Header Header
۳۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۷
كدخبر: ۹۱۹۱۰
«اين دستاورد بزرگ را زير سئوال نبريد» عنوان يادداشت روز روزنامه جمهوري اسلامي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

دستورالعمل صريح رهبر معظم انقلاب در مورد نوع موضعگيري در قبال مسائل هسته‌اي که در جمع مسئولان، سفراي کشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم در روز عيد سعيد فطر صادر کردند، نسخه‌اي دقيق و کارشناسانه است که پاي بندي به آن مي‌تواند پيروزي بزرگ ملت در مذاکرات هسته‌اي را تکميل کند. رهبر معظم انقلاب فرمودند: مسائل هسته‌اي نبايد موجب دودستگي شود، مسئولان به دنبال منافع ملي هستند.
اين دستورالعمل صريح و روشن، دو بخش دارد. بخش اول اينست که همه بايد وحدت کلمه را براي عبور از گردنه‌هائي که در راه رسيدن به مرحله اجرائي شدن توافق وين در پيش است حفظ کنند و بخش دوم اينست که هيچکس دلواپس عملکرد مسئولان در اين مسير نباشد، زيرا مسئولان به دنبال منافع ملي هستند.
بعد از صدور اين دستورالعمل مدبرانه، انتظار اين بود که قبل از همه و بيش از ديگران، کساني که خود را مقيد به پيروي از ولايت مي‌دانند در عمل پاي بندي خود را به آْن نشان دهند و اين واقعيت را درک کنند که کشور ما امروز به اين وحدت کلمه نياز مبرم دارد. متاسفانه از همان روز عيد فطر، افراد و رسانه‌هاي طيفي که قبل از توافق هسته‌اي همواره آيه ياس مي‌خواندند و فضاي رواني منفي شديدي در کشور پديد آورده بودند، اين رهنمود رهبري را ناديده گرفتند و به منفي‌بافي معمول ادامه دادند و همچنان بر طبل بدبيني مي‌کوبند.
قبل از هر چيز لازم است تاکيد نمائيم انتظار اين نيست که صاحبنظران از انتقاد خودداري کنند و کسي درباره توافق هسته‌اي سخن نگويد يا براي پيشرفت صحيح مراحل اين توافق اظهارنظري به عمل نياورد. اين، حق همه به ويژه صاحبنظران است که نفطه‌نظرهاي خود را بگويند و هر جا لازم است انتقاد نمايند ولي به شرط آنکه انتقادها سازنده باشد و به پيشرفت توافق به سوي مراحل اجرائي کمک کند. آنچه موجب نگراني است اينست که اظهارنظرهاي افراد و رسانه‌هاي طيف مخالف دولت، شرط انتقاد سالم را رعايت نمي‌کنند و اصولاًبه جاي انتقاد درصدد تخريب و فراهم ساختن فضاي رواني منفي و نااميد کننده بر مي‌آيند. تفسيرهاي نادرست از بخش‌هائي از توافق همراه با تقطيع و مطرح نکردن بخش‌هائي که نقطه قوت و تضمين کننده منافع کشور و ملت است، خطوط اصلي اظهارنظرها و تفسيرهاي اين افراد و اين رسانه‌ها حتي رسانه ملي است. متاسفانه آنها دستاوردهاي آشکاري که تاکنون حاصل شده است را نمي‌بينند و صرفاً احتمالات منفي را مطرح مي‌کنند. اموري از قبيل لغو تحريم‌هاي ايران، لغو قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران، تعهد به پرداخت وام‌هاي بلاعوض، از سرگيري ارتباطات بانکي و بيمه‌اي ايران با جهان، خريد محصولات نفت و پتروشيمي کشورمان، خدمات مالي و وام‌هاي ترجيحي به دولت ايران،‌ فروش هواپيما به ايران و اعتراف رسمي و مکتوب حق غني‌سازي صلح آميز کشورمان، که همگي دستاوردهاي قابل توجهي هستند، در تفسير و نقد جريان مخالف ناديده گرفته مي‌شوند و در عوض، نقاط احتمالي منفي زير ذره‌بين قرار مي‌گيرند. اين روش، با منافع ملي سازگار نيست و به نوعي رقابت حزبي بر سر منافع گروهي شباهت دارد درحالي که موضوع توافق هسته‌اي بسيار فراتر از مسائل جناحي و گروهي است و مستقيماً با منافع ملي گره خورده است. درست به همين دليل است که رهبر معظم انقلاب با شفافيت کامل تاکيد کرده‌اند مسئولان به دنبال منافع ملي هستند.
