Header Header
۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۶
كدخبر: ۸۵۱۴۳
شهرستان بوانات نگین سبز فارس.

شهرستان بوانات با آب و هوای نسبتا کوهستانی و با یک طبیعت زیبا و بکر در شمال شرق استان فارس چون نگین سبزی بر تارک استان فارس میدرخشد. این شهرستان از شمال با شهرستان خرمبید و از جنوب باشهرستان های نیریز و ارسنجان و از شرق با استان یزد و از غرب با شهرستان های خرمبید و پاسارگاد هم مرز میباشد. شهرستانی سر سبز با باغات انگور ؛ گردو ، بادام ، سیب ، هلو ، زرد آلو ،آلو زرد ؛ آلو بخارا ، شفتالو ،آلبالو ؛ به ، انواع گلابی ، گیلاس و دیگر درختان سردسیری می باشد.

                            

شهرستان بوانات در تولید انگور و انواع آن و تولید گردو در استان فارس مقام اول را داراست. و از سالیان گذشته گردو و کشمش این شهرستان شهره کشوری است.

در بوانات اماکن و ابنیه تاریخی زیادی وجود دارد که نشان از قدمت این سرزمین دارد بوانات در قدیم در مسیر فرعی جاده ابریشم از مرکز کشور به سمت شیراز قرار داشته و از این لحاظ جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.اماکن تاریخی همچون :چهار طاق ساسانی (ابتدای ورودی روستای منج monj و در فاصله 30 کیلومتری مرکز شهرستان بوانات به سمت استان یزد)،کاروانسرای بردشیراز (از دوران ساسانی و در فاصله 40 کیلومتری مرکز شهرستان به سمت شمال و استان یزد) ،مسجد جامع سوریان (در مرکز شهر بوانات که همچنان استوار ایستاده است این اثر تاریخی بنا به قولی ساخت آن به قبل از اسلام برمیگردد که بعد از ورود اسلام و به دستور عضدالدوله دیلمی تجدید بنا شده است ) ، پل گچی (پل صفویه ) (این پل بر روی رودخانه اعظم بوانات و جنوب شهر بوانات به سمت شیراز واقع شده که در زمان صفویه برای عبور و مرور قشون وسپاه به سمت مرکز کشور ساخته شده است ) قلعه سنگی سیمکان ( این اثر متعلق به دوران قاجار و بر بلندای یک تپه در روستای سیمکان و در فاصله 25 کیلو متری مرکز شهرستان قرار دارد) و تفرجگاه های بسیار زیادی که در شهرستان هست مانند تفرجگاه محمد حنفیه در دامنه کوه خاتون و 5 کیلومتری جنوب شهرسوریان  بوانات و تفرجگاه پیر کدویه در بخش مزایجان و در فاصله 35 کیلومتری مرکز شهرستان.

         

            Header