Header Header
۰۵ تير ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۰
كدخبر: ۹۱۲۲۳
طبق گزارش های انجمن سرطان آمریکا، در حال حاضر سرطان ریه عامل اصلی مرگ زنان در کشورهای ثروتمند به حساب می آید.
کشیدن سیگار دلیل اصلی ابتلا به سرطان ریه است و افزایش سیگار کشیدن در بین زنان خطر ابتلا به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن را افزایش داده است.

پژوهش ها و آمارها نشان می دهند سرطان ریه به عنوان عامل اصلی مرگ زنان در کشورهای ثروتمند محسوب می شوند. پیش از این تصور می شد که سرطان سینه عامل اصلی مرگ زنان است اما در حال حاضر سرطان ریه جایگزین سرطان سینه شده است.

دلیل اصلی این تغییر روند کشیدن سیگار عنوان شده است. چندین سال است که سیگار کشیدن در بین زنان رواج و افزایش بسیاری پیدا کرده است در حالیکه این مساله در مردان دیده نمی شود.

«لیندزی تور» از پژوهشگران انجمن سرطان امریکا در این رابطه می گوید: «در حال حاضر ما شاهد مرگ زنانی هستیم که در اثر سرطان ریه جان خود را از دست می دهند و در واقع دلیل اصلی آن افزایش مصرف سیگار در بین زنان نسبت به سه دهه گذشته است.»

«تور» در این رابطه می گوید که کشورهای در حال توسعه از ۵۷ درصد مبتلایان به انواع سرطان ها و ۵۶ درصد مرگ های ناشی از سرطان برخوردار هستند.

به مدت چندین دهه سرطان ریه در سراسر جهان علت اصلی مرگ در بین مردان محسوب می شده است و در کشورهای فقیر سرطان سینه عامل اصلی مرگ در زنان بود. از سوی دیگر علاوه بر روند رشد سرطان ریه در بین انواع سرطان ها، شیوع سرطان روده بزرگ نیز در سطح دنیا افزایش پیدا کرده و یکی از عوامل اصلی مرگ افراد در سراسر جهان اعلام شده است. با توجه به تعداد افراد مبتلا به سرطان های پروستات و سینه در مردان و زنان، این بیماری ها به ترتیب شایع ترین سرطان ها در کشورهای ثروتمند محسوب می شوند.

موارد فوق در حالی اعلام می شود که علیرغم کشنده بودن بیماری سرطان، موسسه امریکایی تحقیقات سرطان به تازگی در گزارشی اعلام کرد که نیمی از سرطان ها قابل پیشگیری هستند. رژیم غذایی سالم، خوداری از کشیدن سیگار یا ترک آن و ورزش کردن به میزان کافی می تواند در جلوگیری از انواع سرطان ها نقش داشته باشد. واکسن هپاتیت در جلوگیری از سرطان کبد موثر است و واکسن HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد.

«تور» معتقد است که بزرگترین عامل ابتلا به سرطان ریه کشیدن سیگار است که البته در ابتلای به دیگر سرطان ها نیز نقش دارد. ترک سیگار در میانسالی می تواند حدود ۶۰ درصد از خطر مرگ ناشی از سرطان ریه را کاهش دهد. به گفته کارشناسان، ترک سیگار در هیچ زمانی دیر نخواهد بود و تاثیرات مثبت زیادی بر بدن فرد خواهد داشت.  

Header