Header Header
۰۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
كدخبر: ۹۲۱۳۳
وزير دادگستري با اعلام خبر تشکيل معاونت‌هاي امور بين الملل و حقوق بشر و حقوق مالکيت فکري در وزارت دادگستري، گفت: امروز توليدات دنيا بر اساس توليدات ذهني است به همين خاطر حق شناخت توليدات فکري بسيار مهم است و ما معاونت مالکيت فکري را در وزارت دادگستري تشکيل داديم.

«حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پور محمدي» در مراسم توديع و معارفه دو تن از معاونين خود با اشاره به رسالت عظيم جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با ظلم افزود: امروز جمهوري اسلامي ايران با ظلم و استکبار مبارزه جدي مي کند و اين يکي از رسالت‌هاي بزرگ کشور ما محسوب مي‌شود در همين راستا روز قدس امسال نشان دهنده اهميت اين مبارزه‌ها بود اين راهپيمايي باعث شد دين و فرهنگ ما به اعتلاء و عزت بيشتري پيدا کند.

وزير دادگستري دستاوردهاي هسته‌اي را يکي از محصولات ارزشمند کشور دانست و افزود: بي شک آنچه در اين گفت‌وگوي خسته کننده و طولاني سبب شد، دستاورد بزرگ و قابل توجهي بود و هر چه زمان بگذرد بر اهميت نتايج آن افزوده و زواياي آن مشکوف خواهد شد.

وي با بيان اينکه ملت ايران بخشي از توان خود را در اين مذاکرات نشان داد، تصريح کرد: اين مذاکرات تنها يک گفت‌وگو نبود بلکه يک هماورد تمدني و جدال حق و باطل بود که با جدال احسنت به پايان رسيد. در واقع اين مذاکرات گفتگويي به پشتوانه استقامت مردم و اقتدا به پشتوانه ملي و جانفشاني ها ، ايثار و گذشت ملت بود.

وزير دادگستري افزود: اگر چه مذاکرات با متن نوشته‌هاي سياسي و رد و بدل‌هاي بيشماري همراه بود؛ اما نتيجه مقاومت در برابر تحريم‌هاي فلج کننده و سرسخت بود. در ظاهر يک رفت و آمد و کلنجار و جدال سياسي اما در باطن پيام‌هاي پي در پي روشنگرانه و دعوت به حق بود.

وزير دادگستري با اشاره به اينکه اتفاقات زيادي رخ داده تا چنين محصولي در اين ابعاد بدست آيد، گفت: ابعاد اين مذاکرات براي همه نمايان شده است به طور مثال سيد حسن نصرالله شب گذشته و در ديدار با فارغ التحصيلان خانواده هاي ايثارگر لبناني توافق ايران و 1+5 را موجب اقتدار ايران و ذلت دشمنان دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمين پورمحمدي با تاکيد بر اينکه دستاوردهاي هسته‌اي تاثيرات خود را بر جاي گذاشته است، تصريح کرد: وقتي دشمن اعتراف مي‌کند که نمي‌تواند ايران را تسليم کند و يا توان حمله به ايران را ندارد اين اعترافات يعني اينکه دستاوردها ابعاد خود را به نمايش گذاشته است و دشمن امروز اعتراف مي کند که نمي تواند توان علمي و فناوري ايران را بگيرد.

وزير دادگستري اعترافات دشمن در قبال توانائيهاي ايران را يک اعتراف بزرگ توصيف کرد و افزود: وقتي دشمن مي گويد نمي‌تواند آن طور که تحريم ها را مي‌خواهد، پيش ببرد اين اعتراف بزرگي است بيان اين جمله که تمامي گزينه ها روي ميز است حرف جديدي نيست و يا اينکه دشمن از تحريم کردن سخن مي گويد باز هم قابل اعتناء نيست چرا که هيچ کدام از اين حرفها سخن جديدي محسوب نمي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر نيز ما در برخي از تحريم‌ها به سر مي بريم؛ اما اينکه دشمن اعتراف مي‌کند که نمي تواند به ايران حمله نظامي جديد داشته باشد و يا اينکه ملت ايران را تسليم خود کند حرف جديدي است و از اين جهت است که ما دستاوردهاي هسته اي را بايد قدر بدانيم.

حجت‌الاسلام و المسلمين پورمحمدي با بيان اينکه دشمن به راحتي تمکين نکرده و در اجرا نيز شايد به راحتي تمکين نکند گفت: قطعا هر گلي در اطراف خودش خارهايي دارد در مورد مذاکرات هم بايد بدانيم که دشمن در اجرا شايد به راحتي تمکين نکند در پاسخ به اينکه برخي دوستان مي گويند مراقب سوء استفاده هاي دشمن باشيد بايد گفت، دشمن در اين سالها هرکاري را که در ايران مي خواسته انجام داده است و جنگ هايش را عليه ايران اجرا کرده است با اين حال همين دشمن امروز در قبال توان ملت ايران تسليم شده است.

