Header Header
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵
كدخبر: ۸۷۶۶۷
بنابر آمار رسمي، زنان به طور کلي 10 درصد از معتادان کشور را تشکيل مي‌دهند
رييس‌کل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي همچنين به مخدر خطرناک ديگري به نام بُنزاي اشاره کرد و گفت: وجود اين مخدر در ترکيه بيداد مي‌کند و از آن‌جايي که ترکيه کشوري در نزديکي ماست ممکن است که اين مواد به داخل ايران راه پيدا کند که بايد حتما جلوي آن گرفته شود. البته ممکن است تا به حال اين مواد وارد ايران شده باشد. ما اين مشکل را در مورد مخدر گُل نيز داشتيم. پيش از ورود اين ماده به ايران و در اختيار مردم قرار گرفتن آن، بسياري از مسئولان و افراد وارد شدن آن به کشور را انکار مي‌کردند. در حالي که اين ماده به دست توزيع‌کنندگان و مردم رسيده بود. 

اعتياد در ميان زنان ايراني افزايش پيدا کرده است. اين خبر جديد نيست. نزديک به يک‌سال است که هشدارها در اين باره بيشتر شده است. خصوصا که بنابرآمار منتشرشده در سال 93 تعداد 279 زن معتاد جانشان را از دست دادند؛ که اين تعداد نسبت به سال 92، چيزي در حدود 33 درصد افزايش داشت. آنچه که در ميان آمار و ارقام بيش از همه مسئولان را نگران کرده، کشيده‌شدن زنان به سمت مخدرهايي صنعتي مانند شيشه است. به تازگي مسئولين حوزه مواد مخدر گفته‌اند برگ جديدِ اعتياد زنان بالارفتن ميزان مصرف مخدر گُل يا حشيش صنعتي است. 

به گفته کارشناسان، هرچند که اين روزها اعتياد زنان رو به افزايش دارد، اما در گذشته نيز نيز زنان زيادي معتاد مي‌شدند. اما تفاوت اعتياد زنانه در قديم و حال تفاوت در نوع مواد مصرفي، ميزان آن و رده سني اعتياد است. اگر زماني برخي از زنان ايراني در کنار شوهرانشان به کشيدن ترياک مشغول بودند، حال دختران نوجوان ايراني در محيط‌هايي غير از خانواده اولين‌بارِ‌ مصرف مخدر را با مخدرهايي مانند شيشه، ماري‌جووانا و علف تجربه مي‌کنند. 

بنابر آمار رسمي، زنان به طور کلي 10 درصد از معتادان کشور را تشکيل مي‌دهند. اين 10 درصد بيش از همه حدِفاصل 20 تا 36 سالگي قرار دارد، اما سن خطر براي شروع مصرف مخدر در ميان زنان 15 تا 19 سال است. جداي از اين آمار، بسياري معتقدند ميزان اعتياد زنان تا بخش زيادي پنهان است. چرا که اعتياد زنان ممکن است به دلايل متفاوت اجتماعي و فرهنگي چندان مشخص شود. 

گذشته از هر نوع آمار و ارقام رسمي و غيررسمي، مسئولان و پژوهشگران به‌دنبال دلايل واقعي روند صعودي مصرف مواد مخدر در ميان زنان هستند. دکتر فريد براتي - رييس‌کل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي- در گفتگو با فرارو از دلايل رواني مصرف مواد مخدر در ميان زنان ايراني سخن مي‌گويد. او معتقد است تا زماني که تعريف مشخص و درستي از زن ايراني نداشته باشيم و نگاهمان را تغيير ندهيم، نمي‌توانم ازاعتياد زنان پيشگيري کنيم.

فريد براتي‌سده گفت: مسلما ما با افزايش مصرف مواد مخدر در ميان زنان روبرو هستيم. اما ميزان آن به‌روشني مشخص نيست. البته آمار که درباره اعتياد زنان پيش رو داريم به دو دليل عمده در دستمان هست. يکي از اين دلايل افزايش مراکز درمان ترک اعتياد زنان در سال‌هاي اخير است. با تاسيس اين مراکز تعداد زيادي از زنان معتاد به اين مراکز رفتند که بخشي از آمار توسط اين مراکز ترک اعتياد روشن شد. دليل ديگر کم‌اهميت‌تر شدن خوردن "برچسب" يا "انگ اجتماعي" براي زنان است. اگر زماني زنان اعتياد را انگي از ميان نرفتني تصور مي‌کردند، حال راحت‌تر درباره اعتياد و مصرف مواد مخدر صحبت مي‌کنند. 

دکتر براتي با واکاوي دلايل افزايش اعتياد در ميان زنان ادامه داد: دلايل مختلفي را مي‌توان براي رشد اعتياد زنان برشمرد. اما يکي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين اين دلايل، ابراز وجود کردن از اين طريق است. از آن‌جايي که براي ابراز هويت اجتماعي زنان راهکارهاي مشخصي وجود ندارد، اعتياد مي‌تواند راهي باشد که زنان خود آن را برگزينند.

