Header Header
۰۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۲
كدخبر: ۷۵۸۷۹
زن و شوهرها فقط از نظر ظاهري با هم متفاوت نيستند بلکه از بسياري جهات ديگر نيز با هم تفاوت دارند. برخي روان شناسان معتقدند که زندگي در جوامع امروزي به زنان در کسب مهارت هايي چون بيان احساسات، صميميت و عشق ورزيدن و ... کمک کرده است حال آن که مردان را به کنترل و پنهان کردن احساسات، پيروزي در رقابت ها، کسب استقلال شخصي و ... ترغيب مي کند

* خانمي هستم ۳۰ساله و شاغل، ۱۲سال است که ازدواج کرده ام. شوهرم را خيلي دوست دارم ولي به تازگي احساس مي کنم علاقه اش نسبت به من کم شده است. لطفا راهنمايي ام کنيد.

* دختري ۱۸ساله هستم. سه ماه است که عقد کرده ام. اوايل زندگي مان عاشق همسرم بودم و هنوز هم هستم ولي انگار او به من توجهي ندارد. چه کار کنم که توجه و علاقه همسرم را به خودم بيش تر کنم؟

منيژه مسگري، کارشناس و مشاور خانواده/ زوج هاي جوان بايد به تفاوت هاي زن و مرد توجه داشته باشند و بدانند که همسرشان با يک سري رسم و رسوم و در شرايط متفاوتي نسبت به آن ها بزرگ شده است. واقعيت اين است که زن و شوهرها فقط از نظر ظاهري با هم متفاوت نيستند بلکه از بسياري جهات ديگر نيز با هم تفاوت دارند. برخي روان شناسان معتقدند که زندگي در جوامع امروزي به زنان در کسب مهارت هايي چون بيان احساسات، صميميت و عشق ورزيدن و ... کمک کرده است حال آن که مردان را به کنترل و پنهان کردن احساسات، پيروزي در رقابت ها، کسب استقلال شخصي و ... ترغيب مي کند پس بيهوده است که در ابتداي زندگي مشترک تان از مرد زندگي تان انتظار داشته باشيد در مهارت هايي که هيچ گونه آموزشي در آن نديده است، استاد باشد. از سويي هرچند مردان نيز زندگي شان را دوست دارند و به آن اهميت مي دهند ولي ممکن است مدت بيشتري طول بکشد تا احساس خود را بيان کنند؛ زيرا مي خواهند مطمئن شوند کاري که انجام مي دهند، درست است در خور ذکر است که بيشتر مردان ترجيح مي دهند درباره احساسات شان غيرمستقيم صحبت کنند و با کارهايي نظير خريد کردن براي خانه، زيباسازي محيط، تعمير وسايل منزل و ... دوست داشتن شان را بيان کنند.

اما از آن جا که مردان به عشق، محبت، صبر و حمايت حقيقي زنان نياز دارند به مرور زمان در سايه اطمينان و کمک همسران خود مي توانند به آنان عشق بورزند؛ بنابراين شما وقتي بهتر درک کنيد که همسرتان چه طور احساسات خود را پردازش مي کند، سوء تفاهم هاي بين شما برطرف مي شود و قادر به اداره بهتر روابط تان خواهيد بود و با تلاش خود و به کارگيري مواردي که در ادامه گفته مي شود مي توانيد ارتباطي خوب و عشقي زيبا را در زندگي مشترک تجربه کنيد.

۱ - توجه بيشتر به ظاهر

با خودتان صادق باشيد و از هيچ تلاشي براي عاشقانه تر شدن زندگي تان کوتاهي نکنيد. عاشق شدن زماني اتفاق مي افتد که ترشح هورمون عشق (اکسي توسين) در افراد زياد مي شود. زماني که همسرتان با شما احساس راحتي و آرامش کند، از ديدن شما لذت ببرد و شما را همواره مرتب و آراسته ببيند به قلمروي عاشقي نزديک شده ايد و ترشح هورمون اکسي توسين در شما و شوهرتان به ميزان حداکثري خود خواهد رسيد.

۲ - حفظ احترام همسر

به همسر خود احترام بگذاريد و با او به گونه اي رفتار کنيد و سخن بگوييد که احساس کند برايش ارزش زيادي قائل هستيد. در اين صورت او هم ترغيب مي شود که به صورت متقابل بيشتر به شما نزديک  شود و با شما احساس همدلي بيشتري خواهد کرد.

۳ - گفتن دوستت دارم

اعتماد به نفس او را با تاييد تصورات مثبت او نسبت به خودش، تقويت کنيد. اگر روزي يک بار به شوهرتان بگوييد که «دوستش داريد» باعث مي شود احساس خوبي در او ايجاد شود. با اطمينان خاطر به اين که،او مي تواند به درستي بسياري از کارها را انجام دهد، کارها را به او بسپاريد.

