Header Header
۲۳ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
كدخبر: ۷۰۲۹۳
سعید کوشافر: سال گذشته برای بازار مسکن سال خوبی نبود ، از یک سو افزایش قیمت و از دیگرسو رکودی که بازار را دربرگرفته بود حسابی این بازار را تحت تاثیر قراردادوهمین امر باعث شد تا کسانی که قصد خرید یا فروش داشتندهمه چشم به مذاکرات هسته ای و اتفاقی داشته باشند که شاید شرایط را به گونه ای دیگر رقم بزند .

شرایط بی ثبات این بازار باعث شده بود تا کمتر کسی تمایل به خرید یا فروش داشته باشد ، از دیگر سو شرایط مبهم مسکن مهر بازار را تحت تاثیر قرار دادو انگونه هم که انتظار میرفت افزایش سقف وامهای خرید باعث رونق در این بخش نشد.
این همه درحالی است که قیمتها انچنان افزایش یافته بود که دیگر کمتر کسی توانایی خرید داشت ودرعین حال دولت نیز برنامه ای جایگزین مسکن مهر ارایه نکرده بود، همه این موارد ابهامهای شدیدی پیرامون وضعیت بازار وقیمت مسکن در سال 93 قرارداده است .
درعین حال کارشناسان بر این باورند که رکود، بیشترین تاثیر را بر بازار مسکن سال 92 گذاشت درعین حال این رکود تا پایان سال 93نیز ادامه دارد و قصد رفتن ندارد اما دیگر افزایش قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود و فقط حباب قیمت‌ها شکسته می‌شود.
مصطفی قلی‌خسروی - رییس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات - معتقد است که بازار مسکن با فعال‌سازی صنعت اجاره و انبوه‌سازی آرام می‌شود و این برابری عرضه و تقاضا کمک‌کننده بازار خواهد بود.
برخی دیگر از دست‌اندرکاران بخش مسکن معتقدند خانه به عنوان یکی از بزرگترین صنایع اقتصادی که حداقل 120 رشته شغلی را به خود مشغول کرده نیازمند برنامه‌های کلانی است که یا باید از سوی دولت رسیدگی شود یا بخش خصوصی بتواند همه جوانب را در نظر گیرد.
درهمین خصوص بیشتر صاحب‌نظران بازارمسکن، شرایط بازار امسال را مشروط به برنامه‌های دولت همچون طرح جامع مسکن، ‌افزایش تسهیلات و بازار رهن ثانویه دانسته و معتقدند نجات‌دهندگان بازار مسکن در شرایط فعلی این عوامل هستند.
درحالی که آمار خرید و فروش‌های مسکن نشان از کاهش حجم معاملات مسکن در سال 92 نسبت به سال گذشته‌اش دارد، برخی بر این باورند سال جاری سال خروج از رکود و رونق معاملات خرید و فروش خواهد بود چراکه تعداد پروانه‌های صادر شده طی دو سال گذشته با افزایش همراه بوده است و این افزایش ساخت و ساز خود می‌تواند بر تعدیل قیمت‌ها موثر باشد.
اما برخی دیگراز کارشناسان معتقدند تعیین تکلیف واحدهای مسکن مهر و طرح‌های از پیش مانده دولت در بخش مسکن می‌تواند تاثیر مثبتی بر ثبات بازار داشته باشد چراکه حداقل دو میلیون مستأجر ایرانی در اطراف شهرهای بزرگ در واحدهای مسکونی خود مستقر می‌شوند و این کمبود مسکن در شهرهای بزرگ کمی جبران می‌شود.
***گرانی دوباره
درهمین حال وهر چند وزیر راه و شهرسازی از هر گونه اظهارنظری در خصوص آینده بازار مسکن خودداری کرده است، اما بررسی 5 عامل تاثیرگذار در این بازار به خوبی نشان می‌دهد افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده به‌ویژه پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

واقعیت آن است که برنامه دولت برای بخش مسکن همچنان نامشخص است، اما با این حال می‌توان بر اساس برخی مولفه‌ها بازار مسکن را در سال 93 پیش‌بینی کرد. تورم، قیمت نهاده‌های ساختمانی، دستمزدها و سیاست‌های بانکی چهار عاملی است که همواره قیمت مسکن را دشتخوش تغییراتی کرده است. البته در این میان نباید از عامل پنجم یعنی افزایش قیمت تراکم در سال 93 غافل ماند.

