Header Header
۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
كدخبر: ۹۲۱۶۲
«همگرايي ملي، لازمه اقتدار جهاني» عنوان يادداشت روز روزنامه ايران به قلم سيدرضا صالحي اميري (رئيس کتابخانه و مرکز اسناد ملي) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

توافق ارزشمند هسته‌اي ايران با شش قدرت جهاني به دنبال سال‌ها مذکرات فشرده که بي ترديد با راهبري هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و مديريت سختکوشانه رئيس جمهوري محترم و دولت تدبير و اميد حاصل شد، جمهوري اسلامي را وارد دوران جديدي از تعامل با جهان و ايفاي نقش فعال در معادلات جهاني مي‌کند.
پذيرش ايران به عنوان بازيگر اصلي در تحولات منطقه و قدرت تأثيرگذار در ثبات و نظم خاورميانه و همچنين بطلان فرضيه «ايران هراسي» و تغيير ذهنيت دروغين «جنگ افروزي و ايجاد تهديد از سوي ايران» از جمله دستاوردهاي مهمي است که در پي گفت‌و‌گوهاي طولاني و سازنده تيم ارشد مذاکره کننده کشورمان و در رأس آنها وزير هوشمند و با تدبير امور خارجه، دکتر جواد ظريف به وقوع پيوست. به بيان ديگر، ايران اسلامي در دوران پساتوافق وارد دوره گذار از «ايران هراسي» به «ايران پذيري» شده و نگاه جهاني به کشورمان در حال تغييري معنادار است. اين وضعيت جديد بدون شک الزامات و ضرورت‌هايي را ايجاب مي‌کند که بخش قابل توجهي از آن متوجه رويکرد داخلي جمهوري اسلامي در دوران پساتوافق است.
جمهوري اسلامي ايران همان طور که در عرصه بين‌المللي ثابت کرد قدرت تعامل و گفت‌و‌گو با قدرت‌هاي بزرگ جهاني را دارد و از منطق و استدلال قوي براي حل پيچيده‌ترين مسائل برخوردار است، اکنون بايد روي ديگر سکه توافق را که همان رسيدن به بلوغ سياسي و نمايش ظرفيت بالاي نظام در مواجهه با سلايق و ديدگاه‌هاي متفاوت درون ساختار جمهوري اسلامي است با همان صلابت و اقتدار عرضه کند. اکنون فرايند حل مناقشه هسته‌اي ايران به مدلي موفق براي حل و فصل مناقشات بين‌المللي تبديل شده است که بيانگر اوج عزت و اقتدار جمهوري اسلامي در عين پايبندي به مواضع و اصول خدشه‌ناپذير خود است. پس همين الگو مي‌تواند در راستاي حل مسائل داخلي هم به کار گرفته شود.