۴ - فرصت جبران دادن به شوهر

مردها در مواقع سختي به يک پشتيبان نياز دارند؛ بنابراين در برابر او بي تفاوت نباشيد و براي کمک به او تلاش کنيد. هميشه به او براي کسب انرژي دوباره و متعهد بودن در کارهايش فرصت دهيد.

۵ - قدرداني از شوهر

شوهرتان را تشويق کنيد و وقتي براي رسيدن به هدف خاصي تلاش مي کند، مشوق او باشيد. بارها و بارها به او بگوييد که به او کاملا ايمان داريد. اگر مي توانيد هر روز از همسرتان به خاطر تلاشي که براي موفقيت و آسايش در زندگي مشترک تان کرده است، قدرداني کنيد.

۶ - احترام به حريم شخصي

به شوهرتان نشان دهيد که نمي خواهيد شخصيتش را تغيير دهيد و او را همان طور که هست، قبول داريد. اين نکته را هيچ گاه فراموش نکنيد که بايد براي خلوت و تنهايي او احترام قائل شويد، همان طور که شما هم گاهي به تنهايي و خلوت با خودتان نياز داريد.

۷ - پيش قدم شدن براي ابراز محبت

براي محبت کردن، منتظر اقدام شوهرتان نباشيد و خودتان پيش قدم شويد. نيازهاي عاطفي او را درک کنيد و به او قدرت دهيد چرا که او عاشق قدرت است و از قدرتمندشدن لذت مي برد و در چنين حالت هايي است که صميميتش به بيشترين ميزان ممکن مي رسد.

۸ - مقايسه نکردن با ديگران

هيچ گاه او را با فرد ديگري مقايسه نکنيد و توانايي هاي او را زيرسوال نبريد؛ زيرا انتقاد غيرمنطقي و غيراصولي، دشمن صميميت است. پس با توجه به تفاوت هاي فردي، او را همان گونه که هست، بپذيريد و اگر هم ضعف هايي در شوهرتان مي بينيد در موقعيت هاي مناسب با او صحبت کنيد تا با کمک شما، آن ها را برطرف کند.

۹ - سرزنش و تحقير ممنوع

از هرگونه سرزنش و تحقير شوهرتان در جمع هاي دوستانه و فاميلي به شدت بپرهيزيد، سرزنش و تحقير او موجب قطع ارتباط کلامي شوهرتان با شما خواهد شد. همواره او را تمجيد کنيد و نکات مثبت اخلاقي او را بر زبان بياوريد. توجه داشته باشيد که بي عرضه خواندن او، آب سردي است بر صميميت و عشق متقابل او به شما.

۱۰ - حفظ آرامش در مواقع عصبانيت شوهر

در لحظه اي که همسرتان عصباني يا ناراحت است، به همسرتان اندرز ندهيد، او را نصيحت نکنيد و سکوتش را نشکنيد. احترام به سکوت شوهرتان در چنين مواقعي، خودش باعث صميميت بيشتر بين شما خواهد شد. در خور ذکر است که در يک موقعيت مناسب، شما مي توانيد با شوهرتان درباره علت عصبانيتش صحبت و در صورت لزوم، او را راهنمايي کنيد.

۱۱ - برقراري تماس چشمي

هنگام پرسيدن سوالي از همسرتان حتما سوال را به صورت دقيق بپرسيد چرا که مشخص تر شدن سوال به احتمال زياد، باعث مي شود که شوهرتان به سوال شما به طور جزئي و با دقت بيشتري پاسخ دهد. در ضمن مراقب اشاره هاي غيرکلامي تان باشيد و براي بهتر شدن گفت و گو سعي کنيد حالت چهره تان خنثي باشد، بدن تان آرام و لحن صداي تان نه بسيار بلند و نه بسيار آرام باشد. در هنگام صحبت با همسرتان سعي کنيد بيشتر لحظات با او تماس چشمي برقرار کنيد. همين تماس چشمي، در ارتباط موثرتر و ايجاد بيشتر صميميت تاثير زيادي در زندگي مشترک تان خواهد داشت.

۱۲ - انتقاد کنيد اما اصولي

مهارت هاي گوش فرادادن فعال را به کار ببريد. هنگام صحبت دائم با او مخالفت نکنيد و وسط حرفش نپريد. منصفانه بحث کنيد و از به کاربردن الفاظ منفي و جملاتي چون «تو هرگز مرا درک نمي کني» يا «تو هميشه بي حوصله هستي» استفاده نکنيد از ايجاد احساس گناه در وي و دوباره مطرح کردن اشتباهات گذشته اجتناب کنيد. در زمان حال زندگي کنيد و درباره اين که اکنون چه احساسي نسبت به او داريد، با شوهرتان صحبت کنيد. اگر هم نسبت به کارهاي او انتقاداتي داريد، بايد با روش اصولي انتقادهاي خود را مطرح کنيد.Header