Header Header
۰۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷
كدخبر: ۹۲۰۴۶
وزیر کشور گفت: اگر اختیار لازم داده شود حاضرم ۵ استان کشور را در مرحله اول خودکفا کنم.
 عبدالرضا رحمانی فضلی عصر چهارشنبه در آیین تقدیر از حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی منش و معارفه سید مهدی صادقی استاندار جدید قم، مسئله هسته‌ای را یک دغدغه بزرگ و مشکل عظیم برای کشور دانست و اظهار کرد: البته ما در برابر مشکلات صبر و مقابله می‌کنیم، همان طور که ۳۶ سال انواع و اقسام مشکلات را پشت سر گذراندیم.

وی از مذاکرات هسته‌ای به عنوان یک تجربه بین المللی در مواجهه با قدرت‌های جهانی یاد کرد که تیم مذاکره کننده، سربلند از آن بیرون آمد.

اعتراف غربی‌ها به دروغ‌هایی که درباره ایران گفتند

وزیر کشور افزود: غربی‌ها ۳۶ سال می‌گفتند ایران تهدید است و ۱۲ سال ادعا می‌کردند که ایران تهدید هسته‌ای است ولی الان اعتراف کردند که ایران نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت است و باید با این کشور رابطه برقرار کرد.

رحمانی فضلی گفت: آنها اعتراف کردند که ۱۲ سال درباره ایران دروغ می‌گفتند. آنها به طور ضمنی قبول کردند که ما توانمندی و قدرت اداره خودمان را در برابر هر سختی داریم و قدرت تأثیرگذار در منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه ما باید به این جایگاه نظام افتخار کنیم، تصریح کرد: برای اینکه استفاده خوبی از این فرصت داشته باشیم باید عوامل تشکیل و تثبیت انقلاب اسلامی را حفظ کنیم.

وزیر کشور، اعتقادات دینی، رهبری انقلاب، وحدت و انسجام درونی و نقش مقاومت و ایستادگی مردم را از مولفه‌های اصلی پیروزی انقلاب دانست و تأکید کرد: نباید از این مؤلفه‌های مهم دست بکشیم چون اینها عوامل دستیابی ما به موفقیت‌ها بوده و خواهد بود.

وی معتقد است که بنیه اقتصادی کشور ما به دلایل مختلف از جمله ضعف ساختارهای اقتصادی و ضعف نظام‌های حاکم بر ضوابط اداری و برنامه‌ریزی که قبل از انقلاب تدوین شده، ضعیف است.

وی افزود: ما نظام سلطه را ساقط کردیم ولی نظام های حاکم بر این نظام را تغییر ندادیم. الان فرصتی است که ما نظام اقتصادی خودمان را تقویت کنیم و بنیان‌های آن را ارتقا ببخشیم.

به اقتصاد مقاومتی ایمان داشته باشیم

رحمانی فضلی توجه به اقتصاد را اولویت اول بعد از مسئله هسته‌ای دانست و افزود: مقام معظم رهبری نسخه پویایی اقتصاد را پیچیده و آن اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: باید به اقتصاد مقاومتی ایمان داشته باشیم نه اینکه فقط حرف بزنیم.

وزیر کشور با اشاره به تأثیرگذاری جمهوری اسلامی در منطقه، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم در مسائل منطقه‌ای بی‌تفاوت باشیم. باید با روش‌های جدید این تأثیرگذاری را افزایش دهیم، چراکه این تأثیرگذاری موجب قدرت ملی کشور و نجات مسلمانان از چنگال درگیری‌ها و خونریزی‌های تکفیری‌ها می‌شود.

جرات کنیم ساختارهای غلط را بشکنیم

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید پیوندهای اقتصادی را در عرصه دیپلماتیک و سیاسی افزایش دهیم، تأکید کرد: این پیوندها می‌تواند امنیت‌ساز باشد.

وی ادامه داد: ما در داخل ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم و برخی استان‌های کشور قدرت اداره خود را دارند. من به عنوان وزیر کشور می‌گویم که حاضرم ۵ استان را در مرحله اول خودکفا کنم و در ۵ سال آینده بقیه استان‌ها خودکفا شوند.

وزیر کشور با طرح این سئوال که چرا به استان‌ها اختیار نمی‌دهیم که خودشان را اداره کنند، تصریح کرد: اگر اداره استان‌ها به خودشان واگذار شود مردم و سرمایه گذاران هر استان در توسعه آن مشارکت بیشتری خواهند داشت.

وی افزود: باید جرأت کنیم ساختارها و نظام‌های غلطی که وجود دارد را بشکنیم، چون با نظام برنامه ریزی متمرکز بخشی و کلان، نمی‌توان کشور را اداره کرد. این نظام‌ها در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ برای ما تعریف شده است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه استاندار جدید قم فردی دارای فکر، ایده و برنامه است گفت: اگر به قم اختیار لازم داده شود استاندار قم می‌تواند ظرف ۵ سال این استان را خودکفا کند.


Header