Header Header
۳۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۷
كدخبر: ۹۱۹۲۸

محمد جواد ظريف که به همراه علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي يک هفته پس از توافق هسته اي براي ارائه گزارشي از نتايج مذاکرات ايران و 1+5 و تقديم برنامه جامع اقدام مشترک به نمايندگان خانه ملت  روز گذشته در جلسه علني مجلس حضور يافته بود طي نطقي که بيش از يک ساعت به طول انجاميد توضيحات مبسوطي در خصوص فراز و فرودهاي طي شده براي دستيابي به برجام ارائه کرد و پاسخگوي سوالات رئيس مجلس  و نمايندگان در اين باره بود.

به گزارش خانه ملت، ايرنا، ايسنا و خراسان، محمد جواد ظريف با بيان اين که شدت عصبانيت معاندين ايران و در رأس آن رژيم صهيونيستي به خوبي نشان دهنده تسليم آنان و تحکيم اقتدار منطقه اي و جهاني نظام ايران است، خطاب به ملت بزرگ ايران گفت: فرزندان شما در اين مذاکرات براي 6 کشور به ظاهر قدرتمند دنيا و نماينده عالي اتحاديه اروپا روشن کردند که هيچکس هرگز نبايد ايراني را تهديد کند .ظريف با اشاره به اينکه برخي محدوديت ها و نظارت هاي متناسب در توافق بين المللي پذيرفته مي شود، خاطرنشان کرد: اين نظارت ها شامل نظارت هايي است که امکان سوءاستفاده از آنها نيست و اطلاعات مخل امنيت را در دسترس بيگانگان قرار نمي دهد.وزير امورخارجه مهر تاييد شوراي امنيت سازمان ملل بر غني سازي در ايران را بزرگترين دستاورد ايران در اين زمينه دانست و لغو يکجاي تحريم هاي مالي و اقتصادي شوراي امنيت سازمان ملل، آمريکا و اتحاديه اروپا که در مورد پرونده هسته اي وضع شده اند را  ستانده ايران در مذاکرات هسته‌اي برشمرد و  در عين حال اظهار داشت: هيچ گاه ادعا نکرده و نمي کنيم که برنامه برجام کاملا به نفع ايران است، تاکيد مي کنم که اصولا مذاکره بده و بستان است و تا زماني که هر دو طرف به ميزان قابل توجهي از خواسته هاي خود نرسند، توافق شکل نمي گيرد و براي رسيدن به خواسته ها در محدوديت ها و نظارت ها نرمش ها و انعطاف هايي داشته‌ايم که اين نرمش ها هدفمند و با محاسبه کافي است.

شکست پروژه ايران هراسي و رفع برخي محدوديت هاي 30 ساله

ظريف به شکست پروژه ايران هراسي، لغو ممنوعيت تحصيل دانشجويان در رشته هاي مرتبط با دانش هسته‌اي ولغو ممنوعيت خريد هواپيماي مسافربري پس از سي سال درجريان دستيابي به توافق برجام اشاره کرد وبا شرح مواردي ديگر تصريح کرد:  آمريکا و اروپا متعهد شدند از اعمال تحريم هاي جديد مرتبط با صنعت هسته اي ايران اجتناب و از اعمال تحريم هاي گذشته خودداري کنند. وي درادامه  به بندهاي قطعنامه 1929 در زمينه ممنوعيت فعاليت هاي موشکي ايران اشاره کرد و با بيان اينکه ايران هيچ گاه دنبال آن نبوده و نخواهد بود، گفت:‌ اين محدوديت هم تاثيري بر روي برنامه موشکي ما نخواهد داشت.