وي عنوان کرد: آيات روشن الهي و نعمتهاي بزرگي که از قبل مذاکرات به دست آمد تنها متعلق به جمع قليلي نيست بلکه براي امت اسلامي و پرده نوراني در انقلاب اسلامي محسوب مي‌شود.

وزير دادگستري با بيان اينکه توان نظامي آمريکا 110 برابر توان ايران است، اظهار کرد: آمريکا امکانات نظامي خود را جمع کرده و پس از محاسبه توان نظامي خود را 110 برابر بيشتر از ايران اعلام کرده است با اين حال اين دشمن با وجود توان نظامي بالا اعلام کرده است که ايران را نمي تواند تسليم کند.

پور محمدي با انتقاد از گفته‎هاي برخي از افراد در داخل کشور گفت: دشمن جرات نمي کند شرطهاي غير قابل قبول پيش روي ايران بگذارد اما برخي از دوستان اين قولها را از جانب آنها مي گويند و به نوعي در دهان آنها مي گذارند دروغهاي منتسب شده از قول طرفهاي مذاکره مبني بر به رسميت شناختن اسرائيل از سوي ايران کذب محض است و اين مسئله در شوراي عالي امنيت ملي بررسي مي‌شود.

وي ادامه داد: هنوز توافقات نهايي نشده است اما هياتهاي خارجي به سوي ايران در حال حرکت هستند و ما بايد به برخي از دوستان بگوييم که عملکرد ايران را درست ببينند و نگويند که ما فرش قرمز به زير پاي هياتهاي خارجي انداخته ايم به همين منظور نگاه با بصيرت به قضيه امري ضروري است.

وي اذعان داشت: در حال حاضر همه بايد کمک کنيم که دشمنان سوء استفاده نکنند و نوع امتيازها را به عمل برسانيم و امتيازاتي که دشمن گرفته يا به آنها نرسد و يا بيش از حد توافق را حصول نکند.

وزير دادگستري با اشاره به اينکه سال آينده هم مبنا اقتصاد مقاومتي است گفت: در سال آينده نيز ما تلاش خواهيم کرد بر اساس اقتدار ملي و سازو کارهاي داخلي پيش برويم و اقتصاد مقاومتي براي ما يک اصل باشد در سالهاي اخير دشمن سنگ اندازيهاي خود را انجام داده بود و در حال حاضر ما امروز مشغول برداشتن موانع و اين سنگها هستيم.

پور محمدي در بخش ديگري از سخنان خود وزارت دادگستري را يک وزارت بين قوا دانست و افزود: وزارت دادگستري از وزارتهاي سهل الممتنع و تنها نهادي است که در قانون اساسي و در اصل 160 قانون از آن ياد شده است وزارت دادگستري يک نهاد بين قوا و حلقه ارتباط بين دستگاهها محسوب مي شود.

وي با تقدير از تدوين 7 ماده براي تعيين وظايف وزارت دادگستري از سوي مجلس عنوان کرد: بعد از 35 سال مجلس وظايف وزارت دادگستري را تعيين کرد هر چند که شايد از کليات آن نکات خاصي استخراج نشود اما تدوين 7 ماده جديد امري قابل تقدير به شمار مي رود.

وزير دادگستري با اشاره به اينکه قواي سه گانه کشور بسيار تفکيک شده اند اظهار داشت: در حال حاضر ما شاهد ديوارهاي بلند دور قوا هستيم و اين امر نياز به خدمات اتصالي کننده قوي بين قوا هستيم که يکي از دستگاههاي اتصال کننده وزارت دادگستري است به همين منظور ما امروز نياز به هم افزايي بيشتر داريم.

وي از تشکيل معاونت جديد مالکيت فکري خبر داد، و گفت: امروز توليدات دنيا بر اساس توليدات ذهني است به همين خاطر حق شناخت توليدات فکري بسيار مهم است و ما معاونت مالکيت فکري را در وزارت دادگستري تشکيل داديم.

پورمحمدي يکي از جدلهاي امروز دنيا را بحث حقوق بشر دانست و افزود: در دنيا شاهد اين هستيم که بحثهاي حقوق بشري کاملا فرهنگي شده و بسياري از افراد نيز آن را جدي نمي گيرند و کسي امروز غصه حقوق بشر را نمي خورد با اين حال جمهوري اسلامي ايران دنبال کننده حقوق بشر و مسائل بين المللي است به همين خاطر حوزه معاونت حقوق بشر در وزارت دادگستري تشکيل شد و ما امروز با 40 کشور دنيا در ارتباط هستيم.

وزير دادگستري در پايان از معرفي مرجع کنوانسيون ضد فساد در آينده‌اي نزديک خبر داد، و افزود: در دولت همت بسيار زيادي براي مبارزه با فساد وجود دارد در وزارت دادگستري نيز ما پيگير اين مسئله هستيم به همين منظور مرجع کنوانسيون ضد فساد به رياست وزير دادگستري تشکيل و براي آن يک دبيرخانه مستقل اعلام شده است.

Header