Header Header
۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵
كدخبر: ۹۲۰۸۸

رئيس جمهور گفت: وقتي درباره بهداشت مي گوييم فقط چگونه شستن ميوه و سبزي نيست بلکه از بوق زدن در خيابان و رانندگي تا بداخلاقي در سايت ها و روزنامه ها را شامل مي شود. بهداشت از رفتار ما در خيابان آغاز مي شود.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز پنجشنبه در همايش ملي سازمان هاي مردم نهاد سلامت که در سالن همايش هاي برج ميلاد برگزارشد، افزود: علامت رشد و توسعه واقعي يک کشور به صنعت آن کشور نيست، علامت واقعي رشد و توسعه در يک کشور به اين نيست که زندگي و وسايل رفاه لازم در اختيار مردم باشد. در کشوري که غمخواري، خيرخواهي، تعاون، نيکوکاري و دست ديگران را گرفتن و کمک کردن به عنوان يک اصل اساسي باشد ، اين کشور توسعه يافته و پيشرفته است.

رئيس جمهوريادآور شد: دولت يازدهم از زمان شروع به کارش مبنايش بر اين بود که همه امور با مشورت مردم و متخصصان باشد و اين سياست را اتخاذ کرد که در بخش‌هايي که جزو امور حاکميتي نيست تصدي آن به مردم واگذار شود و دولت بايد در برابر مردم پاسخگو باشد چون کشور و پول بيت المال از آن مردم است. روحاني با بيان اين که سلامتي که ما از آن حرف مي زنيم تنها سلامت جسم و حتي سلامت جان نيست گفت: سلامت جسم، سلامت جان، سلامت اخلاق، سلامت معنويت و سلامت جامعه را در زندگي مي‌خواهيم و در اين راستا اگر جامعه اي اميدوار و متحد باشد همه مشکلات را از پيش پاي خود برمي دارد.وي ادامه داد: اين مردم هستند که با اراده خودشان پيچيده ترين معضلات منطقه اي و بين المللي را نيز با انگشت تدبير قادرند باز و حل کنند.روحاني در ادامه گفت: همه حرف از روز اول اين بود که بگذاريم مردم حرف بزنند و تصميم بگيرند و ما به راستي مجري خواست مردم باشيم چرا که مردم به خوبي مي فهمند چه راهي را بايد انتخاب کنند و مصلحت آنها در چه مسير و راهي است.

وي تاکيد کرد: اگر يک ملت به صحنه آمد چه قدرتي مي تواند در برابر خواست يک ملت بزرگ، متمدن، صاحب فرهنگ ، عالم، شجاع، دلاور و يکپارچه بايستد؟

روحاني گفت: در دو سفر قبلي در سازمان ملل به روساي کشورهاي غربي به صراحت گفتم تحريم شما نسبت به ايران کار غيراخلاقي، غيرانساني و ضدحقوق بشري بود. نه تنها دارو و تجهيزات را تحريم کردند بلکه سيستم بانکي و همه جا را قفل کرده بودند تحريم کور، غلط ، ظالمانه و ضدانساني.رئيس جمهور به مثالي اشاره کرد و ادامه داد: يکي از همکاران براي تشخيص نوعي سرطان که در ايران امکانپذير نبود مدارک را براي يک بيمارستان مجهز آمريکايي فرستاد تا پول بگيرد و تشخيص خود را بگويد اما آن‌ها هنگامي که ديدند پرونده متعلق به يک ايراني است گفتند شما تحريم هستيد و ما نمي توانيم تشخيصمان را بگوييم.رئيس جمهوربا تاکيد مجدد بر تحريم ضدانساني، غيراخلاقي و ضدحقوق بشري عليه ملت ايران گفت: حتي آنها در اعلام يک تشخيص بيماري گفتند شما تحريم هستيد. رئيس جمهور با اشاره به اهميت مسئله سلامت مردم و اينکه سلامت جسم و روح، معنويت و اخلاق مردم فقط با پزشک، بيمارستان، وزارتخانه و دولت و... حل نمي‌شود اظهار کرد: مردم بايد در اين حوزه به صحنه بيايند. روحاني گفت: وقتي درباره بهداشت مي گوييم فقط چگونه شستن ميوه و سبزي نيست بلکه از بوق در خيابان و رانندگي تا بداخلاقي در سايت ها و روزنامه‌ها را شامل مي شود که البته ان شاءا... راديو و تلويزيون اينگونه نيست، آن بداخلاقي هايي که شما بايدB12مصرف کنيد تا اعصابتان آرام شود. به گزارش مهررئيس جمهور گفت: پزشکان وقتي همه کارها را انجام مي دهند و مي‌بينند نمي توانند علت بيماري را پيدا کنند مي‌گويند قاعدتاً اين مربوط به اعصاب است و خودشان را خلاص مي کنند و البته درست هم هست.

به گزارش ايرنا وي ادامه داد: بهداشت از رفتار ما در خيابان آغاز مي شود، يکديگر را عصباني نکنيم، نشاط آغازگر سلامت است به همين دليل اسلام مي گويد به هر کسي که رسيدي سلام کن.

رئيس دولت يازدهم در ادامه سخنان خود با بيان اينکه در زمينه درمان هم بايد کمک کنيم گفت: گاهي تصور مي شود درمان در اختيار پزشک، دارو، پرستار و تجهيزات است اما برخي مواقع يک احوالپرسي و عيادت از مريض بسيار موثر است همان طور که کار پزشکان غير از کار پزشکي، زبان و بيان نيز است. روحاني گفت: اجتماع هاي مردم نهاد براي کمک به افراد گرفتار و بيماران تلاش مي کنند حتي بايد يک دانشجوي با استعداد را کمک کنيم چرا که اين کمک از او متخصص رده بالايي خواهد ساخت بنابر اين بايد در همه زمينه ها تلاش و فعاليت کنيم. 