وي با تشريح دلايل استفاده از مخدرهايي مانند شيشه و ماري‌جووانا در ميان زنان توضيح داد: زن‌ها بيشتر سعي مي‌کنند به سراغ مخدرهايي بروند که ميزان اعتيادآوري آن‌ها زياد نيست. زماني زنان تصور مي‌کردند که مخدر شيشه اعتياد آور نيست، اما پس از مدتي اعتياد شديد به اين مواد مشخص شد. زنان از آن‌جايي که گمان مي‌کردند اين مواد اعتياد نمي‌آورند و همچنين مي‌توانند خواصي مانند لاغرشدن داشته باشندبيش از ساير مواد به آن‌ها تمايل نشان دادند. 

سلامت روان زنان 
براتي‌سده همچنين به موضوع مهمي به نام سلامت روان اشاره کرده و در ادامه گفت: بحث سلامت روان زنان در امر اعتياد بسيار مهم است. اگر اعتياد زنان روند افزايشي دارد بخش مهمي از آن به مشکلات سلامتِ روان زنان بازمي‌گردد. متاسفانه مسئولان نيز صراحتا گفته‌اند که در مورد بهداشت رواني افراد در طرح تحول نظام سلامت اقدامي نمي‌توان انجام داد. سلامت روان زنان، جزو آن دسته از مواردي است که در مورد زنان ناديده گرفته شده است. از آن‌جايي که نرخ اختلالات رواني در زنان بيشتر است، مي‌تواند بر مصرف مواد تاثير زيادي بگذارد. کما اينکه تمام سيستم‌هاي اجتماعي و انساني به يکديگر مربوط‌اند. 

دکتر فريد براتي‌سده درباره نگراني‌هايي که نسبت به استفاده زنان از ماده گُل وجود دارد و همچنين درباره اين مخدر توضيح داد: در حشيش دوماده وجود دارد، که يکي از آن دو خاصيت درماني دارد و مي‌تواند اثرات ماده ديگر حشيش را که با توهم و نشئگي همراه هست کاهش دهد. در مخدر گُل(که به حشيش صنعتي معروف شده) اين بخش درماني و کاهش‌دهنده را از حشيش جدا مي‌کنند که تاثير، شدت و نشئه‌آوري آن را بسيار بيشتر از ماري‌جووانا مي‌کند. هشداري که بايد در رابطه با اين مخدر داد اشکال جديد ورود آن به مصارف مردم است؛ در کشورهاي آمريکايي و اروپايي اين مواد به صورت چاشني غذا استفاده مي‌شود، که ما بايد جلوي ورود اين اشکال را بگيريم.

رييس‌کل پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي همچنين به مخدر خطرناک ديگري به نام بُنزاي اشاره کرد و گفت: وجود اين مخدر در ترکيه بيداد مي‌کند و از آن‌جايي که ترکيه کشوري در نزديکي ماست ممکن است که اين مواد به داخل ايران راه پيدا کند که بايد حتما جلوي آن گرفته شود. البته ممکن است تا به حال اين مواد وارد ايران شده باشد. ما اين مشکل را در مورد مخدر گُل نيز داشتيم. پيش از ورود اين ماده به ايران و در اختيار مردم قرار گرفتن آن، بسياري از مسئولان و افراد وارد شدن آن به کشور را انکار مي‌کردند. در حالي که اين ماده به دست توزيع‌کنندگان و مردم رسيده بود. 

بهترين کار چيست؟
دکتر براتي در ادامه تصريح کرد: ما بايد در زمينه مواد مخدر بسيار قوي‌تر و به روزتر عمل کنيم. دو عامل آگاه‌سازي و پيشگيري در اين زمينه بسيار موثر است. پيش از ورود مخدرهاي جديد ما بايد بتوانيم به‌سرعت آن‌ها را شناسايي کرده و نسبت به آن آگاهي ببخشيم. اقدامي که در رابطه با مخدر گُل انجام نداديم و حالا هرگونه اقدامي نوعي مداخله سطح سوم در اين رابطه است و کار از پيشگيري گذشته است. 

رييس‌کل پيش گيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي در انتها گفت: متاسفانه دستگاه‌هاي اطلاع‌رساني ما ضعيف است. انواع رسانه‌هاي ما بايد دست به دست يکديگر بدهند و درمورد مخدرها آگاهي‌بخش باشند. با ابراز تاسف بايد اذعان کنم که در مدارس ما هيچ اقدامي در اين زمينه صورت نمي‌گيرد و همچنين در رسانه ملي آگاهي‌بخشي موثر و مفيدي درباره اين مخدرها صورت نمي‌گيرد. کمک به پيشگيري و آگاهي سازي درمورد مواد مخدر در کشور نيازمند راهکارهاي جديد و قوي، زير نظر و مديريت رئيس دولت و همت رسانه‌اي و همگاني است.

Header