براي اطمينان خاطر کساني که وانمود مي‌کنند نگران سرنوشت توافق هسته‌اي هستند، لازم است نکات زير را مطرح نمائيم.
اول آنکه رقباي سياسي داخلي دولت نبايد در مورد مسائل ملي به بلندگوي دشمنان خارجي تبديل شوند و هرچه آنها مي‌گويند را با بزرگ‌نمائي به خورد افکار عمومي بدهند. دشمنان خارجي و دولت‌هاي طرف توافق به ويژه آمريکا مطالبي را مي‌گويند که براي آنها مصرف داخلي دارد. آنها در داخل با رقباي سياسي خود مشکلاتي دارند که ناچارند آن مشکلات را با ژست‌هاي سياسي عليه ايران از سر بگذرانند. اگر در داخل کشور ما کساني به دليل رقابت سياسي با دولت، حرف دشمنان خارجي را تکرار کنند، اين اقدام برخلاف منافع ملي و در جهت مقابل تدبير رهبري است که فرمودند: «مسائل هسته‌اي نبايد موجب دو دستگي شود» به ويژه آنکه اين نکته اطمينان بخش را هم اضافه کردند که: «مسئولان به دنبال منافع ملي هستند».
دوم آنکه شوراي امنيت سازمان ملل براي اولين بار و در يک اقدام بي‌سابقه، قبل از آنکه به قطعنامه‌هاي خود عمل کند درصدد لغو آنها برآمده است. اين، يک امتياز بزرگ براي ايران است که در اثر زحمات و پشتکار گروه مذاکره کننده ايراني در مسائل هسته‌اي به دست آمده و بايد به آن افتخار کرد. عجيب اينست که افرادي اين دستاورد بزرگ را ناديده مي‌گيرند که قطعنامه‌هاي ضدايراني شوراي امنيت را کاغذ پاره‌اي مي‌دانستند و براي آنها اهميتي قائل نبودند و حالا که خود سازمان ملل آنها را لغو کرده، اظهار نگراني مي‌کنند که اين قطعنامه‌ها به صورت خودکار به اعتبار خود برگردد! معلوم نيست اين افراد بالاخره قطعنامه‌هاي ضد ايراني شوراي امنيت سازمان ملل را خطرناک مي‌دانند يا نمي‌دانند؟
سوم آنکه حتي بر فرض بازگشت خودکار قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و تحريم‌ها و ساير محدوديت‌ها و ممنوعيت‌ها، ما نيز مي‌توانيم به تعهدات خود عمل نکنيم. يعني در آن صورت همه چيز به حال اول بر مي‌گردد و مشکلي پيش نخواهد آمد و جاي نگراني نيست. مهم‌تر آنکه چون ايران به تعهدات خود پاي‌بند است، بهانه‌اي به دست طرف مقابل نمي‌دهند.
چهارم آنکه تصميم گيري درباره اصل پذيرش و عدم پذيرش متن توافق هسته‌اي وين را به مراجع ذيصلاح قانوني بسپاريد که هم رسميت قانوني دارند و هم مورد اعتماد همگان هستند.
و پنجم آنکه رضايت مردم از توافق هسته‌اي، سرمايه بزرگي است که دست اندرکاران مذاکرات و مسئولان توانسته‌اند آن را به دست آورند. اين دستاورد پراهميت را قدر بدانيد و شيرين کامي مردم را به تلخي تبديل نکنيد. اين رضايت عمومي به نفع نظام است و متعلق به فرد يا جناح خاصي نيست. کساني که خود را پيروان ولايت معرفي مي‌کنند بايد علاوه بر حرف و ادعا در عمل نيز به دستورالعمل‌هاي ولايت پاي‌بندي نشان بدهند و اين دستاورد بزرگ را زير سئوال نبرند.

Header