در حد توان اکثريت خط قرمزها را رعايت کرديم

وي با بيان اين که براساس چارچوب هاي ترسيم شده از سوي رهبر معظم انقلاب، پذيرش حق غني سازي ايران، حفظ ماهيت اراک، عدم نظارت بر برنامه هاي موشکي و تسليحاتي، عدم ورود به بخش هاي غيرهسته اي ، لغو تحريم هاي مالي و اقتصادي و تحريم هاي شوراي امنيت از جمله خطوط قرمز تعيين شده ايران بود، ياد آورشد: با نزديک شدن به پايان مذاکرات که مباحث حساس تر مي شد خطوط قرمز نيز دقيق تر شد و ما با جديت آن را پيگيري کرديم و همانگونه که به محضر رهبر معظم انقلاب رساندم در حد توان اکثريت خط قرمزها را رعايت کرديم.وي به همزماني لغو تحريم ها و متناظر بودن اقدامات دو طرف که از خواسته هاي راهگشاي رهبر معظم انقلاب بود ، اشاره  و خاطرنشان کرد:  ابتدا شوراي امنيت سازمان ملل تمامي قطعنامه هاي خود را قبل از شروع اقدامات ايران به رغم مخالفت هاي کنگره آمريکا لغو کرد و بنابر اصرار ايران و برخي اعضاي 1+5 مقرر شد تا هيچ اقدامي قبل از لغو تحريم هاي شوراي امنيت صورت نگيرد.ظريف يادآورشد: علاوه بر اين براساس برجام تدوين مقررات و دستورالعمل هاي داخلي لغو تحريم ها با هماهنگي ايران صورت مي گيرد همانگونه که آژانس بين المللي انرژي اتمي اقدامات مشخص ايران را تاييد مي‌کند مورد مخالفت رهبري قرار ندارد و ايران نيز اقدامات متناظري براي راستي آزمايي رفع تحريم ها در روند مشورت ها انجام خواهد داد.

وي با تاکيد براينکه در صورت بازگشت تحريم ها ايران تعهدات داوطلبانه خود در برجام را رعايت نخواهد کرد، گفت:‌ در مکانيزم و سازوکار بازگشت پذيري روند جدي و قابل توجه و نسبتا زمان بري تعيين شده که اين اقدام توافق را  از امکان بهانه گيري اعضا مصون مي دارد.ظريف در پايان اظهارات خود برجام را با توجه  به اعتراف جامع تحليلگران منطقه اي و جهاني تثبيت کننده  قدرت ايران در منطقه ارزيابي کرد و ابرازداشت:‌ ما از اين پس و در صورت طي مراحل قانوني تصويب به دقت رفتار طرف مقابل را هم رصد خواهيم کرد و در برابر هرگونه تخلف و زياده طلبي ‌ايستادگي خواهيم کرد.

پاسخ ظريف به سوالات رئيس مجلس

وزير خارجه همچنين در اين جلسه به سوالات نمايندگان که از سوي رئيس مجلس مطرح شد، نيز پاسخ داد. وي در پاسخ به سوالي  در خصوص اين که لغو تحريم‌ها نبايد مشروط به گزارش آژانس باشد و اين را رهبري معظم انقلاب نيز فرمودند، اظهارداشت:  ما گزارشي داريم که آژانس بايد قضاوت کند. مثلاً بگويد که فعاليت اعلام نشده در ايران نيست که رهبري هم به اين مورد اشاره کردند و فرمودند که براي اين‌که آژانس بخواهد اين کار را انجام دهد زمان زيادي را صرف خواهد کرد و چنين چيزي ممکن است به اين راحتي محقق نشود. براي همين ما اين شرط را که در روزهاي آخر جزء شرايط حتي پايان نظارت شوراي امنيت بود به طور کامل برداشتيم.

وزير خارجه در پاسخ به سوال ديگر لاريجاني مبني بر اين که مي‌گويند فلان مطلب در برجام نيامده و در قطعنامه آمده و نقض آن، نقض برجام نيست چرا نمي‌گوييد که در قطعنامه اخير به محض نقض يک حکم قطعنامه تحريم‌هاي سازمان ملل برمي‌گردد اظهار داشت: تحريم‌هاي سازمان ملل برنمي‌گردد  و به طور قطع قطعنامه جديد هيچ ساز وکار تنبيهي ندارد. تنها ساز وکار بازگشت تحريم‌هاي گذشته طي روند طولاني 60 روزه حل و فصل اختلافات براي موارد برجام است که بايد از کميسيون مشترک شروع شود و در کميته سه نفره در شوراي امنيت بررسي شود. اما ما پس از 30 روز مي‌توانيم از تعهدات خود برگرديم.

