و بینا است. (سوره الاسراء،30)

 

2- معیار، برای طلب روزی

امام حسن (علیه السلام) فرمود: «در طلب روزی مانند کسی که برای چیره شدن (بر دشمن) پیکار می کند، کوشش مکن و به تقدیر نیز چندان تکیه مکن که از کار و کوشش دست کشی؛ زیرا در جستجوی فضل و روزی خدا برآمدن، از سنت است و پوییدن راه اعتدال در طلب روزی، از عفت است. نه عفت، روزی را از انسان دور می کند و نه حرص، روزی زیاد می آورد؛ چه، روزی قسمت شده است و حرص زدن موجب افتادن در ورطه ی گناهان می شود.» (میزان الحکمة،ج5، ح 7150)

لذا از طرفی نیازی نیست همه ی هم و غم و فکر خود را صرف بدست آوردن روزی کنیم؛ زیرا میزان روزی ما، (به شرط کار و تلاش در حد لازم) مقدر شده است؛ از طرف دیگر نیز، نباید بدلیل اعتقاد به مقدر شدن روزی، کار و تلاش را ترک کنیم؛ زیرا یکی از سنت های الهی و شرط در روزی، کار و تلاش است.

 

3-فرق روزی با حقوق

یک نکته که باید جدا به آن توجه کنیم آن است که بدانیم روزی با حقوق و درامد عادی که با کسب و کار بدست می آوریم تفاوت دارد. حقوق دادن مستند به بندگان است ولی روزی مستند به خداوند است. حقوق و دست مزد ها مشخص است, ولی خدای متعال گاهی از جایی روزی انسان را می دهد که قابل محاسبه نیست. ممکن است روزی از طریق برکت در مال و عمر باشد.

چه کنیم که مال هایمان برکت پیدا کنند ؟!

 

نکاتی در باره ی برکت در مال

1- داشتن ایمان و تقوا

یکی از عوامل مهم برکت زا در زندگی، داشتن ایمان و کسب تقوا می باشد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ ؛ اگر مردم قریه ها ایمان آورده و پرهیزکاری پیشه کرده بودند، برکت های آسمان و زمین را به رویشان می گشودیم» (سوره اعراف، 96)

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) فرمودند: «خدایا برکت را در صبحگاهان، برای امت من قرار ده ... اگر کسی خواهان رفع نیاز است، صبحگاهان به سوی آن شتابد؛ زیرا من از خدای سبحان خواستم که روزی را صبحگاهان برای امت من قرار دهد.»

از مهمترین عوامل برکت در رزق و روزی، داشتن ایمان و تقوا (عمل به واجبات و ترک محرمات) است. امام رضا (علیه السلام) فرمود: «خدای عز و جل به یکی از پیامبران خود وحی فرمود که: هر گاه اطاعت شوم خشنود گردم و چون خشنود گردم برکت دهم و برکت من بی پایان است.» (میزان الحکمة، ج1، ح1700)

 

2- قرض دادن به یکدیگر

قرض دادن به دیگران نیز، به زندگی انسان برکت می دهد؛ در حدیثی که از حضرت رسول (صلی الله علیه و اله) نقل شده است، «وام دادن به یکدیگر» را از عوامل برکت زا برشمرده اند.

 

3- با وضو بودن

«اگر کسی بی وضو در طلب حاجت خود برود و نیازش برآورده نشود، جز خویشتن، کسی را سرزنش نکند.» (تفسیر موضوعی قرآن کریم، ج17، ص281)

 

4- بیداری، هنگام بین الطلوعین

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) فرمودند: «خدایا برکت را در صبحگاهان، برای امت من قرار ده ... اگر کسی خواهان رفع نیاز است، صبحگاهان به سوی آن شتابد؛ زیرا من از خدای سبحان خواستم که روزی را صبحگاهان برای امت من قرار دهد.»(همان )

 

5- عدم کسالت و تنبلی در کار

«در تحصیل روزی کسالت نورزید، زیرا گذشتگان ما با تلاش و سرعت، به دنبال کار می رفتند.»(همان)

 

6-اعتدال، میانه روی و قناعت در زندگی

امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «لا کنز اغنی من القناعة و لا مال اذهب للفاقة من الرضی بالقوت. و من اقتصر علی بلغة الکفاف فقد انتظم الراحة و تبوأ خفض الدعة؛ هیچ گنجی بی نیازکننده تر از قناعت، و هیچ مالی در فقرزدایی، از بین برنده تر از رضایت دادن به روزی نیست و کسی که به اندازه کفایت زندگی از دنیا بردارد به آسایش دست یابد و آسوده خاطر گردد.» (نهج البلاغة، حکمت 371)

قناعت توانگر کند مرد را       خبر کن حریص جهانگرد را (سعدی)

امام در حدیثی دیگر فرمودند: «کفی بالقناعة ملکا و بحسن الخلق نعیما؛ آدمی را قناعت برای دولتمندی و خوش خلقی برای فراوانی نعمت ها کافی است.» (نهج البلاغه ،حکمت 229)

پول

7-احسان به مردم، بویژه به اهل خانه

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «هر که با خانواده ی خود نیکوکار باشد، روزیش زیاد می شود.» (همان، ح7185)

 

8- خوش اخلاقی

امام علی (علیه السلام) فرمود: «گنجهای روزی، در اخلاق خوش نهفته است.» (همان، ح 7188)

 

9- اطعام کردن

پیامبر خدا (صلی الله علیه و اله) فرمودند: «روزی کسی که اطعام می کند، سریعتر از فرو رفتن کارد در کوهان شتر، به سویش می آید.» (همان، ح 7190)

 

10- قرض دادن

امام علی (علیه السلام) فرمود: «کمک مالی کردن به برادر دینی، روزی را زیاد می کند.» (همان، ح 7199)

 

11- امانتداری

حضرت در حدیثی دیگر فرمودند: «امانتداری روزی را زیاد می کند.»

