Header Header
۲۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۳
كدخبر: ۸۶۱۹۰
معمولا هر سال، نزديکي‌هاي‌ عيد نوروز، اغلب مردم به خصوص خانم ها، در کنار خانه تکاني و تغيير دکوراسيون منزل، به فکر ايجاد تغييراتي بزرگ يا کوچک در ظاهرشان مي‌افتند
آذر صدارت - معمولا هر سال، نزديکي‌هاي‌ عيد نوروز، اغلب مردم به خصوص خانم ها، در کنار خانه تکاني و تغيير دکوراسيون منزل، به فکر ايجاد تغييراتي بزرگ يا کوچک در ظاهرشان مي‌افتند. چاق‌ها دوست دارند يک ماهه لاغر شوند و لاغرها دوست دارند يک ماهه، صورت شان به اصطلاح پُـــر شود. بازار جراحي‌هاي‌ زيبايي روي بيني، گونه و حتي گوش، به شدت داغ مي‌شود و افراد بدون توجه به تناسب با ظاهرشان به رنگِ موها و آرايش‌هاي‌ عجيب رو مي‌آورند! تعطيلات عيد، جشن ها، ميهماني‌ها و ديد و بازديدهايي که گاهي بعد از يک سال و فقط هم سالي يک بار اتفاق مي‌افتد، همه دليلي براي دوچندان شدن انگيزه خانم‌ها براي يک تغييرِ چشمگيـــر است. تغييراتي که معمولا براي يک شب، زيبايمان مي‌کند، اما دردسرشان تا مدت‌ها با ماست. امروز نگاهي داريم به داغ ترين و شايع ترين تب‌هاي آخرسال؛ با ما همراه باشيد.
از نگين چشم تا گوشِ شيطاني!
تراکم جراحي زيبايي در روزهاي آخر سال؛ هر پزشک هفته‌اي۷۰ عمل
اخيرا در خبرها آمده که يک فوق تخصص جراحي پلاستيک با اشاره به تراکم عمل جراحي زيبايي در اسفندماه، گفته است: «اگر هر پزشک جراح در ايام عادي، ماهانه بين ۲۵ تا ۴۰ عمل انجام مي‌ دهد، در روزهاي آخر سال و ايام نوروز اين رقم به ۶۰ تا ۷۰ عمل زيبايي در هفته مي‌ رسد و تمايل مردم به دلايل مختلف در اين روزها براي انجام جراحي ‌هاي‌ زيبايي افزايش مي‌ يابد». دکتر حامد باطني معتقد است: «برخي افراد، فرصت تعطيلات طولاني را غنيمت مي‌ شمارند تا خوب استراحت کنند و وقتي وارد محل کار يا اجتماع شدند دچار کمبود يا ناراحتي نباشند. برخي نيز چون در اين ايام از نظر مالي تقويت مي‌ شوند، براي انجام جراحي زيبايي به خصوص جراحي بيني مراجعه مي‌کنند و دسته ديگر نيز تمايل دارند براي سال جديد با چهره‌اي‌ کاملاً متفاوت در بين اقوام ديده شوند. تمايلات مردم براي انجام جراحي زيبايي در روزهاي آخر سال، به قدري افزايش مي‌ يابد که از چند ماه قبل و تقريباً از اواسط سال، وقت مي‌گيرند. حتي برخي ايرانيان مقيم خارج از کشور نيز از چند سال قبل، وقت جراحي را در ايام نزديک به تعطيلات نوروز هماهنگ مي‌ کنند تا علاوه بر ديد و بازديد و گشت و گذار در ايران، بتوانند جراحي زيبايي را نيز انجام دهند؛ براي مثال اگر يک جراح پلاستيک و زيبايي در ايام عادي، ماهانه ميانگين 25 تا 40 عمل جراحي را انجام مي‌دهد، اين آمار در اسفندماه که نزديک به آغاز سال جديد است به 60 تا 70 جراحي در هفته مي‌رسد». به گفته اين عضو انجمن جراحان پلاستيک و زيبايي، اين آمار در بين افراد غيرمتخصص که با هزينه بسيار کم، جراحي زيبايي انجام مي‌ دهند، متفاوت است. به گونه‌اي‌ که تا پنج برابر بيش از آمار افراد متخصص، عمل جراحي انجام مي‌دهند. ضمن اين‌که شمار مردان متقاضي براي جراحي‌هاي‌ زيبايي امسال، نسبت به سال ‌هاي‌ گذشته افزايش پيدا کرده است. همه اين‌ها در حالي است که متخصصان فقط در موارد خاص مثل سوختگي‌ها و جراحات، جراحي ترميمي و زيبايي را توصيه مي‌کنند. خطر بيهوشي، خونريزي و هماتوم، عفونت، دير ترميم شدن زخم، تشکيل لخته در خون، اُسکار و جاي زخم، آسيب يا فلج عصب صورت، ناقرينگي چهره، بي حسي پوست صورت و نياز به جراحي مجدد از جمله عوارضي است که در تمام اين جراحي‌ها وجود دارد. در ادامه، مرور کوتاهي داريم بر رايج ترين جراحي‌هاي‌ زيبايي در روزهاي آخر سال نود و سه!