آنچه در ادامه مسير مي‌تواند تضمين‌کننده حفظ اقتدار ايران در عرصه بين‌الملل باشد، انسجام و همگرايي نيروهاي دروني و اجماع ملي همه دلسوزان نظام و دلبستگان به آرمان‌هاي امام و رهبري است. بنابراين گام دوم توفيقات اخير، تأکيد بر ظرفيت تعامل و گفت‌و‌گو در ميان گروه‌هاي داخلي و پرهيز از تقابل و مناقشه‌هاي بي‌حاصل است. همان طور که موفقيت جمهوري اسلامي با حفظ سه گانه مورد نظر رهبر معظم انقلاب يعني عزت، حکمت و مصلحت محقق شد، امکان اجماع و انسجام ملي و همگرايي نيروهاي پايبند به اسلام، انقلاب، نظام و رهبري هم قابل دسترس است. مگر ممکن است جريان‌هاي سياسي فعال و گروه‌هاي تأثيرگذار و داراي عقبه فکري و اعتقادي با يکديگر مناقشه داشته باشند و آنگاه خواهان تعامل و گفت‌و‌گو با جهانيان باشيم؟ آيا خانواده پرمناقشه مي تواند جامعه‌اي با ثبات داشته باشد؟ آيا جامعه و جريان هاي درگير و ستيزه جو مي توانند در قبال مسائل جهاني، نقش مؤثري ايفا کند؟
امروز بيش از هر زمان ديگر نيازمند زبان تفاهم، تعامل و گفت‌و‌گو با هدف همگرايي، همدلي و همزباني ميان آحاد جامعه و احزاب و گروه‌هاي سياسي هستيم. واضح است که منظور از اين همگرايي و اجماع به معناي ايجاد فضاي تک‌صدايي و حذف نظرات مخالف نيست، اتفاقاً جامعه ايراني با ظرفيت‌هاي بسيار بالا و سلايق و گرايش‌هاي متنوع، امروز از گروه‌هاي تأثيرگذار در سپهر سياسي کشور انتظار دارد تا بلوغ سياسي و ظرفيت تحمل و نقدپذيري خود را به اثبات برسانند. مقصود از همگرايي آن است که در زمينه مسائل ملي، از دعواها و منازعات جناحي پرهيز و منافع ملي و مصالح عمومي فداي منافع جناحي و سلايق گروهي نشود. هر نوع تخريبگري و مانع‌تراشي در مسير همگرايي و همنوايي ملت بزرگ ايران خيانتي بزرگ و گناهي نابخشودني در عرصه ملي است. رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان نظام به مناسبت عيد فطر تأکيد کردند که «ملت ايران بايد متحد باشند و قضاياي هسته‌اي نبايد زمينه ساز دودستگي در کشور شود.»
حال که ملت بزرگ ايران در حال گذار از يک دوره پيچيده است و همان طور که در سال‌هاي گذشته توانست با صبر و بردباري، در مقابل افزون‌خواهي‌هاي قدرت‌هاي جهاني مقاومت و در مقابل تحريم‌هاي ناعادلانه و غيرقانوني ايستادگي کند، به حول و قوه الهي اين مرحله را هم با موفقيت پشت سر گذاشته و به قله‌هاي توسعه، پيشرفت، عزت و تعالي دست خواهد يافت. هر گونه اخلال، تخريب و سنگ‌اندازي در مسير پرمشقت و نفسگير پيش رو، نه تنها از نگاه تيزبين ملت دور نخواهد ماند، بلکه موجب همنوايي مخالفان پيروزي ملت بزرگ ايران با دشمنان قسم خورده جمهوري اسلامي خواهد شد که در اين روزها عصبانيت و خشم خود را از عزتمندي و سرافرازي ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي، با صداي بلند فرياد مي‌زنند.
کافي است نگاهي به مواضع سران رژيم اشغالگر صهيونيستي و رسانه‌هاي سلطه‌گر آن بيندازيم تا ميزان ناخشنودي شان را از پيروزي بزرگ ملت ايران بهتر درک کنيم. بنابراين آنها که هويت خود را با مخالفت با دولت تدبير و اميد تعريف کرده‌اند، مراقب باشند تا مبادا با سخنان نسنجيده و قضاوت‌هاي ناآگاهانه، آب در آسياب دشمن ريخته و مخالف مصالح و عزت و سربلندي ملت سخن بگويند. چرا که دشمن زخم خورده و عصباني، به فکر انتقامجويي از صبر و ايستادگي ماست. بايد بپذيريم که نمي‌توانيم با مناقشه در درون به اقتدار در بيرون بينديشيم. رفتارهاي تنگ‌نظرانه و انتقامجويانه مسير پيش رو را دشوارتر مي‌کند. امروز نيازمند تحمل و مدارا در فضاي سياسي داخلي هستيم تا همه گروه‌هاي دلبسته به نظام و انقلاب در کنار هم مسير توسعه و پيشرفت را هموار کنند و با انسجام و همگرايي، عزت و عظمت ايران اسلامي را در عرصه هاي جهاني تداوم بخشند.

Header