وي اضافه کرد: من بايد از سازمان‌هاي مردم نهاد، وزارت بهداشت، و به ويژه دکتر هاشمي که کار بسيار و سنگيني را بر دوش کشيده اند قدرداني کنم. 

رئيس جمهور گفت: وزير بهداشت از يک سو به کارهاي وزارتخانه و بيمارستان ها مي رسد و از سوي ديگر در تلاش براي تامين اعتبار از سازمان مديريت است. دولت امسال مشکل مالي داشته و دارد اما ان شاءا... شرايط و فضا بهتر خواهد شد که مردم در همه زمينه‌ها به ويژه حوزه سلامت فعال شوند.  رئيس جمهور همچنين از حضور خانم چان مديرکل سازمان بهداشت جهاني قدرداني کرد.

ظريف:اگرتوانستيم کاري بکنيم مرهون مقاومت مردم است

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان نيز  در اين همايش گفت: جمهوري اسلامي ايران از سال ها قبل در حوزه سازمان هاي مردم نهاد سلامت فعال بوده و به ويژه فعاليت‌هاي سازمان هاي مردم نهاد با حضور بانوان در حوزه هاي خير عمومي بسيار چشمگير ، خوشحال کننده و غرورآفرين است.  ظريف گفت: از همه شما براي تلاش در اين حوزه و لطفي که به تيم مذاکره کننده داشته ايد تشکر مي کنم. وي ادامه داد: اگر ما توانستيم کاري کنيم و در صحنه بين‌المللي حضور داشته باشيم همه را مرهون حضور و مقاومت شما مردم مي دانيم.

وزير بهداشت :تحريم نبودن غذا و دارو، دروغ بود

به گزارش ايسنا وزير بهداشت نيز  فعاليت بيش از 600 سمن در حوزه سلامت را فرصتي مغتنم برشمرد و گفت: به عنوان مسئول سلامت کشور از دکتر ظريف و دکتر صالحي و همچنين تيم هسته‌اي و به ويژه شخص رئيس جمهور تشکر مي‌کنم.

هاشمي موضوع تحريم غذا و دارو را مورد اشاره قرار داد و گفت: ادعا مي‌کردند دارو، تجهيزات و ملزومات پزشکي جزو تحريم‌ها نيست؛ اما اين موضوع دروغي آشکار بود. به طوري که حتي در ورود سموم براي محصولات کشاورزي و به ويژه مرکبات دچار مشکل هستيم و به همين دليل مجبور بوديم نازل‌ترين مواد را وارد کنيم. 

وزير بهداشت ادامه داد: هرچند 96 درصد داروهاي مورد نياز را در داخل توليد مي‌کنيم؛ اما در تهيه مواد اوليه داروها نيز با مشکلاتي روبه‌رو بوديم.

در حاشيه

* ظريف و صالحي به اتفاق يکديگر در ميانه‌هاي سخنراني ربيعي  وزير رفاه وارد سالن شدند. در اين زمان حضور آنها تشويق‌هاي پي در پي حضار را به دنبال داشت.

* همسر ظريف نيز به عنوان يکي از ميهمانان ويژه در اين مراسم حضور داشت.

* يکي از نمايندگان سازمان‌هاي مردم نهاد به نمايندگي از اين سازمان‌ها از ظريف و صالحي تقدير کرد.

* رئيس سازمان جهاني بهداشت نيز طي سخنراني از رئيس جمهور به دليل حمايت از حوزه سلامت و همچنين اجراي طرح تحول نظام سلامت تشکر کرد.

بيماري که اشک ظريف را در آورد

به سختي نفس مي کشد. بريده بريده مي گويد: دکتر ظريف... دکتر صالحي... رئيس جمهور... به خاطر ... اميد به زندگي ...که به من ... و بيماران ...صعب العلاج... داديد از شما... متشکرم. نامش مژگان خطيبي است. مجري مراسم همايش ملي سازمان هاي مردم نهاد سلامت در برج ميلاد او را نيازمند پيوند ريه معرفي مي کند.به روي سن مي آيد تا به نمايندگي از سازمان هاي مردم نهاد سلامت و بيماران صعب العلاج از ظريف و صالحي تشکر کند .کمي طول مي کشد تا به روي سن بيايد.

دختر جوان پس از سلام و چند لحظه مکث مي گويد اگر اکسيژن را از صورتم بردارم... پس از آن گريه مجالش نمي دهد تا جمله اش را به پايان برساند. به گزارش ايرنا حال و هواي سالن با حضور اين دختر بيمار سنگين و حزن آلود شده و اشک در چشمان بسياري حلقه زده است؛ چهره ظريف و صالحي نيز که روي سن ايستاده اند؛ گرفته است. دختر ادامه مي دهد فقط چند لحظه مي خواهم اکسيژن را بردارم. سپس اکسيژن را از صورت خود برمي دارد و مي گويد: طرح تحول سلامت براي من و همه بيماران يعني اکسيژن؛ يعني درمان؛ يعني زندگي. وي در همين حال که اشک هايش جاري است ، اضافه مي کند: آقاي ظريف؛ آقاي صالحي؛ رئيس جمهور به خاطر اميد به زندگي که به من و همه بيماران صعب العلاج داديد از شما متشکرم. در طول چند دقيقه اي که براي تقدير از تيم هسته اي به روي سن آمده هم لبخند مي زند؛ هم مي گريد و هم تشکر مي کند.Header