ليفتينگ يا کشيدن پوست صورت: اين جراحي براي از بين بردن آثار پيري در صورت انجام مي‌شود. با افزايش سن، مواردي مانند آثار جاذبه زمين، قرار گرفتن در معرض نور خورشيد و استرس‌هاي‌ زندگي روزمره، رد پاي خود را بر پوست صورت نيز به جا مي‌گذارند. چروک‌هاي‌ عميق دور چشم، بيني و دهان، شل شدن پوست گردن و غبغب و ذخيره شدن چربي زير پوست از جمله اين آثار است. ليفتينگِ صورت، زمان را به عقب بر مي‌گرداند.
برجسته کردن گونه ها: اين کار با استفاده از مواد پر کننده، پروتز يا پيوند انجام مي‌شود تا زاويه گونه تغيير پيدا کند و برجسته تر به نظر بيايد.
درشت کردن لب ها: براي بزرگ کردن لب‌ها از روش‌هاي‌ مختلفي مثل تزريق مواد ماندگار يا جراحي با جاي دادن و کاشت پروتز استفاده مي‌شود.
بوتاکس: بوتاکس، سم تصفيه و رقيق شده‌اي‌ است که از يک مدل باکتري گرفته شده است. اين ماده در غلظت بالا سمي است اما در اندازه‌اي‌ که براي درمان به کار مي‌رود، خطري ندارد. اين سم با فلج کردن عضله، باعث صاف شدن چين و چروک‌ها و کاهش خطوط بين ابروها و دور چشم مي‌شود.
بلفاروپلاستي: جراحي زيبايي پلک چشم، روشي است که در آن مي‌توان پوست شل و آويزاني که باعث چين خوردگي پلک مي‌شود يا چربي‌هاي‌ اضافي پلک بالا را که به شکل پف چشم ديده مي‌شود، ترميم کرد.
رينوپلاستي يا جراحي بيني: رينوپلاستي با به کار گيريِ تکنيک‌هاي‌ جراحي، کارکرد و شکل ظاهري بيني را اصلاح مي‌کند؛ يعني ممکن است هدف، اصلاح ناهنجاري‌هاي‌ کارکردي و بدشکلي‌هاي‌ درون بيني و رفع انسداد باشد يا تنها بهبود وضعيت ظاهري بيني به لحاظ شکل، اندازه، زاويه، تقارن و تناسب.
جراحي گوش: يکي از عجيب ترين و نامانوس‌ترين جراحي هايي که اخيرا متداول شده، جراحي گوش است. در اين جراحي، با شکستن و تغيير فرم طبيعي، تغييري در شکلِ ظاهري گوش ايجاد مي‌کنند! قضاوت اينکه اين مدل گوش زيباست يانه، با شما!ضمن اين که اين مدل تداعي‌کننده چيز مناسبي هم نيست!
کاشت نگين در چشم: يکي از جديدترين جراحي‌هاي‌ زيبايي، کاشت جواهر در چشم است. اين جواهرات سه ميلي متري که به شکل‌هاي‌ گل و قلب و ستاره موجود هستند، اخيرا در بيمارستان‌هاي‌ تخصصي چشم، طي يک جراحي ده دقيقه اي، در چشم افراد متقاضي قرار مي‌گيرند!
