Header Header
۰۳ آذر ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۹
كدخبر: ۶۶۹۹
مهترین نکته ای که در اولین کنفرانس مطبوعاتی سی امین جشنواره فیلم فجر مطرح شد حمایت 50 درصدی جشنواره از کارگردان برتر برای ساخت فیلم بعدی است اتفاقی که سال ها از سوی اهالی رسانه مطرح می شد و در این زمینه گفت و گوهای زیادی نیز صورت گرفته بود بالاخره نتیجه بخش شد.

سرویس سینمای تعامل نیوز(taamolnews) :  اولین نشست مطبوعاتی سی امین جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار شد که دبیری این دوره از جشنواره بر عهده محمد خزاعی است. فردی که در زمینه برگزاری جشنواره های مختلف از کوثر گرفته تا مقاومت، کیش و ... سابقه درخشانی در کارنامه دارد.

جشنواره هایی که او برگزار کرده به لحاظ مالی جشنواره های پرباری بوده و در مجموع کیفیت خوبی نیز داشته است. جشنواره فیلم مقاومت در سطح بین المللی برگزار شد و پس از اتمام آن، جشنواره در چند کشور دیگر نیز برگزار شد که از استقبال نسبتا خوب مخاطب نیز سود برد و توانست بخشی از سینمای دفاع مقدس ایران را که کمتر در جشنواره های خارجی شرکت می کرد را به مخاطبان خارجی بشناساند که از نمونه موفق این فیلم ها می توان به فیلم «کودک و فرشته» اشاره کرد که در کشور ترکیه با استقبال خوب تماشاگران ترک مواجه شد و آخرین آن ها برگزاری اولین جشنواره فیلم کیش بود که با وجود حرف و حدیث های فراوانی که به همراه داشت اما در مجموع توانست با کیفیت استاندارد یک جشنواره برگزار شود.

 

خزاعی که علاوه بر کارهای اجرایی در تهیه کنندگی سینما نیز فعالیت می کند قدرت بسیار خوبی در جذب سرمایه برای برگزاری جشنواره دارد که در کنار چهره متعدل از منظر همه فیلمسازان و ارتباطات خوب بین المللی نوید جشنواره ای پربار را می دهد.

 

تا پیش از انتخاب محمد خزاعی به عنوان دبیر سی امین جشنواره فیلم فجر نام هاشم میرزاخانی سر زبان ها بود وی پس از برگزاری 2 دوره جشنواره فیلم کوتاه به صورت قابل قبول یکی از گزینه های اصلی دبیری جشنواره بود که سال قبل نیز به عنوان قائم مقام در جشنواره بیست و نهم حضور داشت. شنیده ها حکایت از آن دارد که در این دوره نیز میرزاخانی به عنوان قائم مقام حضور خواهد داشت تا در کنار محمد خزاعی بتواند تجربه خوبی را برای سال های بعد کسب کند.

 

مهمترین مسئله در انتخاب محمد خزاعی به عنوان دبیر سی امین جشنواره فیلم فجر انتخاب یک فرد غیر دولتی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با نگاهی به تاریخ برگزاری جشنواره فیلم فجر همه دبیران جشنواره مدیران دولتی بودند افرادی چون سید محمد بهشتی، مهدی فریدزاده، عزت الله ضرغامی، علیرضا رضاداد، سیف الله داد، محمد مهدی عسگرپور و... همگی از مدیران دولتی بودند در حالی محمد خزاعی اولین دبیری است که سمت دولتی ندارد و می توان امیدوار بود در دوره های آینده هنرمندان و سینماگران نیز به جمع دبیران جشنواره بپیوندند تا گرمای جشنواره به لحاظ بین المللی گرم تر شود اما تغییر دبیر جشنواره اصولا در جشنواره های معتبر جهانی کمتر رخ می دهد.

 

خزاعی در اولین نشست مطبوعاتی خود به مساله نبود امید در اکثر فیلم ها اشاره کرد و گفت: جامعه ما از نظر روانشناسی دچار مشکلات عدیده ای است اما باید امید در آثار سینمایی دیده شود. درست است که مشکلاتی در سطح جامعه وجود دارد اما همه ما با امید در حال زندگی هستیم. نباید رویکرد بسیاری از فیلمسازان به سمت پایان منفی و سیاه بینی صرف برود. باید ملاک تشخیص و ارزیابی کارها اخلاق، امید، آگاهی باشد. ما امیدواریم این رویکرد مبنای تولید در سینمای ایران باشد.

 

دبیر سی امین جشنواره فیلم فجر درباره ایجاد جوایز جدید جشنواره بیان کرد: برای بخش جلوههای ویژه سینمای ایران که در حال بلوغ است جایزه جداگانه در نظر گرفته شده است. یک جایزه ویژه هم به جشنواره اضافه شده که توسط دبیر جشنواره اهدا می شود که سیمرغ بلورین  است و با رویکرد اخلاق، آگاهی، امید به بهترین فیلم تعلق می گیرد.

 

اما مهترین نکته ای که در این کنفرانس مطرح شد حمایت 50 درصدی جشنواره از کارگردان برتر برای ساخت فیلم بعدی است اتفاقی که سال ها از سوی اهالی رسانه مطرح می شد و در این زمینه گفت و گوهای زیادی نیز صورت گرفته بود بالاخره نتیجه بخش شد. اختصاص این جوایز نوید یک جشنواره پویا را می دهد البته باید دید حرف ها چگونه به عمل نزدیک می شوند.    


مطالب مرتبط :
Header