Header Header
۲۵ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
كدخبر: ۹۱۷۶۷
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اتفاقی که امروز رخ داد مهمتر از جنگ و فتح خرمشهر بود.

به گزارش مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی در مراسم ضیافت افطار با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که عصر امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد در ابتدا و در پاسخ به یکی از حضار درباره پرونده قضایی پسرش(مهدی هاشمی) گفت: نمی‌خواستم وارد این موضوع شوم و الآن هم نمی‌خواهم مطلبی بگویم که تأثیر مثبت یا منفی در روند قضایی پرونده بگذارد، اما چون سؤال کردید به ذکر خاطره‌ای بسنده می‌کنم.

وی افزود: پس از اینکه مهدی با ناتمام گذاشتن دکترای خود در آکسفورد، وارد کشور شد و سه ماه توسط زبده‌ترین نیروهای وزارت اطلاعات تحت بازجویی بود، روزی به من خبر دادند: "مهدی می‌خواهد شما را ببیند"، من هم گفتم که بیاید اما گفتند: وی نمی‌تواند و اگر می‌خواهید شما باید به ملاقات وی بروید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح ملاقات مهدی در زندان و اینکه "با اصرار وی به‌خاطر پرهیز از شنود، زیر باران در محوطه‌ پارکینگ قدم می‌زدیم" افزود: مهدی به من گفت: "اینان می‌گویند دو راه داری، یا در چند خط از رهبری تقاضای عفو کن و یا باید این پرونده طولانی و چند هزار صفحه‌ای را ادامه دهی".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: خود مهدی به من گفت: "علی‌رغم اینکه خود چنین میلی ندارم چون می‌دانم جرمی مرتکب نشده‌ام اما اگر شما و مقام معظم رهبری بخواهید این کار را می‌کنم" که من به وی گفته‌ام: بگذارید با آقا مشورت کنم.

هاشمی رفسنجانی با تشریح ملاقات خویش با آیت‌الله خامنه‌ای در این خصوص، گفت: به ایشان عرض کردم: "راضی به این نیستم که وی تقاضای عفو کند و شما بپذیرید، چون در نگاه جامعه انعکاس خوبی نخواهد داشت هم می‌گویند رهبر چرا به تقاضاهای عفو زندانیان دیگر توجه نمی‌کنند و هم می‌گویند هاشمی در پرونده پسرشان اعمال نفوذ کرد".

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه آیت‌الله خامنه‌ای استدلال حرف‌های من را پذیرفت، گفت: بعد از آن بود که به مهدی خبر دادیم: "هرطور که خودت می‌دانی، عمل کن" و مهدی هم بر این نکته تأکید می‌کرد: "چون می‌دانم گناهی نکرده‌ام بگذارید همه بفهمند و اگر هم گناهی کرده‌ام، بگذارید در همین دنیا محاکمه شوم و به مجازات برسم که سخت از مجازات آخرت می‌ترسم".

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: بگذارید به همین مقدار بسنده کنم و بیشتر نگویم تا پرونده قضایی مهدی سیر خودش را بگذراند، البته خود مهدی و وکلای وی حرف‌هایی دارند که به‌موقع خواهند گفت. فقط بگویم یوسف از دامان پاک خود به زندان می‌رود.

در آغاز این دیدار، رضا سلیمانی گزارشی از روند دعوت از اصحاب فرهنگ و هنر و خبرنگاران داد و پس از آن آقای رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق ــ فاطمه راکعی، مدیر انجمن شاعران ایران ــ نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و علیرضا کاردان یکی از هنرمندان عرصه طنز ضمن بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص مسائل مربوط به خویش، خاطره گفتند، شعر خواندند، طنز گفتند و گزارش دادند.

وی در ادامه با اشاره به نقش اصحاب رسانه در آگاه سازی مردم افزود: بنده در انتخابات می خواستم به وظیفه خود در قبال مردم عمل کنم و شورای نگهبان از حضور من در انتخابات جلوگیری کرد و شرایطی فراهم شد که روحانی، رئیس جمهور ایران شود.

هاشمی رفسنجانی گفت: من در دوران جنگ و قطعنامه تابوشکنی کرده بودم و راه را باز کرده و می خواستم دوباره به وظیفه خود عمل کنم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اتفاقی که امروز رخ داد مهمتر از جنگ و فتح خرمشهر بود و دلواپسانی هستند که اشکالاتی وارد می کنند اما کار درست و بزرگی انجام شده است.

هاشمی رفسنجانی گفت: با شناسایی و تایید جهانی ما شرعا و قانونی به باشگاه اتمی جهان وارد شدیم و می توانیم غنی سازی خود را صادر کنیم.

در مقابل شش وزیر گردن کلفت دنیا پیروز شدیم

وی با بیان اینکه پیروزی منطق بزرگترین مسئله در دستاورد اخیر است تاکید کرد: امروز یک وزیر در مقابل شش وزیر گردن کلفت دنیا قرار داشت و ما موفق شدیم این شش وزیر را قانع کنیم که حق ایران را به رسمیت بشناسند و باید گفت ما پیروز شدیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بازدید ازمراکز نظامی ادامه داد: نباید از بازدید برخی از مراکز هراس داشته باشیم. این روز بزرگ را به ملت ایران تبریک می گویم و امروز دیگر متهم به جنگ طلبی و حمایت از تروریسم نیستیم.

هاشمی رفسنجانی در پایان خاطرنشان کرد: خیلی از بزرگان فکر نمی کردند که این اتفاق بیفتد و دلیل آن تفکر به سبک گذشته بود.

Header