Header Header
۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۱
كدخبر: ۸۶۰۳۹
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه براساس آخرین آمار یونسکو تعداد بی‌سواد بزرگسال 774 میلیون نفر گزارش شده است، گفت: دوسوم جمعیت بی‌سواد را زنان تشکیل می‌دهد.
محمدرضا سعیدآبادی در نشست تخصصی سوادآموزی مشارکت‌محور در پرتوی اراده ملی و حمایت دولتی با بیان اینکه با توجه به گزارش جهانی یونسکو نیز در سال 1990 نرخ بی‌سوادی بزرگسالان در جهان 24 درصد پس از برنامه جهانی کاهش بی‌سوادی، کاهش یافت. نرخ بی‌سوادی در سال 2000، 18 درصد و در سال 2011، 16 درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: براساس آخرین آمار یونسکو تعداد بی‌سواد بزرگسال دنیا 774 میلیون نفر گزارش شده است. منطقه صحرای آفریقا به همراه غرب و جنوب آفریقا که ایران هم جزو آن به حساب می‌آید، سه‌چهارم جمعیت بی‌سواد جهان را در خود جای داده است. علاوه بر این باید گفت دوسوم از جمعیت بی‌سواد بزرگسال را زنان تشکیل می‌دهند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه 10 کشور جهان از جمله هند، چین، پاکستان، بنگلادش، نیجریه، اتیوپی، مصر، برزیل، اندونزی و کانگو 72 درصد از جمعیت بی‌سواد بزرگسال جهان را تشکیل می‌دهند، گفت: 37 کشور از دید یونسکو از هدف جمعیت 95 درصدی باسواد دور هستند، یعنی یا رشد بسیار خوب دارند یا ضعیف هستند. ایران، مالزی، مکزیک و عربستان از این جمله هستند و کشور ایران دارای رشد قوی و سریع برای دستیابی به هدف 95 درصد جمعیت باسواد برای سال 2015 است. هیچ چیز بهتر و موثرتر از پایش نرخ بی‌سوادی نیست.

سعیدآبادی با اشاره به اینکه اگر توسعه پایدار را دارای سه ضلع توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی و فرهنگی و پایداری زیست‌محیطی بدانیم، مهم‌ترین محور و مرکز این مثلث، سواداموزی است، اظهار کرد: اگر کشورها به دنبال اهداف توسعه هزاره هستند که کاهش فقر، رشد اقتصادی، سلامت جسمانی و... را شامل می‌شود، باید محور سواد، آموزش و دانایی را مورد توجه قرار دهند. 

Header