Header Header
۰۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۶
كدخبر: ۸۲۵۲۸
در مقطع زماني فعلي که اقدامهاي داعشي ها، 
چهره اي خشن از اسلام را به تصوير مي کشد و موج اسلام هراسي که به بهانه حمله به شارلي ابدو به راه افتاده، انتشار اين نامه که به دور از تعصبات مذهبي و به صورت منطقي به طرح پرسش در مورد ماهيت حقيقي اسلام پرداخته، 
مي تواند تأثيرگذاري بيشتري داشته باشد
علي هاشمي - در آغازين روز از بهمن ماه، پيامي از رهبر معظم انقلاب منتشر شد که با ساير پيامهاي ايشان از جهاتي متفاوت بود. اين پيام شايد اولين پيام رسمي با امضاي ايشان و با بهره گيري از شبکه هاي اجتماعي و در فضاي مجازي منتشر شد.

صفحه فيس بوکي KHAMENEI.IR که چند سالي است اخبار و سخنان رهبر انقلاب را به زبانهاي مختلف منتشر مي کند، ساعات پاياني چهارشنبه شب پيامي با امضاي سيدعلي خامنه اي براي جوانان اروپا و آمريکاي شمالي منتشر کرد که به سرعت در فيس بوک و ساير
 شبکه هاي اجتماعي بازنشر شد.

موضوع اين نامه که دربردارنده نکات اعتقادي با خميرمايه سياسي است، از سوي برخي رسانه هاي غربي به نامه سرگشاده و غافلگير کننده به غرب تعبير شده است.

تبليغات پرحجمي که هر از گاهي به بهانه هاي مختلف عليه اسلام در رسانه هاي غربي انجام مي شود، اين روزها به بهانه داعش و حمله سازماندهي شده تروريستي در فرانسه، بيشتر شده و در مواردي توانسته است احساسات برخي افراطيون در کشورهاي اروپايي را عليه مسلمانان برانگيزد و در سايه حمايت دولتي، متأسفانه تهاجماتي نيز عليه مسلمانان انجام داده اند، اما در آن سو ، طرح پرسش در ذهن برخي انسانهاي منصف که تنها درپي پاسخ به پرسش خويش هستند، ايجاد کرده است .همواره پس از هر پروژه اسلامي هراسي که در غرب کليد مي خورد، ضمن ايجاد اتحادي که در جامعه مسلمان عليه آن ايجاد مي شود، موجب گرايش افراد جديد به دين اسلام مي شود .

در پروژه طراحي شده فرانسه نيز علاقه مندان و انسانهاي منصفي به دنبال شناخت اسلام هستند؛ و با طرح پرسشهايي از خود، درپي کسب اطلاع از صحت و سقم تبليغات رسانه هاي خويش هستند. پرسشهاي مطرح در پيام حضرت آيت ا... خامنه اي نيز- که به عنوان يک رهبر سياسي - مذهبي در بين جوانان غرب شناخته شده اند- در بردارنده نکاتي است که مي تواند ضمن ارايه راهکار براي شناخت حقيقي اسلام، به طرح کليد واژه‌هاي جديدي نيز پرداخته است.

طرح پرسشهايي چون: آيا تاکنون خود مستقيماً به قرآن مسلمانان مراجعه کرده اند يا آموزه هاي انساني و اخلاقي پيامبر اسلام را مطالعه کرده اند و يا طرح پرسش در خصوص تأثيرگذاري تمدن اسلامي در قرون متمادي نشان مي دهد که هدف رهبر انقلاب از مخاطب قراردادن جوانان اروپايي و آمريکايي ،ايجاد مسير وکانالي مطمئن براي برانگيختن ذهنهاي پرپرسش و هدايت جوانان به سمت کانالهاي اطلاعاتي غير از رسانه هاي وارونه نگر غربي است.