تغيير رنگ چشم: اين جراحي عجيب و گران قيمت، هنوز در دنيا متداول نشده، اما اخيرا در کشور مکزيک، سي و هفت داوطلب با پرداخت مبلغي معادل هفده ميليون اين جراحي را که رنگ قهوه ايِ عنبيه چشم آن‌ها را براي هميشه به آبي تبديل مي‌کند با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند.
نکُش، خوشگلم کن!
درباره روش‌هاي‌ سريع لاغري که گاهي حتي به مرگ منجر مي‌شود
لاغريِ فوري و کاهش وزن و تناسب اندام از پرطرفدارترين موضوعاتي است که هميشه و همه جا موافقان و مخالفان خود را دارد و بحثي است که در روزهاي آخر سال و ايام نزديک به تعطيلات نوروز، از هميشه داغ تر است؛ رژيم‌هاي‌ فوري، رژيم آب، رژيم کلم بروکلي، رژيم اتکينز، رژيم دوکـــان، رژيم گروه‌هاي‌ خوني، قرص‌ها و داروهاي لاغري، استفاده از طب سنتي و البته جراحي‌هاي‌ ليپوساکشن و باي پس معده و کمربندِ معده، همه تمهيداتي براي دستيابي به ظاهرِ ايده آل به شکل سريع و فوري است. همه مي‌دانيم و بارها از متخصصان شنيده‌ايم که: «کاهش وزن سالم، کاهش وزني است که در نتيجه رژيم غذايي مناسب و فعاليت بدني کافي حاصل مي‌ شود. اين نوع برنامه، معمولاً فرد را براي چند ماه در رژيم و برنامه غذايي نگه مي‌دارد که نتيجه آن چيزي حدود هفته ‌اي‌ نيم کيلو تا يک کيلو کاهش وزن است». اما هميشه و همواره، آدم‌ها در شرايط خاص، بي خيال تجربه‌ها و توصيه ها، به روش‌هاي‌ پر ريسک رو مي‌آورند. با هم به بررسي برخي از رايج‌ترين روش‌هاي‌ لاغريِ فوري مي‌پردازيم.
دارو‌هاي‌ لاغــــري: وسوسه لاغر شدن در مدتي کوتاه و خوش اندام شدن طي چند هفته، بسياري از افراد را به حدي تحت تأثير قرار مي‌ دهد که حاضرند براي رسيدن به آن، به قيمت از دست دادن سلامتي و حتي جانشان، خطر کنند. بسياري از کساني که اضافه وزن زيادي دارند در مسير دستيابي به روياي شيرين لاغر شدن، تصميم مي‌ گيرند روشي را براي لاغري انتخاب کنند که ظاهرا آسان تر و سهل الوصول تر از روش‌هاي‌ ديگر کاهش وزن است: مصرف داروها و قرص‌هاي‌ لاغري! غافل از اين که مصرف اين داروها شبيه راه رفتن روي لبه تيغ است و مضرات اين داروها، خيلي بيشتر از مزاياي آن هاست. با اين حال تعجب نکنيد اگر بشنويد همچنان شرکت‌هاي‌ بزرگ داروسازي دنيا، با اتکا به منافع تجاري خود، درصدد هستند به رغم مضرات جبران ناپذير اين روش، تا چند سال آينده داروهايي توليد کنند که با خاصيت جايگزيني سيستم گوارشي، حتي با خوردن اندکي غذا حس سيري به چاق‌ها بدهد. سرگيجه، تهوع، بروز بيماري‌هاي‌ قلبي عروقي، بروز ناهنجاري‌هاي‌ هورموني، استرس و کم خوابي و خشکي دهان، فشارخون بالا و تپش قلب و... تنها بخشي از عوارض اين داروهاست.
