Header Header
۰۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۷
كدخبر: ۹۲۳۵۹
حتما اين روزها در جريان خبرهاي مربوط به شيوع آنفلوآنزاي مرغي در برخي شهرهاي شمالي کشور قرار گرفته‌ايد که اين خبرها طبق گفته مسوولان تاييد هم شده است. اين‌بار ويروس آنفلوآنزا انگار ديواري کوتاه‌تر از مرغ پيدا نکرده و سراغ يکي از غذاهاي اصلي مردم رفته است؛ ويروسي که از کشورهاي ديگر وارد کشور ما شده و مردم و مسوولان را براي مقابله آماده کرده است.

اگرچه رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت به خبرگزاري ايسنا اعلام کرده که هيچ مورد انساني از اين بيماري در کشور ديده نشده اما به‌هرحال در رابطه با خطر ابتلاي انسان به اين بيماري نگراني وجود دارد. اگر شما هم نگران آنفلوآنزا از جنس مرغي آن هستيد، خواندن اين گزارش را از دست ندهيد تا کمي از نگراني‌هاي‌تان کاسته شود. دکتر سيدمهدي وصفي‌مرندي، دامپزشک و دکتر مسعود مرداني، عضو کميته کشوري آنفلوآنزا کارشناساني در اين گزارش «سيب سبز» را همراهي کردند.

آنفلوآنزاي مرغي از کجا آمده؟


ويروس آنفلوآنزاي پرندگان از طريق پرندگان مهاجر کشورهاي ديگر به ايران وارد مي‌شود. دکتر وصفي‌مرندي در اين باره به سيب سبز مي‌گويد: اين ويروس ممکن است پرندگاني مثل پرندگان وحشي، مرغ، اردک و. . . را درگير کند اما آنچه براي انسان خطرناک است همان پرندگان اهلي هستند که بيشتر با انسان تماس دارند. پرندگان مهاجر يک سير پروازي دارند که در طول سال دوبار يعني پاييز و بهار به مناطق شمالي کشور ما مهاجرت مي‌کنند. اين است که در مناطق شمالي شاهد بروز آنفلوآنزاي پرندگان بوده‌ايم؛ البته برخي خبرها از اين حکايت دارد که اين ويروس از طريق بادهاي شديد و از سمت پاکستان به کشور ما وارد شده است. اما به‌طور معمول پرندگان مهاجر حامل اين ويروس هستند.


سازمان دامپزشکي نظارت دارد


به هرحال از گذشته بيماري‌هاي مختلف مربوط به دام و طيور بومي و صنعتي داشته‌ايم. اين موضوع هم مشابه موارد قبلي ديگر است که درحال بررسي و پيگيري از سمت سازمان‌هاي مربوطه است. براي هر بيماري برنامه نظارتي خاصي وجود دارد؛ برنامه‌ريزي نظارتي براي آنفلوآنزاي پرندگان، ريشه‌کني اين بيماري است. سازمان دامپزشکي که مسوول سلامت دام و طيور در کشور است بايد بلافاصله پس از مشاهده اولين مورد بيماري، آن را شناسايي کرده و با تشخيص به‌موقع و اخذ سياست‌هاي لازم، پرندگان آلوده را از بين ببرد. اگر کانون‌هاي اوليه بيماري از بين نروند ممکن است بيماري گسترش يابد.

مردم بايد هوشيار باشند


در حال حاضر لازم است مردم هوشيارتر باشند و نکاتي که مسوولان گوشزد مي‌کنند را رعايت کنند. خانواده‌هاي روستايي شمال کشور خصوصا شهرهاي آمل و بابل حتما توجه داشته باشند که جدا از خوردن گوشت مرغ‌هايي که در حال مرگ هستند، خودداري کنند. به علاوه اگر موردي از مرگ طيور مشاهده کردند، حتما شبکه دامپزشکي و مسوولان را در جريان بگذارند. اگر مرغ‌هاي روستاييان بر اثر اين بيماري مردند بايد از دست زدن به آن‌ها حتما پرهيز کنند. براي مقابله با گسترش بيماري و خصوصا براي جلوگيري از لمس مرغ‌هاي مرده توسط کودکان حتما لاشه طيور مرده را (البته حتما با رعايت نکات بهداشتي و با استفاده از دستکش) داخل گودال ريخته و آهک بپاشند يا لاشه‌ها را بسوزانند.