پیش‌بینی در خصوص آینده قیمت نهاده‌های ساختمانی پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خیلی سخت نیست. ماشین‌آلات فرسوده و قدیمی کارخانجات تولید مصالح ساختمانی در کمترین زمان ممکن به کوچکترین تغییر قیمت حامل‌های انرژی واکنش نشان داده و پیش‌بینی می‌شود در همان روزهای اول قیمت اقلام پرمصرف مانند آهن‌آلات و سیمان 20 تا 30 درصدی افزایش یابد.

دستمزد نیز هر سال بر اساس یک سری شاخص افزایش می‌یابد و استارت این کار نیز از روزهای اول فروردین‌ماه امسال زده شده و دستمزد کارگزان بین 20 تا 25 درصد افزایش یافته است.

شهرداری‌ از سال 93 قیمت تراکم را افزایش می‌دهد و این مسئله نیز به‌طور قطع در افزایش قیمت مسکن تاثیر بسزایی خواهد داشت. سیستم بانکی نیز می‌تواند در تغییر قیمت مسکن تاثیرگذار باشد، افزایش سود بانک‌ها به‌طور حتم بازار مسکن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
درهمین حال سید مهدی هاشمی رییس کمیسیون عمران مجلس در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال 93،افزود: با توجه به اینکه قرار است مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها اجرا شود، قطعا با افزایش قیمت حامل های انرژی ، قیمت مسکن افزایش خواهد داشت.

***گران نمیشود
اما برغم این تحلیل بیشتر کارشناسان و دست اندرکاران بر ثبات قیمتها درسال 93 و رونق بازار مسکن از نیمه دوم سال به بعد تاکید کرده وتوجیه خودرا بیان میدارند.
امید کریمیان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیش بینی کرده که قیمت مسکن در سال جاری با کاهش یا حداقل تعدیل قیمت روبرو شود. او در این مورد گفت: با توجه به کاهش رشد حجم نقدینگی، پیش بینی می‏ شود که قیمت مسکن در سال جاری از ثبات نسبی برخوردار شود.
محمد فیروزی نماینده مردم نطنز و قمصرهم درباره وضعیت بازار مسکن در سال جدید، اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور، تورم و قیمت کاذب مسکن در سال گذشته، توان خرید مسکن را از مردم گرفت و قاعدتاً رکود بازار مسکن در سال جاری نیز همچنان ادامه خواهد داشت.
وی در ادامه درباره رابطه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آتی و تاثیر آن بر قیمت مسکن، اظهار داشت: قاعدتا کسانی که در بازار مسکن هستند به دنبال متقاضی‌اند اما متقاضی هم باید توان خرید داشته باشد که با توجه به شرایطی که در سال جدید پیش خواهد آمد، توان خرید از مردم گرفته خواهد شد که این موضوع باعث رکود در بازار مسکن می‌شود و رونقی ایجاد نخواهد کرد.

حسام‌الدین عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم بر این باور است که بازار مسکن در سال جاری جهش قیمتی خاصی را تجربه نخواهد کرد و طی شش ماه اول سال شاهد ثبات کامل قیمت‌ها خواهیم بود.
همچنین یک کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که 4 بازار ارز، سکه، بورس و مسکن هم‌اکنون به همگرایی رسیده‌اند به ثبات بازارهای اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: بازار مسکن در بهار امسال رونق معاملات را تجربه خواهد کرد.
محمود جهانی اظهار کرد:‌ پس از حدود 2 سال واگرایی، این 4 بازار تقریبا از مهرماه سال گذشته یک روند همگرایی را در پیش گرفتند و پیش بینی می‌شود این وضعیت در سال 93 نیز تداوم یابد.