12- دعا کردن در حق مؤمنین

امام باقر (علیه السلام) فرمود: «پشت سر برادرانت دعا کن، که این کار روزی را به طرف تو سرازیر می کند.» (همان، ح 7193)

13- پاکیزگی و طهارت

به رسول خدا (صلی الله علیه و اله) عرض شد: دوست دارم روزیم زیاد شود؛ فرمود: پیوسته در حال طهارت و پاکیزگی باش، روزیت افزایش می یابد.»

آیت الله قاضی (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان»

با استفاده از کلام حضرت نتیجه می گیریم که پاک بودن از آلودگیها و نجاسات، در جلب روزی مؤثر است و شاید بتوان گفت: چون وضو گرفتن نیز نوعی پاکی از آلودگی ها می باشد، می توان با دائم الوضو بودن، جلب روزی کرد.

14- صدقه دادن

امام علی (علیه السلام) فرمود: «با صدقه دادن، روزی را فرود آورید.» (همان، ح 7196)

15- پرداخت حقوق شرعیه (خمس و زکات)

امام باقر (علیه السلام) فرمود: «زکات دادن، روزی را می افزاید.»

16- نیت پاک

امام علی (علیه السلام) فرمود: «هر که خوش نیت باشد، روزیش زیاد می شود.» (همان، ح 7198)

17- نماز شب

آیت الله قاضی (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان».مطالب مرتبط :
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۱
younus
|
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۰۳
9
53
من جدا حجاب را به همه خواهرانم توسعه میکنم!
پاسخ ها
مريم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۲
من هم با نظر شما موافق چون باعث ميشه راحتر و آسوده تر باشي وقتي كه حجاب داري تا زماني كه حجاب نداري
عسل بانو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
باسلام به عقیده ی بنده انسان اگه طمع نداشته باشه وبه خواهر وبرادرخودش موقعه ی تنگدستی کمک کنه خدا خودش همیشه هواشو داره وبه روزیش گشایش میده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
ومم
علی خرمی از خرمشهر
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
خوشبحالتون منکه آدم خوبی نیستم برای همین مال من مثل مال بعضی از مردم برکت نداره،من کارگر یه شرکت پیمانکاری تامین نیروی انسانی تحت نظر آبوفاضلاب خرمشهر کار میکنم ماهیانه620هزار تومن حقوق میگیرم170تومن قسط ماشین و 150کرایه خونه وتقریبا50تومن ماهیانه قبض الانم مدرسه بچم 270تومن علی الحساب ازمون گرفتن،،،الانم مرداد ماهه و من فقط حقوق فروردینو گرفتم
کاش مال و دارایی منم مث مال بعضیا برکت داشت تا زود تموم نشه
البته نمیخوام کسیرو مقصر معرفی کنم،چون حتما پول و مال من حرامه که زود تموم میشه دیگه، مگه ن؟
یک دوست
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
جناب علی خرمی از خرمشهر،سلام

به عنوان یک فرد موفق توصیه هایی به شما دارم:


1- مدیریت اقتصادیتون رو بهتر کنید.

2- خرج های بی مورد روی دستتون نذارید(مثلا چرا بچتون رو در یک مدرسه دولتی نذاشتید که 270 هزار تومن بابت یه آزمون نگیرن!) "گرفتن هر گونه وجه در مدرسه های دولتی ممنوعه"

من هم که اوضاع مالی خیلی خوبی دارم، بچم داره تو مدرسه دولتی درس میخونه و تا حالا هیچ پولی به مدرسه پرداخت نکردم!


3- هر کسی به اندازه تلاشش روزی می گیره،شغل شما مقدسه اما درامد من پزشک با شما که حداقل به اندازه من درس نخوندی باید تفاوت داشته باشه یا نه؟!!!4- شما اشتباه می کنید که با این حقوق کار می کنید! پسر برادر من با مدرک دیپلم برق داره ماهیانه 1.800.000 تومن از یه شرکت نصب دوربین مدار بسته در تهران حقوق می گیره(البته یک سال سابقه کار در عسلویه هم داره).


موفق و پیروز باشید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۹
گرامی عزیز شما که تمام دعاهایتان و نمازتان برای قرب الهی و برخورداری از حوریان بهشتی است کلا تفکرت در مورد زن و حجاب معلومه
من
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۹
توسعه می کنید؟؟؟!!! یا توصیه می کنید؟؟؟؟
واقعا توسعه را با توصیه اشتباه کردید یا اصلا تفاوتشو نمیدونستی؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! ای خدا جان
دیانا
|
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
0
5
بد نبود
پاسخ ها
زهرا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
توتهران .......خرجش هم بالاست
مجتبی صالحی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
سلام
نویسنده محترم بین برکت و وضع اقتصادی خوب تفکیک قائل بشوید.
موضوع شما برکت است اما احادیث شما در مورد رزق زیاد است.
این دو با هم متفاوت هستند
همیشه ثروت معنی اش برکت نیست . البته بعضی وقتها هست.
مطالبتان خیلی جالب بود تشکر.
Header