99درصد خطري وجود ندارد


مردم نبايد از خبرهاي مربوط به شيوع آنفلوآنزاي مرغي بترسند زيرا سازمان‌هاي مسوول از جمله سازمان دامپزشکي و وزارت بهداشت حتما موضوع را کنترل مي‌کنند. مردم مطمئن باشند سازمان‌هاي مسوول وظايف خود را به‌درستي انجام داده و بر اوضاع نظارت و تسلط دارند. خوشبختانه مرغداري‌هاي صنعتي آلوده نيستند و تا ميزان 99 درصد خطري وجود ندارد فقط به ياد داشته باشيد آنچه به لحاظ اخلاقي و انساني بايد رعايت کنيد اين است که اگر موردي از مرگ و مير پرندگان مشاهده کرديد، حتما در اولين زمان ممکن شبکه بهداشت يا دامپزشکي را در جريان قرار دهيد. شايد همين اطلاع‌رساني شما از يک حادثه ناگوار جلوگيري کند.

جلوي پيشرفت آنفلوآنزاي مرغي گرفته شود


بيماري آنفلوآنزاي پرندگان به دليل شيوعي که در گذشته در جهان داشته براي ما ناشناخته نيست و اطلاعات کامل و جامعي درخصوص اين بيماري داريم. دکتر مسعود مرداني، متخصص بيماري‌هاي عفوني و عضو کميته کشوري آنفلوآنزا به سيب سبز مي‌گويد: شواهد نشان مي‌دهد مواردي از آنفلوآنزاي پرندگان در مناطق شمال کشور ديده شده است؛ البته اين نشانه‌ها چند سال قبل هم در پرندگان ديده شده بود که با اقدامات به‌موقع سازمان دامپزشکي و ديگر نهادهاي مسوول، اين بيماري در نطفه خفه و کنترل شد.

الان با بروز مجدد آنفلوآنزاي پرندگان در برخي روستاهاي شمال کشور، لازم است اين موضوع از سمت سازمان‌هاي مسوول در سطح گسترده‌تري پيگيري شود و فقط به شهرهاي شمالي بسنده نشود که البته همين‌طور هم هست و شهرهاي ديگر کشور در حال بررسي سلامت مرغ‌ها هستند. به‌هرحال بخشي از مرغ‌هاي تهران و شهرهاي ديگر از شهرهاي شمالي کشور تامين مي‌شود. لازم است که جلوي پيشروي و بروز آنفلوآنزاي مرغي به شهرهاي ديگر کشور را بگيريم.

مرغ‌هاي آلوده را از بين برده‌اند

خوشبختانه مرغ‌هايي که مبتلا به آنفلوآنزا بودند معدوم شده و حتي يک يا دو مرغداري که آلوده بودند، تعطيل شده‌اند. به لحاظ نظارت‌هاي بهداشتي، مرغ‌هاي بيمار جداسازي شده و تا حد زيادي اين مساله توسط سازمان‌هاي مربوط پيگيري شده است اما نظارت‌ها کافي نيست و بايد تمام نقاط کشور تحت پوشش نظارت‌هاي بيشتر و جدي‌تر بهداشتي قرار بگيرند.

آنفلوآنزاي مرغي چطور منتقل مي‌شود؟

آنفلوآنزاي پرندگان از طريق تماس انسان با پر يا بدن پرندگان آلوده سرايت مي‌کند. به علاوه استنشاق، خوردن يا هرگونه تماس با بزاق، ترشحات مخاطي، پر، مدفوع يا استنشاق گرد و غبار آلوده به مدفوع پرندگان آلوده مي‌تواند سبب انتقال بيماري آنفلوآنزاي مرغي به انسان شود. البته بايد گفت گوشت کاملا پخته شده پرندگان آلوده چندان خطري نخواهد داشت. درحقيقت انسان ممکن است در مرحله کندن پر يا تکه‌تکه کردن گوشت پرندگان آلوده و مبتلا به بيماري شود. خطر خوردن گوشت پخته پرندگان آلوده کمتر است.