 وي همچنين در پاسخ به اين سوال که  در بند 18 برجام گفته مي‌شود که سازمان ملل پس از تاييد آژانس در تکاليفي که ايران انجام داده تحريم‌ها را تعليق مي‌کند، ابرازداشت:  در هيچ جاي برجام تعليق نيامده است و کلمه تعليق در برجام وجود ندارد و ديروز در قطعنامه شوراي امنيت لغو شد و تاريخ اجراي لغو و زمان لغو تحريم زماني است که آژانس اعلام کند که جمهوري اسلامي ايران اقدامات کمي را انجام داده است و تعليقي در برجام وجود ندارد.ظريف همچنين در خصوص محدوديت مطرح شده براي موشک‌هاي بالستيک و تفسير پذيري آن  براي تمامي موشک ها گفت: اولا بنده گفتم که اين بحث نقض برجام نيست و ثانيا اين بند قطعنامه به شکل غير الزام آور آمده است و سوم اينکه اين کلمه طراحي شدن براي قابليت حمل سلاح هسته‌اي اولين بار است که به يک قطعنامه اضافه مي‌شود و اين موضوع با تلاش زياد اضافه شده است و چون هيچ يک از موشک هايمان را براي قابليت حمل سلاح هسته‌اي طراحي نمي‌کنيم لذا از ديد ما اين موضوع اصلا ارتباطي با شوراي امنيت ندارد. همچنين بنده چندين بار از دوستان تقاضا کردم بند 9 قطعنامه 1929 را بخوانيد و ببينيد چه تغييراتي در آن به وجود آمده و تغييرات آن با امنيت ملي کشور سروکار دارد.

تضمين فني برجام توسط صالحي

علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان نيز که در ماههاي اخير نقش بسزايي در مذاکرات هسته اي داشته و حل و فصل بخشهاي فني را پيش برده نيز در مجلس حاضر شد و به بيان جزئيات فني برجام براي نمايندگان ملت پرداخت. صالحي تاکيد کرد: بنده اينجا آمده ام که شهادت بدهم مسئوليت شرعي، وجداني، عرفي و عقلاني آنچه را که در بعد فني به دست آورده ايم، مي پذيرم. دستاوردي که به دست آمده بس بزرگ است و تاريخ اين را نشان خواهد داد؛ پارادايم تعاملات سياسي جهان به گونه اي فراگير تغيير خواهد کرد و زنگ اين تغيير در وين زده شد. وي با بيان اينکه يکي از راه هاي محدوديت ، به حداقل رساندن ذخاير اورانيوم است، گفت: ما براي نيروگاه بوشهر به 30 تن ذخاير اورانيوم نياز داريم در حالي که در سال هاي اخير تنها به 7 تن آن دسترسي داشتيم و براساس ميزان توليدي ما 8 سال ديگر به 30 تن مورد نياز نيروگاه هاي بوشهر دست پيدا خواهيم کرد که همان زمان 10 سال برجام توافق هسته اي خواهد بود البته برخي مي گويند تعداد سانتريفيوژ را افزايش دهيم اما تأکيد مي کنم سانتريفيوژهاي ما ابتدايي هستند و نمي توان توليد آنها را افزايش داد.

وي يادآور شد: اصلا فرض کنيم همين امشب به اندازه 190 هزار سو قابليت و ظرفيت غني سازي داشته باشيم ، واقعيت آن است براي مدت محدودي مي‌توانستيم اين کار را کنيم بعد متوقف مي‌شد چون منابع مواد اوليه را به آن صورت نداريم اما چند سالي است که سازمان انرژي اتمي اکتشاف و استخراج را شروع کرده و با جديت تمام و با اجازه مقام معظم رهبري اکتشاف هوايي را انجام مي‌دهد و سرعت مي بخشد. در يک فاصله 7 الي 8 سال سرعت و عمليات اکتشاف و استخراج به گونه‌اي مي‌شود که بتوانيم مواد اوليه مورد نياز 190 هزار سو سالانه را توليد کنيم.صالحي گفت:  ما روي تمامي سانتريفيوژها که در اختيار داريم  کار خواهيم کرد که اين نيز محدوديت غير آزاردهنده‌اي است.وي در مورد سانتريفيوژها يادآور شد: ماشين‌هايي که روي آن کار مي‌کنيم مانندIR6 و IR8 ماشين‌هاي آينده ما خواهد بود زيرا سرمايه گذاري عظيمي درنطنز شده که جاي 50 هزار ماشين را دارا است و اگر قرار باشد ماشينIR8 را با 20 سو بگذاريم،مي‌شود يک ميليون سو که اين مقدار پاسخگوي 5 الي 6راکتور قدرت است. صالحي در مورد اينکه  آيا محدوديت در تحقيق و توسعه نيست که بعد از 8 سال زنجيره 30 تايي IR8  و IR6داشته باشيم؟ پاسخ داد: سانتريفيوژ از ابتداي خلق فکري تا زمان رسيدن به توليد انبوهش براي کشورهاي پيشرفته 8 سال طول مي کشد حالابه فرض اينکه همان 8 سال براي ما زمان لازم باشد تا آنها را به قابليت برسانيم بايد زنجيره هايي از اين سانتريفيوژ را درست کنيم يعني  سانتريفيوژ را مي سازيم بعد تست مي‌کنيم. پس از آن 2 تايي تست مي کنيم بعد 3 تايي، 9 تايي، 19 تايي ،30 تايي، 49 و 50 تايي تست مي‌کنيم براي اينکه قابليت خود سانتريفيوژ را به دست آوريم تا زنجيره 19 تايي بالاي 80 تا 85 درصد شاخصه هاي سانتريفيوژ را استخراج کند. تا حدود 10 سال زنجيره هاي ما حدود 30 تايي خواهد بود.  

