Header Header
۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۸
كدخبر: ۹۱۵۹۴

اكثر نوجوانان در مورد ظاهر جسماني خود بسيار حساسند و به آن توجه زيادي مي كنند، فقط تجسم كنيد كه اگر يك لكه روي صورت نوجوان باشد، يا وزن او يك ذره اضافه شود و يا كوتاه قد باشد، چه واكنشي نشان مي دهد! در برخي از نوجوانان، هر آنچه كه لطمه اي به جذابيت آنها وارد كند، مي تواند تخريب كننده اعتماد به نفس آنها باشد.
به طور كلي، واكنش دختران نسبت به عواملي كه تصور مي كنند نقصي در ظاهرشان محسوب مي شود، منفي تر از پسران است.

در اكثر جوامع و فرهنگ ها، زن ها بيشتر براساس ظاهرشان قضاوت مي شوند و وضعيت ظاهر در پذيرش اجتماعي آنها نقش اساسي دارد. اما مردها بيشتر بر پايه دلاوري، توانايي هاي ورزشي و موفقيت هاي علمي و مواردي مشابه، توجه اطرافيان را جلب مي كنند.
از طرف ديگر سريال هاي خارجي ، فيلم هاي سينمايي، ماهواره و... باعث گرايش خواسته يا ناخواسته جوانان به كسب زيبايي ظاهري شده است .
با توجه به ويژگي هاي دختران نوجوان، كه خود را با ديگران مقايسه مي كنند و همچنين قوي تر بودن نياز به زيبايي در دختران و زنان، منجر مي شود كه گاه دختران براي نزديك شدن به زيبايي هاي ظاهري، گرايش افراطي به استفاده از لوازم آرايشي پيدا كنند.
البته در گرايش افراطي به آرايش، تنها تمايل به زيبايي را نمي توان مطرح نمود بلكه گروه دوستان و الگوبرداري از آنان، شيوه هاي فرزندپروري والدين، كمبود اعتماد به نفس، مادراني كه خود الگوي مناسبي براي دخترانشان نيستند، تبليغات منفي، اسباب بازي هاي دوران كودكي و... همه از عواملي است كه موجب مي شود برخي از دختران به صورت افراطي تمايل به آرايش هاي غليظ و گاه زننده پيدا كنند.
راه مقابله با وضعيت موجود
مادراني كه مهمترين دغدغه زندگي شان رسيدگي به ظاهر و آرايش لباس و صورتشان است، به طور ناخواسته اين پيام را به دختر خود مي دهند كه: «تنها ارزش زن، به زيبايي اوست».
از طرف ديگر مادراني كه اجازه مي دهند دختران كوچكشان از لوازم آرايشي در حين بازي استفاده كنند و در اين كار هيچ ممنوعيتي قايل نمي شوند، بايد انتظار داشته باشند كه در آينده دخترشان به اينگونه رفتارهاي افراطي روي آورند. لذا توصيه مي شود كه والدين به خصوص مادران اجازه ندهند كودكشان به وسايل شخصي آنها مانند لوازم آرايشي و... نزديك شده و استفاده نمايند.
وسايل بازي كه در كودكي در اختيار برخي از كودكان قرار مي گيرد، ارائه دهنده برخي الگوهاي منفي و نادرست است.
برخي از عروسك هاي معروف خارجي مانند «باربي و...» كه سري كامل لوازم آرايش و... از ابزارهاي اصلي زندگي اين عروسك هاست كه دختران كوچك دائما با آن مشغول و در حال بازي هستند.
توجه داشته باشيد كه كودكان با بازي كردن، زندگي را تمرين مي كنند و استفاده از اين نوع بازي ها و لوازم، به طور قطع در رفتارهاي آتي فرزندان ما بي تأثير نخواهد بود. بنابراين به والدين توصيه مي شود كه در انتخاب اسباب بازي براي دختران كوچك خود دقت لازم را مبذول نماييد.
روانشناسان، كمبود اعتماد به نفس در دختران و زنان را باعث افزايش تمايل آنها به آرايش كردن نامتعارف معرفي كرده اند.
گفتني است آشنا ساختن نوجوان با ارزش هاي انساني و زنانه و همچنين اصلاح الگوي فكري آنها و آشنا ساختن نوجوان با الگوي موفق زنان و دختران، از مهمترين و موثرترين روش ها براي جلوگيري و حتي اصلاح اين ناهنجاري هاي رفتاري است. كه نياز به كار كارشناسي از طرف مسئولين ذي ربط مي باشد.

Header