Header Header
۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۸
كدخبر: ۹۲۲۶۷
لاريجاني: اين که ممکن است در متن برجام کسي دست برده باشد يک سوء ظن است

جلسه علني ديروز مجلس در پي برخي تذکرهاي تند و تيز درباره بررسي توافق هسته اي و نيز انتقاد از علي لاريجاني رئيس مجلس، روز داغ و البته پرحاشيه اي را گذراند که در نهايت با مصافحه و روبوسي منتقدان و اظهارات صريح و جملات تند و انتقادي  رئيس مجلس پايان يافت.

موضوع هسته اي طبق گفته آقاي لاريجاني خريد و فروش سيب زميني نيست

به گزارش خراسان، صبح ديروز مهدي کوچک‌زاده نماينده مردم تهران در تذکري راجع به ترجمه برجام، با بيان اينکه ‌ «موضوع هسته اي طبق گفته آقاي لاريجاني خريد و فروش سيب زميني نيست» پرسيد:«آيا  تضميني براي صحت ترجمه‌اي که از متن توافق نهايي امروز  تقديم مجلس شد وجود دارد؟» وي سپس روي صحبت خود را مردم قرار داد و گفت: «مردم بدانيد مجلس تا به امروز با برخورد سلطنت مآبانه‌اي که صريحاً رهبري منع کرده‌اند از دخالت در اين مسئله فعلاً کنار گذاشته شده است.» کوچک زاده خطاب به کاظم جلالي که به اظهاراتش انتقاد داشت چنين واکنش نشان دادکه «اجازه بده حرف من تمام شود بعد شما خودشيريني کن.» به گزارش ايسنا، وي افزود: الان آقاي جلالي با هزار و يک ترفند آنچه مورد تأييد رئيس و لاريجاني است را حتماً توجيه خواهد کرد. رئيس جلسه به تذکر کوچک زاده پاسخ داد:  ممکن است متن ترجمه مشکل داشته باشد از اين رو نمايندگان مسلط به زبان انگليسي، رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس و کارشناسان ديگر مي‌توانند اين متن را مقايسه و ايرادات آن را عنوان کنند. کاظم جلالي رئيس مرکز پژوهش ها نيز با بيان تذکري  ضمن وارد کردن ايراد به اظهارات کوچک زاده وي را هوچي گر خواند.کاظم جلالي  گفت: آقاي کوچک زاده خودشان را عين اسلام و صددرصد تابع ولايت مي‌دانند و ديگران را خائن و غيرولايي مي‌دانند. شما مشکل اساسي داريد. در ادامه جلسه که مقارن با ورود علي لاريجاني به صحن مجلس بود ابوترابي‌فرد در کنار جايگاه هيئت رئيسه از کوچک‌زاده و جلالي خواست تا رفع کدورت کنند که در نهايت آنان با يکديگر مصافحه کردند.اما با حضور لاريجاني در کرسي رياست جلسه و اعلام تذکر شفاهي محمد رضا تابش مبني بر برخورد با توهين کنندگان به رئيس مجلس، لاريجاني با اشاره به بخشي از تذکر آيين‌نامه‌اي مهدي کوچک‌زاده که به گفته تابش «مجلس را به رفتار سلطنت‌طلبانه محکوم کرده‌بود» گلايه هايي را به منتقدان رئيس مجلس اعلام کرد که در پايان گفته هايش اشاره داشت که مقصود بنده از آن صحبت‌ها شخص کوچک زاده نبوده است. امالاريجاني در صحبت هاي خود تاکيد کرد:  بعضي ها تصور مي کردند که اين متن چرا تاخير شده و ممکن است دست برده شده باشد و اين يک سوء ظن است چون ما اصرار کرديم که در اسرع وقت وزير محترم به مجلس توضيح دهد که در اسرع وقت سه شنبه بود. وي با بيان اينکه «اين حسن جامعه ما است که همه با دغدغه نسبت به موضوع هسته‌اي حساس هستند» تاکيد کرد: اما نکته‌ اين است که رهبري فرمودند که در بررسي توافق هسته‌اي نبايد انشقاق در درون ايجاد شود.رئيس مجلس با اشاره به اينکه بررسي موضوع در مجلس و موافق و مخالف بودن با آن ايرادي ندارد گفت: متوجه نشدم منظور آقاي کوچک زاده از «سلطنت مآب» چه کسي بود و چه ويژگي‌‌ در روند امور ديده اند که اين صحبت را کردند يا در جاي ديگري برخي عنوان کردند آقاي لاريجاني نمي‌گذارد مسائل هسته‌اي مجلس مطرح شود، به اين دليل که آقاي هاشمي رفسنجاني و آقاي روحاني وي را رئيس مجلس کرده است، آيا اين توهين به نمايندگان مجلس نيست؟

در جاي ديگري گفته‌اند سگ آقاي احمدي نژاد و مشايي شرف دارد به اين ها

وي با انتقاد از اينکه  «در جاي ديگري گفته‌اند سگ آقاي احمدي نژاد و مشايي شرف دارد به اينها» تصريح کرد:  آيا اين جور صحبت درست است؛ حداقل من شهادتين که گفته بودم از اين رو چطور ممکن است سگ يک نفر بر يک مسلماني شرف داشته باشد، اين روش اظهارنظر و گفتار درست نيست.

لاريجاني افزود: آنچه که واقعا مصلحت مجلس و باعث شرف مجلس ‌شود مطرح مي‌کنم و از آن حمايت مي‌کنم اما در غير اين صورت ممکن است مسئله‌اي دروغ باشد که من از آن حمايت نکرده باشم از اين رو خواهش من اين است که در اين مسئله اساسي به گونه‌اي عمل کنيد که شکافي در جامعه به وجود نيايد و اخلاقي باشد وگرنه در خصوص اظهارنظر آزاديد.

جلالي: حرف هاي شرم آوري عليه لاريجاني در محافل خصوصي زده اند

پس از پايان جلسه، کاظم جلالي رييس مرکز پژوهش‌ها با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي راجع به مخاطب ضماير لاريجاني که گفته بود «برخي عنوان کردند...»

گفت:برخي آقايان در سخنراني‌هاي محافلي که پخش رسانه‌اي در آن وجود نداشته، عبارت‌هايي را در مورد رئيس مجلس به کار برده‌اند که انسان از شنيدن آن شرم دارد تا چه رسد اين عبارت‌ها را بازگو کند. وي البته نامي از افراد خاصي نبرد. اما حميد رسايي، مهدي کوچک زاده و روح ا... حسينيان در گفت و گو با تسنيم ضمن آن که تاکيد کردند نمي دانيم خطاب لاريجاني به چه کساني بوده است و ما به هيچ عنوان چنين حرف هايي را نزده ايم، خواستار تحقيق رئيس مجلس درباره اخباري که به وي مي رسد شدند.  Header