صالحي اظهار داشت:  فعلا راکتور آب سنگين اراک را کامل مي کنيم که با باز طراحي اش يکي از بهترين راکتورهاي تحقيقاتي جهان خواهد شد. از فردا روزي که پس از چند ماه  اين فعاليت آغاز شود قريب به 6 سال طول مي کشد تا راکتور به سرانجام نهايي برسد لذا وقتي راکتوري آن هم مثل اراک پس از حدود 6سال به سرانجام برسد  چه ضرورتي دارد که به سراغ ساخت راکتور ديگري  برويم؟ پس از 6 سال ، شروع به کار تحقيقاتي روي راکتور اراک مي کنيم 9 سال بعد صبر مي کنيم  تجربه بيشتري بيندوزيم و بعد راکتور بعدي را 9 سال بعد يعني همان 15 سال بعد اگر خواستيم طراحي مي کنيم.

وي در مورد سايت فردو نيز گفت : الان فردو 17 کيلو در ماه غني سازي مي کند، نطنز حدود 200 کيلو در ماه، يعني فردو در 12 ماه  200 کيلو و نطنز 2 تن توليد مي کند.نياز ما نسبت به 30 تن اصلا قابل مقايسه نيست بنابراين فردو جايي است که در نهايت خود مي تواند 3 هزار ماشين بگيرد مطمئن نيستم آيا مي توانيم IR8 را در فردو به دليل سقفش نصب کنيم؟ بله اگر سقفش اجازه دهد مي شود.اما ديگر نمي‌توانيم 3 هزار تا ماشين نصب کنيم به دليل اينکه عرض ماشين بزرگتر است مثلا آنجا مي‌توانيم 1500 ماشين نصب  کنيم در صورتي که در نطنز مي توانيم 50 هزار ماشين نصب کنيم. فردو در بهترين شرايط هزار تا 1500 در مقابل 50 هزار ماشين است، پس عددي نيست که بگوييم فردو محل توليد باشد. به گفته صالحي  فردو از ابتدا هم به عنوان محل تحقيق و توسعه در نظر گرفته شده بود تا تجهيزات گرانقيمت را در فردو بگذاريم تا اگر خداي ناکرده اتفاقي بيفتد از اين تجهيزات صيانت کنيم.

توضيح افخم درباره بخشي از سخنان ظريف در مجلس

در اين ميان، به گزارش ايسنا مرضيه افخم، سخنگوي وزارت خارجه درباره گزارش يک خبرگزاري از سخنان دکتر ظريف در مجلس و غير دقيق خواندن توضيح وي در پاسخ به سوال رئيس مجلس در زمينه کار برد کلمه تعليق در «برجام»گفت: توضيح دکتر ظريف در مورد تحريم هاي شوراي امنيت بوده و در برجام در مورد تحريم هاي شوراي امنيت عبارت تعليق ذکر نشده است.

خلاصه اظهارنظر ظريف درباره خطوط قرمز در جلسه ديروز مجلس

موضوع نظرظريف درباره شرايط رعايت خط قرمز

درباره نقش آژانس در راستي آزمايي ها خطوط قرمز رعايت شده است.

رعايت امنيت وحرمت اماکن نظامي و دانشمندان تمامي ملاحظات ايران رعايت مي شود.

دوران محدوديت ها و تحقيق و توسعه در حد توان خطوط قرمز مقام معظم رهبري را رعايت کرده ايم.

فردو در حد توان خطوط قرمز رعايت شده است.

اراک تمامي نکات مورد نظر رهبر انقلاب به صورت کامل اجرا شده است.

خودداري از پذيرش بازرسي و يا ممنوعيت

در حوزه صنايع دفاعي و موشکي به صورت کامل در توافق حاصل شده و حتي در قطعنامه شوراي امنيت نيز تا حد قابل قبولي تأمين شده و به محضر رهبري معظم گزارش شده است.


Header