Header Header
۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷
كدخبر: ۹۲۳۲۵
رئيس مجلس با بيان اينکه امروز در برهه‌اي هستيم که ايران اسلامي وارد مسير جديدي شده است، گفت: اگر موجودات موذي در صحنه بين‌الملل اجازه دهنداقتصاد کشور گشوده مي‌شود.

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار جمعي از مديران جهاد دانشگاهي گفت: اميدوارم در آينده نسبت به جهاد دانشگاهي توجهي تام صورت گيرد و کمک‌هاي بيشتري انجام شود تا طرح‌هاي جهاد دانشگاهي گسترش يافته و بخش‌هاي مختلف کشور پيشرفت کند. ما امروز در برهه‌اي هستيم که ايران اسلامي وارد مسير جديدي شده است. اگر اين موجودات موذي در صحنه بين‌الملل اجازه بدهند، اميدواريم مسير اقتصاد کشور گشوده شده و شرايط کشور در وضعيت متفاوتي قرار گيرد.

لاريجاني گفت: فهم شرايط جديد و فهم اقتضاي زمان فعلي بسيار مهم است و بنده اين موضوع را در چند محفل رسمي اعلام نموده‌ام که در خيلي از برهه‌هاي زماني در طول 35 سال گذشته و پس از انقلاب فرصت‌هاي خوبي براي جمهوري اسلامي شکل گرفت ولي متأسفانه بهره‌برداري متناسب صورت نگرفت. گاهي منابع مالي خوبي در اختيار کشور بود ولي اين سرمايه براي هدف‌هاي زودگذر استفاده شد که خسارات درازمدتي به کشور وارد کرد؛ لذا تبيين اينکه چه چالش‌هايي در کشور خواهيم داشت، اولويت‌بندي و استفاده بهينه از منابع بسيار مهم مي‌باشد.

وي در ادامه، گفت: قانون برنامه ششم توسعه مي‌تواند بستر بهره‌گيري از شرايط جديد را فراهم کند اما مهم‌تر از قانون، دستورالعمل و بخشنامه، فهم مشترک و اراده ملي است که بايد براي اين مهم وجود داشته باشد. ما امروز بيش از قانون نيازمند دقت نظر مديران ارشد و تغيير نگاه آنها در زمينه توليد داخلي و اقتصاد مقاومتي هستيم که در اين زمينه داراي نيروي انساني خوبي مي‌باشيم. اگر مديران ارشد کشور واقعا به ظرفيت‌هاي داخلي جمهوري اسلامي اطمينان داشته باشند و اين اراده را داشته باشند، تا جايي که امکان داشته باشد از نيروي متخصص داخلي بهره بگيرند نيروي زيادي جذب خواهد شد و تکنولوژي وارد چرخه توليد کشور مي‌شود. اگر مديران کشور به توانايي‌هاي داخل اعتماد نداشته باشند، هزاران بهانه تراشيده مي‌شود که از اين ظرفيت با عناوين مختلف بهره گرفته نشود. سيستم‌هاي کارشناسي اينقدر زرنگ هستند که اگر مدير اراده لازم را نداشته باشد لابه لاي کارهاي کارشناسي ظاهري غرق مي‌شود و در نتيجه تصميمي که گرفته مي‌شود، سهل‌ترين تصميم است.

وي گفت: مقام معظم رهبري در زمينه تکيه به منابع داخلي حساسيت‌هاي ويژه‌اي دارند و تذکراتي را نيز بيان نموده‌اند که مي‌توان به عنوان پشتيباني معظم‌له در زمينه تکيه به ظرفيت‌هاي داخلي استفاده کرده و موضوع را تبيين نمود. اين اقدام يک حرکت ملي است که براي آينده ايران اسلامي مفيد است.
رئيس مجلس در ادامه با بيان اينکه نقايصي در کشور وجود دارد، گفت: جهاد دانشگاهي با کار علمي و پژوهشي روي نقاط ضعف کشور مي‌تواند راهکارهاي گره‌گشايي ارائه دهد. يکي از مسائل مهم امروز کشور اين است که هنوز يک رابطه دقيق سيستماتيک بين دانشگاه، صنعت و توليد ايجاد نشده است. ما بايد بپذيريم روابطي که در گذشته وجود داشته درست نبوده است و بايد راهي براي آن پيدا شود. اقداماتي قبلا صورت گرفته بود که خلاف روش توسعه طبيعي کشور بود که به نتيجه نرسيده، اين اقدامات همانند وصله پينه بوده است.

لاريجاني در ادامه، اظهار داشت: گاهي ديده مي‌شود برخي مديران در جايگاه استراتژيک و مهم تصميمات تکنيکي مي‌گيرند که اين موضوع سطح بالايي از اشکال و ايراد است. کار زياد انجام دادن في‌نفسه حُسن نيت نيست؛ کار درست انجام دادن حُسن است. ممکن است مديري بگويد از 6 صبح تا 12 شب کار مي‌کند ولي اين يک رويکرد غلط و اشتباه است.وي گفت: مديران کشور بايد برنامه‌ريزي درستي داشته باشند. اينکه مديري همه وقت خود را به انجام امور اجرايي و تصميمات تاکتيکي اختصاص دهد موجب آن مي‌شود که از تصميم‌گيري‌هاي استراتژيک غفلت کند. در جريان ديدار با يکي از مديران ارشد کشور مشاهده نمودم که وي به انبوهي از پرونده‌ها رسيدگي مي‌کند و روزانه حدود 4 ساعت از وقت خويش را به تصميم‌گيري‌هاي تاکتيکي اختصاص مي‌دهد. اين مدير ارشد را تشويق به کاهش رسيدگي به اينگونه پرونده‌ها و ارجاع آن به سطوح پايين‌تر نمودم. اين مدير پس از مدتي ضمن تمجيد از اين رويکرد مديريتي گفت که توانسته بيشتر وقت خود را به تصميمات استراتژيک اختصاص دهد.

Header