وی تاکید کرد: با توجه به افزایش قیمت مسکن در اواخر سال 91 میزان معاملات مسکن در سال 92 روند کاهشی داشت که البته این وضعیت در 2 ماه پایانی سال گذشته بهبود یافت.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 گفت: اجرای این قانون اثرات کلی بر اقتصاد کشور دارد و اثر آن بر بخش مسکن را نیز باید در ماه‌ها آتی ارزیابی کنیم، چراکه نمی‌توان در حال حاضر درباره آن اظهارنظری را مطرح کرد.
***مراقب باشید
درعین حال بازار ابهام الودی که در ابتدای هر سال پدید میاید زمینه را برای برخی سودجویان و کسانی که درصددند تا از این فضای گل الود ماهی مقصود خودرا صید کنندو با شایعه سازی و جوسازی به اهداف ومنافع خود برسند ، مهیا میکندو تجربه نشان داده که این گروه همواره بر طبل گرانی و افزایش قیمتها میدمند.
دراین خصوص یکی از منتقدان بازار مسکن گفت: این روزها اغلب دلالان مسکن سعی دارند بازار مسکن را به طور کاذب، فعال نشان دهند تا با این ترفند متقاضیان با تصور بر احتمال گران شدن ملک، از هر طریقی بودجه خریدشان را تکمیل کنند و در نهایت دلالان را به هدفشان برسانند.
علاوه براین منتقدی درباره زمان افزایش احتمالی قیمتها در سال آینده، تاکید کرد: همانطور که کارشناسان مسکن و مسوولان پیش بینی کرده اند، رکود بازار مسکن در سال 93 حداقل تا نیمه اول سال ادامه خواهد داشت، اما به طور کلی روند افزایش قیمتها در بازار مسکن با توجه به روال چند سال گذشته، هر 2 تا 3 سال یکبار بوده است. حال با توجه به آخرین رشد قیمت در سال 1391 پیشبینی جهش قیمت مسکن حداقل در 2 تا 3 سال آینده خواهد بود نه سال 93.
همچنین رئیس انجمن انبوه‌سازان با تشریح عواملی که در سال92 باعث افت بی‌سابقه حجم ساخت‌وساز‌های مسکونی در شهر تهران شد، چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌ در این حوزه برای سال93 را ابهام‌آلود و نامشخص عنوان کرد و از دولت خواست مسیر پیش‌رو برای سازندگان مسکن را روشن و هموار کند.
ایرج رهبر با بیان اینکه، زمان کنونی که علائم و انتظاراتی از بروز رونق در آن وجود دارد، بهترین زمان برای از سرگیری ساخت‌وسازهای جدید است، افزود: انبوه‌سازان در سال جدید با تردیدهایی از بابت مزیت‌اقتصادی ساخت‌وساز باتوجه به تصویب قوانین مالیاتی در اواخر سال گذشته و تحمیل مستقیم یکسری هزینه‌ به سازنده‌ها، روبه‌رو هستند و از همه مهم‌تر افزایش تعداد خانه‌های خالی که بخش زیادی از آنها به‌دلیل نبود توان خرید، بروز کرده، نگرانی‌هایی را از بابت فروش‌نرفتن واحدهای جدید به وجود آورده است.
رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران در عین‌حال با فراخوان به اعضای صنف خود برای ورود به بازار و پیش‌قدم شدن در شکل‌گیری رونق مسکن، سال جدید را مشروط به تعیین‌تکلیف سیاست‌های دولت برای نحوه تامین‌مالی این بخش، سال گرم‌شدن بازار مسکن می‌داند و معتقد است: اگر توان خرید مسکن در طبقه مصرفی جامعه متقاضی مسکن از طریق وام‌بانکی فراهم شود، ساخت‌وساز در سال93 دوباره اوج می‌گیرد و تا زمان پیک رونق و افزایش قیمت‌ها، حجم زیادی آپارتمان، ساخته و آماده عرضه در آن زمان می‌شود که این روند مانع جهش دوباره قیمت در دو سه سال‌ آینده خواهد شد.

Header