Header Header
۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
كدخبر: ۹۲۰۹۱
محمدرضازائري

يکي از مهمترين نکات در حفظ جايگاه رهبري و رياست هر جامعه جهت ارتقاي موقعيت اجتماعي و محبوبيت عمومي او ارائه تصوير مناسب و ذهنيت رسانه اي مثبت است. حتى کشورهايي که رهبرانشان روحيات مردمي و روابط انساني ندارند با استخدام کارشناسان خبره و به کارگيري انواع مکر و حيله رسانه اي مي کوشند تا تصويري مطلوب از او ارائه کنند.البته رهبري ما که پس از انقلاب شخصيت روحاني و مردمي دارد نيازمند بازي و معرکه هاي ساختگي رسانه اي نيست ، ولي واقعا انصاف نيست که همان واقعيت موجود را هم کتمان کنيم. هم امام راحل و هم آيت ا… خامنه اي به دليل سابقه حوزوي و پيشينه منبري و تبليغي و مذهبي در بافت مخاطب عام زندگي کرده و باليده اند و خاستگاه مردمي دارند و هميشه در زندگي خود با طبقه هاي مختلف مردم روابط عاطفي و صميمي داشته اند و در دوره رهبري آنان لحظه هاي بي نظيري از تواضع و فروتني و مردم داري و توجه به محرومين به چشم مي خورد که حتى شبيه آن در ديگر رهبران و رؤسا ديده نمي شود. ظلمي که اکنون  به رهبري مي شود اين است که هم آن لحظه هاي بي نظير و پراثر براي مردم به تصوير در نمي آيد و هم  گاه به دليل رعايت ملاحظاتي ( که بيشتر اوقات رعايت آن ها هم ضروري و قابل درک است ) ممکن است چهره اي دور از مردم در ذهن ها تصوير شود.

وقتي تصاوير ديدار دانشگاهيان با رهبري در ايام ماه مبارک رمضان را از سيما ديدم خيلي دلم سوخت. ياد پارسال افتادم که در ديدار و افطار دانشگاهيان حضور داشتم. اگر سال گذشته حال و هواي صميمي و باورنکردني سر سفره افطار و گفتگوي خودماني آقا با اساتيد و بگو و بخندشان را نديده بودم و آن شب مثل ديگران فقط عکس و فيلم ديدار را مي ديدم با خود مي گفتم چرا اين فضا اين قدر خشک و رسمي است ؟ چه تهديدي از طرف کدام يک از حضار احساس مي شود که محافظان با اين حالت روبه روي جمعيت ايستاده اند؟ آن هم جمعيتي که شناخته شده هستند و مهماناني که به نام دعوت شده اند و از لايه هاي بازرسي و حفاظت گذشته اند!

بعد با خودم فکر کردم حالا اگر قرار بود مثلا اوباما با اساتيد دانشگاهي ديدار داشته باشد براي بازنمايي تصاوير و گزارش هاي آن ديدار چه مي کردند؟ يادم افتاد ديدار اوباما با نظاميان و حضورش در دانشگاه و سرزدنش به کتابفروشي و رفتنش براي سفارش همبرگر و ... با اينکه مي دانيم بخش عمده اي از اين تصاوير برنامه ريزي و طراحي شده است و آنها ده برابر ما محافظ و دوربين و کنترل دارند اما مي دانند چگونه پنهانش کنند و به جاي القاي ناامني احساس امنيت و آرامش و اعتماد را به بيننده انتقال دهند.   

حالا اينجا ما گوهري بي نظير و قيمتي مثل رهبر فرزانه انقلاب را داريم ولي به جاي اينکه اين گوهر تابناک را در بسته بندي مناسب و جذاب عرضه کنيم به دليل ملاحظاتي که در بسياري موارد نيز ضروري است ، ناخواسته وبي آن که توجه داشته باشيم به گونه اي عمل مي کنيم که تصويري غيرواقعي از منش رهبري ارائه شود. به عنوان مثال چند نفر را جلوي صف دانشگاهيان و اساتيد ايستانده ايم ، در حالي که شايد دليل اصلي اين مسئله اين باشد که مثلا ممکن است کساني از روي محبت تلاش کنند خود را به نزديک رهبري برسانند يا ...، اما تصويري که از تلويزيون پخش مي شود اين حس را ايجاد مي کند که گويي از خطري نگرانيم و از تهديدي مي هراسيم!از تلويزيون اين تصوير را چنان نشان مي دهيم که انگار اينها جان رهبر را تهديد مي کنند ، اما چند دقيقه بعد موقع نماز و افطار همين افراد دور رهبري حلقه زده و با او صميمانه گفتگو مي کنند و در کنار هم افطاري مي خورند! اما متأسفانه جز گزيده هايي کوتاه براي پخش خبر مخاطبان از اين ديدار چيزي نمي بينند ومعمولا آن صحنه هاي زيبا کمتر ديده مي شود و تصاوير همان حالات رسمي و تشريفاتي در ذهن مخاطب باقي مي ماند .


Header