جراحي ليپوساکشن: رئيس جامعه پزشکان متخصص ايران مي‌ گويد: «روزانه بيش از پنجاه عمل ليپوساکشن در بين افراد 30 تا 50 ساله انجام مي‌ شود و حداقل هفته‌اي‌ يک تا دو نفر بر اثر انجام اين جراحي که براي تخليه چربي‌هاي‌ موضعي بدن انجام مي‌شود، جان خود را از دست مي‌دهند و 5درصد اين افراد نيز معمولاً يک سال پس از عمل مي‌ ميرند»! همه اين‌ها در حالي است که هيچ نظارتي از سوي وزارت بهداشت و نظام پزشکي بر کار برخي مراکز درماني که به اين کار اقدام مي‌ کنند، وجود ندارد. دکتر خسرو نيا مي‌گويد: «روزانه تعداد زيادي براي انجام چنين عملي به کلينيک‌ها و مطب ‌ها مراجعه مي‌ کنند و اين امر باعث شده پزشکان به اين دليل که در ديگر رشته‌هاي‌ پزشکي، درآمد چنداني ندارند، براي بالابردن سطح درآمد خود به انجام چنين عمل هايي اقدام کنند. ليپوساکشن، عملي است که حتي اگر توسط متخصص هم انجام شود، عوارض شديدي به دنبال دارد که يکي از خطرناک ترين آن ها، آمبوليِ ريه و عفونت شکمي است.»
از استرابري بلوند تا بنفش‌آبي!
درباره رنگ موهايي که يک شب زيبايي دارند و يک سال دردسر!
يکي ديگر از تغييراتي که بسياري از خانم ها، روزهاي آخر سال و ايام تعطيلات نوروز در ظاهرشان ايجاد مي‌کنند، «تغيير رنگ مو» است.
بد نيست بدانيد بر اساس يک اصل زيبايي شناسي که اغلب آرايشگرانِ مشهور دنيا مي‌دانند و رعايت مي‌کنند، زيباترين حالتِ رنگِ موي شما، هماني است که با آن متولد شده‌ايد. البته که مي‌شود اين رنگ را تيره يا روشن تر کرد، يا ممکن است چهره فرد با رنگي خيلي روشن تر يا خيلي تيره تر از رنگ موي واقعي اش هم زيبا و جالب به نظر برسد، اما مطمئنا «زيباترين» حالت نيست.
ما در ايران با رنگ موهاي محدودي متولد مي‌شويم. اما به شکل کلي، خانم‌ها در نقاط مختلف دنيا و با نژادها و مليت‌هاي‌ گوناگون، سه رنگ متنوع مو دارند: خانواده قهوه اي، خانواده قرمز و خانواده بور يا بلوند. خانم هايي که موهاي قهوه‌اي‌ دارند، مي‌توانند رنگ موهايشان را دو تا سه درجه روشن تر کنند و به زيتوني و عسلي برسند؛ يا دو تا سه درجه تيره تر کنند و به مشکي و خرمايي تيره برسند؛ يا از هايلايت‌هاي‌ روشن استفاده کنند تا به موها بُعد و حجم بدهند. خانم هايي که با موهاي قرمز يا نارنجي متولد شده‌اند، مي‌توانند با روشن تر کردن موها به استرابري بلوند برسند يا با تيره تر کردن موها، به طيف متنوعي از شرابي دست پيدا کنند و خانم هايي که بلوند و بور هستند، معمولا فقط با لولايت‌هاي‌ تيره، به موها بُعد و حجم مي‌دهند.
بنابراين نبايد ماجراجوييِ يک مدل يا هنرپيشه مشهور که در سال با هزار چهره مختلف و رنگ موي متنوع ظاهر مي‌شود، باعث شود شما در انتخاب رنگ و مدل موي مناسب با چهره تان اشتباه کنيد. معمولا مدل‌ها و هنرپيشه هايي که با رنگ موهاي نامتعارفي مثل صورتي، سرمه اي، بنفش، آلبالويي و بلوندهاي خيلي روشن ظاهر مي‌شوند، اولا به اين تنوع براي ماندگار شدن در ذهن مخاطب نياز دارند، ثانيا از امکانات بي پايان آرايشي بهره مند هستند. نکته کليدي اينکه در تغيير رنگ مو، به رنگ پوستتان دقت کنيد. هميشه بايد پوست شما يکي دو درجه از موهايتان روشن تر باشد.


Header