Header Header
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
كدخبر: ۸۷۸۸۴
«زمان رفع نگراني‌ها درخصوص مواد غذايي آلوده، کي فراخواهد رسيد؟» عنوان يادداشت روز روزنامه آفرينش به قلم زهرا کيان‌بخت است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

نياز به گفتن نيست که يکي از اصلي‌ترين عوامل دخيل و موثر در سلامت افراد، چگونگي، کيفيت و کميت مواد غذايي مورد استفاده توسط آنهاست. مواد غذايي، در رشد، سلامت جسمي و روحي و درنتيجه؛ تقويت يا اضمحلال نشاط و شادابي در جامعه و همين طور بروز بيماري‌ها يا پيشگيري از بيماري‌هاي مختلف، نقش بسيار کليدي را ايفا مي‌کنند.

بسياري از ما، براي حفظ سلامتي خود و خانواده‌مان، همواره سعي در رعايت دستورالعمل‌ها و نکات خاص غذايي داريم و از مصرف مواد غذايي مانند نوشابه‌هاي گازدار، سوسيس و... که نامفيد بودن آن‌ها از مدت‌ها قبل، محرز شده، خودداري مي‌کنيم. در کنار اين پرهيزها، مي‌کوشيم با مصرف مواد غذايي سالم‎تر و مورد تاييد؛ مثل لبنيات و شير وميوه‌ و سبزي‌جات، به حفظ سلامتي‌مان کمک کنيم. اما با همه‌ي اين‌ها هر چند وقت يک بار، خبرهايي مبني بر مضر و آلوده بودن برخي مواد غذايي و خوراکي‌ها به گوش مي‌رسد و موجي از نگراني و ابهام و سوالات بي‌پاسخ را براي‌مان به دنبال مي‌آورد. سابقاً اين نگراني‌ها درمورد يک سري خاص از خوراکي‌ها بيش‌تر وجود داشت. خوراکي‌هايي مثل سوسيس و کالباس که تقريبا مي‌شود گفت هيچ وقت، مطلب خوب يا چيز جالبي در مورد آنها نخوانده‌ايم. برعکس هميشه از ناسالم بودن و خطرات مصرف آن‌ها شنيده و خوانده‌ايم.

اما در سال‌هاي اخير، اين حوزه وسيع‌تر شده تا جايي که بحث ميوه‌هاي آلوده و رشد يافته با سموم ناسالم، و در پي آن، تاثيراتي که در بروز و تشديد بيماري‌ها دارد، مطرح شده و به نگراني‌هاي عمومي بيشتر دامن زده است. به طوري که با شنيدن اين اخبار، به اين نتيجه‌ مي‌رسيم که مصرف مواد غذايي مثل ميوه‌ها که سابقاً تصور مي‌کرديم موجب محافظت ما در برابر بيماري‌ها مي‌شوند، نه‌تنها سلامتي ما را تضمين نمي‌کنند، بلکه خودشان نيز نقش عاملي براي بروز بيماري‌هاي مختلف را ايفا مي‌کنند. به عنوان نمونه، رئيس سازمان استاندارد اخيراً از مشاهده‌ي يک فروشگاه آبليمو خبر داده بودند که بنا به گفته‌ي ايشان، حتي يک کيلو آبليموي واقعي هم در آن پيدا نمي‌شد (خبرگزاري فارس)، ايشان همچنين در همان خبر، اظهار کرده بودند که چندين مورد ماست صادر شده به عراق، به کشور بازگردانده شد، به اين دليل که حاوي روغن پالم بود. يا بحث ميوه‌هاي آلوده به سموم کشاورزي که يکي از ارمغان‌هاي آن‌ها براي سلامت ما، بروز بيماري‌هايي همچون سرطان است و در سال گذشته، تا مدتي پيرامون آن، بحث و سخن بود. اين موارد و موارد مشابه آن که مستقيماً به سلامتي جسمي و روحي-رواني جامعه برمي‌گردد و اهميت اين مساله، هرازچندگاه نگراني‌ها و دغدغه‌هايي را براي عموم، ايجاد مي‌کند. در همين ارتباط، انجام اقدامات اساسي براي از بين بردن نگراني‌هاي اين چنيني و از بين بردن عوامل تهديد کننده‌ي سلامت جامعه، يکي از خواسته‌هاي اصلي مردم از مسئولان و دست‌اندرکاران و ضرورتِ داشتن جامعه‌اي سالم مي‌باشد و درواقع انتظار مي‌رود مسئولان مرتبط با اين حوزه، وظايف وجداني خود را در قبال مردم، رعايت نمايند تا به جاي داشتن يک جامعه‌ي سالم، بانشاط و پويا، جامعه‌اي بيمار، خموده و ضعيف، نداشته باشيم. بديهي است که اگر امروز جلوي تخلفات اين چنيني گرفته نشود، در آينده با مشکلات عديده‌ي مادي و معنوي و چندبرابري، مواجه خواهيم شد.

Header