Header Header
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۶
كدخبر: ۸۷۹۳۳
 سن ازدواج و فاصله سني مناسب ميان زن و مرد يکي از عوامل مهمي است که رضايت از زندگي مشترک را تحت الشعاع قرار مي دهد.
متخصصين امر ازدواج معتقدند که اگر زوجين از نظر سني با هم تناسب داشته باشد يعني مرد با فاصله سني مشخصي (بين 3 تا 7 سال) از زن بزرگتر باشد؛ از نظر عقلي، فيزيکي، تجربي، جنسي، هيجانات رواني و رفتارهاي اجتماعي ـ اخلاقي نيز به هم نزديک شده و با هم هماهنگ تر مي شوند.

همين امر موجب افزايش تفاهم و کاهش اختلافات و درگيري ها در زندگي زناشويي ‌شان مي شود. با همه اين تفاسير آنچه امروزه در جامعه ما باب شده است و روز به روز در حال افزايش مي باشد ازدواج هايي است که در آن سن دختر خانم از آقا پسر بيشتر است. افرادي که به چنين ازدواج هايي رو مي آورند معمولاً بر اين باورند که سن امري شناسنامه اي بوده و هيچ تاثيري بر زندگي مشترک و موفقيت يا عدم موفقيت در آن ندارد. از ديد اين افراد موفقيت در زندگي مشترک تنها و تنها با تفاهم و درک متقابل حاصل مي شود و اين امور هيچ ربطي به سن و سال ندارند.

در حالي که گمان اين افراد صددر صد اشتباه است. حتماً مي پرسيد چرا؟
همانگونه که قبلاً اشاره شد تناسب سني دختر و پسر با يکديگر يکي از عوامل ايجاد تفاهم و تناسب بيشتر ميان آن دوست. هر چقدر اين فاصله سني بيشتر و بيشتر شود ميزان تفاهم ميان زن و مرد کمتر مي شود. چه برسد به اينکه تفاوت سني از طرف دختر خانم باشد يعني سن دختر خانم از آقا پسر بيشتر باشد. البته در اين امر نيز مثل اصول و امور ديگر استثناهايي وجود دارد. يعني ممکن است در اطراف شما چنين ازدواجي اتفاق افتاده باشد و طرفين هم از زندگي شان راضي باشند ولي به صرف اين چند مورد نمي تواند ريسک کرد. شايد شما نتوانيد مانند آنها درست انتخاب کنيد و خوشبخت شوند.

چرا پسر بايد از دختر بزرگتر باشد؟ زيرا
– دختر خانم ها به طور ميانگين 2 الي 3 سال زودتر از آقا پسرها به بلوغ جسمي و جنسي و رشد عقلي، فکري، عاطفي، اجتماعي، اقتصادي و… مي رسند، به همين دليل زودتر از آقا پسرها به پختگي هاي لازم براي زندگي مشترک دست مي يابند.

– همانگونه که دخترها زودتر به بلوغ جنسي مي رسند از آن طرف هم،‌ نيازهاي جنسي شان زودتر از مردان فروکش مي‌کند. معمولاً خانم ها در ميانسالي دچار سردي در روابط زناشويي مي شوند. حال اگر سن مرد از زن کمتر باشد دوران سردي زن دقيقاً مصادف مي شود با دوران گرمي و هيجان مرد و همين امر ستون هاي زندگي مشترک شان را متلاشي مي کند.

– خانم ها به علت زايمان، زودتر طراوت جسمي و شادابي خود را از دست مي دهند. در نتيجه اختلاف سن مناسب باعث ايجاد توازن فيزيکي و موازنه در شکستگي صورت و اندام مي ‌شود.
برخي از مشکلاتي که به دليل بزرگ بودن زن از مرد در زندگي زناشويي حاصل مي گردد.

– نقش زن و شوهري جاي خود را به نقش «والد و فرزندي» مي دهد.
زماني که زن از همسرش خيلي بزرگتر باشد چون بسياري از امور را تجربه کرده است در دام پند و اندرز و بکن نکن دائمي مي افتد. يعني به جاي نقش همسري، نقش مادري را در زندگي ايفا مي کند. همين امر باعث ايجاد حس کودکي در مرد و سپس خشم و عصبانيت در وي مي گردد.

-زن براي اينکه از ارتکاب مرد به اشتباهات مادي و غير مادي جلوگيري نمايد مدام وي را کنترل مي کند. کنترل دائم مرد نيز باعث خشم و عصبانيت وي و ايجاد اختلاف در روابط زناشويي شان مي شود.

-وقتي زن وارد دوره ميانسالي مي شود طبيعتاً دچار سردي در مسائل جنسي مي شود.

– زن براي پايداري زندگي و رضايت همسرش بايد اقدام به امور و کارهايي نمايد که مربوط به سن واقعي اش نبوده و براي جوانترهاست. ادامه اين روند و بازي پس از مدتي زن را خسته مي کند.
-و …

توجه: نکات هشدار دهنده اي که در بالا قيد شد قابل تعميم به همه افراد نيست. در اين راستا ميزان عقل و شعور طرفين، کم بودن فاصله سني شان و … تاثيرات بسياري بر موفقيت يا عدم موفقيت در زندگي مشترک دارد.

Header