زمان شناسي و مخاطب شناسي، بعد ديگر اين پيام است، چراکه در مقطع زماني فعلي که اقدامهاي داعشي ها، 
چهره اي خشن از اسلام را به تصوير مي کشد و موج اسلام هراسي که به بهانه حمله به شارلي ابدو به راه افتاده، انتشار اين نامه که به دور از تعصبات مذهبي و به صورت منطقي به طرح پرسش در مورد ماهيت حقيقي اسلام پرداخته، 
مي تواند تأثيرگذاري بيشتري داشته باشد.

استفاده از ابزار جديد و البته جوان پسند، نکته ديگري است که در نشر پيام بدان توجه شده است، اما اينکه چرا براي طرح اين موضوعات، فضاي مجازي انتخاب شده، مي تواند حاکي از اهميت اين فضا در معادلات 
رسانه اي و فرهنگي جهان وبه روز بودن رهبري در اين حوزه داشته باشد. برآورد هاي آماري نشان مي دهد، بيش از دو و نيم ميليارد کاربر در شبکه اجتماعي فيس بوک، پيج مخصوص خود دارند. مشترکان فيس‌بوک روزانه بيش از پنج ميليارد محتواي جداگانه روي اين شبکه اجتماعي منتشر مي‌کنند؛ 79 درصد ورود به شبکه‌هاي اجتماعي در طول روز مربوط به فيس‌بوک، 12 درصد مخصوص +Google و چهار درصد هم مربوط به توييتر مي‌شود. همچنين در حال حاضر حدود 50درصد کاربران اينترنتي در کشورهاي اروپايي و حدود 40 درصد کاربران آمريکاي شمالي از فيس بوک استفاده مي کنند، از سوي ديگر بيشترين حملات عليه اسلام نيز توسط رسانه هاي مختلف اعم از مجازي،مکتوب وديداري و شنيداري بيشتر در اين کشورها انجام مي شود.بنابراين انتخاب اين فضا که هزينه چنداني نداشته و مخاطباني با سلايق و زبانهاي گوناگون از مليتهاي متفاوت دارد، مسيري نو براي انتشار حقايق اسلام است که رهبر معظم انقلاب آن را برگزيده اند.

تأثيرگذاري اين پيام ولايکهاي آن و همچنين بازنشر پيام توسط ديگر کاربران نشان مي دهد، مسؤولان سياسي و فرهنگي ،حوزويان و مبلغان و ديگر افراد آشنا به فضاي مجازي ، بايد با تأسي به مقام معظم رهبري تلاش کنند تا پيام اسلام و نظام را با ادبيات رايج در اين فضا نشر دهند و به صرف برخي جوانب منفي، بلافاصله حکم به نفي کامل آن ندهند. به راستي درحالي که واتيکان و شخص پاپ با ايجاد صفحه اي در فيس بوک، به تبليغ مسيحيت 
مي پردازد و همه کشيشها را ملزم به بهره گيري از اين فضا نموده، حوزويان ومبلغان دين از اين منبر که مخاطبان ميليوني دارد و به رايگان مي تواند مورد بهره برداري قرار گيرد، چقدر براي ترويج آموزه هاي حقيقي اسلام استفاده کرده اند؟چند تيم متخصص توانسته به توليد و باز نشر محتواهايي بپردازند که مطابق با سليقه جوان امروزي و به زبان روز باشد، تشکيل شده است؟ چرا تاکنون نتوانسته ايم جنبشهاي خاص فرهنگي و مذهبي و حتي سياسي در اين فضا ايجاد کنيم؟

به هر روي انتظار مي رود شخصيتهاي تأثيرگذار در حوزه فرهنگ،دين و سياست اگر درپي تأثيرگذاري پيام خويش چه در ميان طرفداران و مخالفان مذهب و چه آنان که در پي درک حقيقت دين هستند، عرصه مجازي را به فضايي براي ترويج آن نمايند و به زباني صحبت کنند که هر انسان منصفي، برداشتي درست از حقيقت اسلام وموضوعات مطروحه داشته باشد.

Header