Header Header
۰۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
كدخبر: ۹۱۲۸۲

در مقطع دبيرستان مشغول به تحصيل هستم. از سال قبل با يک پسر ارتباط برقرار کردم. خانواده ام فهميدند و رابطه مان به هم خورد. بعد از آن پدر و مادرم به من خيلي بي اعتماد شده اند و هنوز حرف هايي مي زنند که بغض گلويم را مي گيرد و اشک مي ريزم. بايد چه کار کنم؟

خواهر گرامي، توجه داشته باشيد که اگر اعضاي خانواده تان از احساس هاي منفي ارتباط با شما شکايت دارند بايد بررسي کرد که چه رفتارهايي از شما سبب به وجود آمدن چنين حسي در آن ها شده است. همچنين بازخوردها و واکنش هاي آن ها نسبت به شما مي تواند شما را از مزايا و معايب الگوهاي ارتباطي تان آگاه کند.

احساس پدرتان تغيير کرده است

اين که قبلا با پسري ارتباط داشته ايد، نشان دهنده اين است که شما در خانواده خود ارتباط عاطفي مناسبي با والدين تان نداشته ايد. به طور طبيعي، خانواده شما بعد از اطلاع از ارتباط اشتباه شما، دچار حس بدبيني و بي اعتمادي شده اند. به نظر مي رسد که پدرتان دچار غرور عصبي شده است يعني احساس بي ارزشي و بي قدرتي در برابر شما و رفتارهاي تان دارد؛ بنابراين پدرتان تنها راه براي مرمت غرور از دست رفته خويش را انتقام گرفتن و تلافي کردن مي داند تا از اين طريق، دوباره احساس آرامش و غرور کند.

علت اين که پدرتان شما را سرزنش و تحقير مي کند، آن است که حس مي کند وقتي فرد بيگانه اي آن قدر قدرت دارد که توانسته است غرور و غيرتش را جريحه دار کند، مي تواند خود را در موقعيتي برتر از پدر براي شما قرار دهد. بنابر اين نسبت به او احساس ضعف مي کند و با خشم ناشي از شکسته شدن غرور خود با ميل به تحقير و يادآوري وقايع دردناک گذشته، سعي در کم کردن احساس حقارت خود دارد.

رفتارهاي حساسيت برانگيز را ترک کنيد

با اين حال به نظر مي رسد که شما بايد ضمن احترام گذاشتن به پدرتان و عذرخواهي به خاطر اشتباهات گذشته تان، به طور قاطعانه به پدرتان بگوييد که دست از رفتارهاي اشتباه خود برداشته ايد. همچنين از انجام رفتارهايي که حساسيت پدرتان را بر مي انگيزد، خودداري کنيد تا پدرتان دوباره گمان بد به شما نکند. اگر مي توانيد خودتان با پدرتان صحبت کنيد و از او بخواهيد که رفتارهايش با شما را تغيير دهد. در اين زمينه مي توانيد از مادرتان و حتي يکي از بزرگان فاميل هم کمک بگيريد.

ايجاد رابطه دوستانه همراه با احترام

به پدرتان بگوييد که به دنبال راهي هستيد تا در يک موقعيت مناسب به همه خواسته هاي منطقي پدرتان گوش دهيد و به آن ها عمل کنيد. توجه داشته باشيد که تنها با برقراري يک ارتباط دوستانه همراه با احترام به حقوق پدرتان مي توانيد مشکل تان را حل کنيد.

دکتر هادي صدري - روان شناس و مشاور خانواده


Header