چه کساني بيشتر در معرض خطر هستند؟

اعضاي پرسنل مرغداري‌ها، دامپزشکان و تکنيسين‌هاي دامي، بازرسان بهداشتي، افرادي که در نزديکي مرغداري‌ها زندگي مي‌کنند و. . . بيشتر در معرض ابتلاي به اين بيماري هستند و بايد بيشتر مراقب باشند. همه مردم خصوصا افرادي که ذکر کرديم بايد حتما نسبت به بروز کوچک‌ترين علائم هشدار‌دهنده بيماري آنفلوآنزاي مرغي هوشيار باشند.

علائم آنفلوآنزاي مرغي را بشناسيد


آنفلوآنزاي مرغي با يک تب ناگهاني بالا (38 و 39 درجه) همراه لرز شروع مي‌شود. علائم ديگري مثل کوفتگي عضلاني، سرفه، تنگي نفس شديد هم در اين بيماري وجود دارد. تظاهرات اين بيماري بيش از هر چيز ريه را درگير کرده و در موارد که آنفلوآنزا پيشرفت سريعي داشته باشد، سبب نارسايي حاد تنفسي مي‌شود. در اين موارد بيمار را به بخش مراقبت‌هاي ويژه منتقل مي‌کنند و تنفس مصنوعي براي او در نظر مي‌گيرند. در حقيقت بيماري آنفلوآنزاي مرغي ممکن است علائمي شبيه سينه‌پهلو را تا حد غيرمعمول و بسيار شديدي ايجاد کند و حتي سبب مرگ انسان شود.

مراقب کودکان خود باشيد


کودکان به دليل کنجکاوي ممکن است پرندگان را لمس کنند. اگرچه پرندگان آلوده معدوم شده‌اند اما بايد در اين باره با کودکان صحبت کنيد و آموزش‌هاي لازم را بدهيد.

از وسايل ايمني استفاده کنيد


توصيه مي‌کنيم افراد شاغل در مرغداري‌ها، فروشندگان مرغ و ساکنان روستاهاي شهرهاي شمالي کشور نکات بهداشتي را رعايت کنند. کساني که شاغل در مرغداري‌ها هستند حتما مراقب استنشاق اين ويروس باشند و حتما از ماسک، دستکش، چکمه و ديگر وسايل ايمني استفاده کنند.

هرگز مرغ زنده نخريد


براي تامين خوراک خود، مرغ‌هاي بسته بندي شده بخريد و به هيچ عنوان از مرغ‌هاي زنده (حتي اگر در روستاي محل زندگي خود مرغ زنده داريد) استفاده نکنيد. به خاطر داشته باشيد ويروس آنفلوآنزاي مرغي در گوشت‌هاي بسته‌بندي بهداشتي يا پخته شده وجود ندارد.

دست‌ها را با صابون بشوييد


براي شست‌وشوي گوشت پرندگان خصوصا مرغ يا تکه‌تکه کردن آن (حتي اگر به صورت بسته‌بندي خريد کرده‌ايد) از دستکش يک‌بار مصرف استفاده کنيد. پس از اتمام شست‌وشو نيز حتما دست‌هاي خود را با صابون بشوييد. تماس با پرندگان آلوده يکي از راه‌هاي اصلي آلودگي است.

علائم بيماري را جدي بگيريد


در صورت مشاهده علائمي شبيه مواردي که در آنفلوآنزا رخ مي‌دهد، خصوصا تب و تنگي نفس حتما با پزشک مشورت کنيد. يکي از کارهايي که مي‌تواند از گسترش بيماري جلوگيري کند اين است که اگر مواردي از مرگ پرندگان را مشاهده کرديد حتما مسوولان را در جريان بگذاريد.

Header