Header Header
۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
كدخبر: ۹۲۱۵۱

رئيس جمهور با بيان اينکه به هرجاي منطقه که تجاوز شود، از مظلومان دفاع مي کنيم، گفت: به مسئولان و سياسيون آمريکا مي گويم، تصميم بگيريد در اتاق سياسي  خود خانه تکاني کنيد، آن ميزي که از آن حرف مي زنيد پايه هاي آن درهم شکسته است. به گزارش فارس، حجت الاسلام دکتر حسن روحاني ديروز ودر بيستمين سفر استاني هيئت دولت به کردستان در جمع مردم سنندج با بيان اينکه ديپلمات ها و فرزندان رشيد و قهرمان ملت در برابر 6 کشور بزرگ و قدرتمند جهاني به پيروزي تاريخي دست يافتند، ادامه داد: چه کسي فکر مي کرد که همه قدرت ها بگويند ايران بايد انرژي هسته اي نداشته باشد در حالي که امروز با مقاومت و ايستادگي ملت، جهان در برابر ايران تسليم شد ودر وين سر تعظيم فرود آورد. وي با اشاره به اينکه هرکس بخواهد بين شيعه و سني، کُرد، فارس، ترک، بلوچ و عرب فرقي بگذارد خطا کرده است، ادامه داد: ما همه يک ملت واحد هستيم و در برابر دشمنان متحد و يکپارچه ايستاده ايم.

از اربيل و بغداد هم حفاظت خواهيم کرد

رئيس جمهور با بيان اينکه ايران سرزمين همه ما و کردستان چشم اين سرزمين است، خاطرنشان کرد: کردستان ديده بان ايران بوده و سرچشمه بصيرت و بينايي اين مردم است. روحاني در ادامه افزود: امروز به برکت استقامت و پايداري ملت، ايران اسلامي  امن ترين و با ثبات ترين کشور جهان در منطقه است و نه تنها از کردستان  بلکه از اربيل و بغداد هم حفاظت خواهند کرد.وي با بيان اينکه اگر دولت و نظام جمهوري اسلامي ايران نبود امروز اربيل و بغداد به دست تروريست ها سقوط کرده بود، خاطرنشان کرد: ملت ايران پشتيبان همه ملت هاي مظلوم است. رئيس جمهور ادامه داد: همان گونه که از سنندج دفاع مي کنيم و از دهوک و سليمانيه و حتي در تمام مناطق و سرزمين هايي که مردم بي گناه آنها مورد تجاوز قرار بگيرند ملت ما پشتيبان مظلومان خواهد بود.

مي توانيم ساير مسائل را نيز با منطق حل و فصل نماييم

وي خاطرنشان کرد: به حول و قوه الهي عراق را از لوث تروريست ها با وحدت و انسجام ملي پاک مي کنيم چرا که ما ملت بزرگي هستيم که نشان داديم پيچيده ترين و مهم ترين مسائل سياسي جهان يعني موضوع هسته اي را پاي ميز مذاکره حل کرده ايم.روحاني افزود: ما با حل موضوع مذاکرات ثابت کرديم مي توانيم ساير مسائل را نيز با منطق حل و فصل نماييم و امروز در جايگاهي قرار داريم که به همه دنيا گفته ايم با فشار، تهديد و تحريم نمي توانند ملت ايران را تسليم خواسته هاي خود کنند.

دولت آمريکا در اتاق سياسي  اش خانه تکاني کند

رئيس جمهورگفت: به سياسيون آمريکا مي گويم تصميم بگيريد در اتاق سياسي تان خانه تکاني کنيد زيرا پايه هاي آن ميزي که از آن حرف مي زنيد در هم شکسته است.روحاني بيان کرد:همه جهانيان بدانند يک راه بيشتر ندارند و آن احترام، تکريم،تواضع و فروتني در مقابل ملت ايران و حرف حق است و به مسير خود ادامه مي دهيم تا شرايطي را فراهم کنيم که مردم ما از تمام حقوق خود در سطح منطقه و جهان استفاده کنند.

کاري مي کنيم ايران سرزمين توليد و صادرات انواع کالاها شود

وي تصريح کرد: شرايطي را فراهم مي کنيم که مسير توسعه و آباداني در ايران به خصوص در کردستان عزيز فراهم شود.روحاني با تاکيد بر اينکه راه اقتصاد مقاومتي را ادامه مي دهيم، افزود: شرايطي فراهم نمي کنيم که ايران سرزمين واردات کالاي بيگانه باشد بلکه کاري مي کنيم ايران سرزمين توليد و صادرات انواع کالاها براي منطقه و جهان به همت، ايستادگي، انسجام و وحدت مردم شود.

در کمال عزت و قدرت صلح را پذيرفتيم

روحاني همچنين در جمع علما، ايثارگران، هنرمندان و برگزيدگان استان کردستان گفت: ما ملتي هستيم که در کمال قدرت قطعنامه را پذيرفتيم و در کمال عزت، صلح و پايان جنگ را قبول کرديم.

رييس جمهوري همچنين وحدت و يکپارچگي را براي دستيابي به توافق هسته‌اي حائز اهميت دانست و گفت: در مسير رسيدن به توافق، همه به دولت کمک کردند، حمايت‌هاي رهبري عزيز انقلاب را داشتيم و ساير قوا و نهادها نيز به دولت کمک کردند و اين کار بزرگ به وقوع پيوست.

حاشيه هاي مراسم

* به گزارش مهر وايرنا سفر رئيس جمهور به استان کردستان داراي حاشيه هاي جالبي نيز بود، به نحوي که در بعضي از شرايط حاشيه ها پر رنگ تر از متن بود.

* پخش موسيقي شاد کردي و رقص (هه لپرکي) محلي از جمله محورهاي اصلي استقبال کردستاني ها از روحاني بود به نحوي که جمعي از شهروندان کرد با پوشيدن لباس محلي به استقبال روحاني آمده بودند.

* رئيس جمهور در ابتداي سخنراني خود شعار (بژي کوردستان) زنده باد کردستان را اعلام کرد که اين جمله وي با استقبال مردم حاضر مواجه شد و واکنش و احساسات مردم را برانگيخت.

* در ميان سخنراني روحاني در ورزشگاه استقلال سنندج مردم شعارهاي مختلفي را در حمايت از توافق هسته اي و تقدير از دکتر ظريف از جمله «روحاني، روحاني توافقت مبارک» سر مي دادند.


Header