Header Header
۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۲
كدخبر: ۹۲۴۵۸
محققان مي گويند، زنان غيرسيگاري نسبت به مردان غيرسيگاري بيشتر در معرض خطر سرطان ريه قرار دارند.

در پاييز ۲۰۱۴ رزماري معلم ۴۳ ساله، دچار سرفه شد، وي تصور مي کرد که از يکي از دانش آموزان کلاس، سرماخوردگي را گرفته است اما سرفه هاي وي ادامه پيدا کرد و وي پس از گذشت ۲ ماه تصميم گرفت به پزشک مراجعه کند. عکس برداري از قفسه سينه توده اي در ريه او را نشان داد. به نقل از «Reader's Digest» نتايج آزمايش ها نشان مي داد که او دچار سرطان ريه شده است و اين که سرطان به استخوان ها سرايت پيدا کرده است. آنچه باعث تعجب وي شد، اين بود که او سيگاري نبود! او از سيگار متنفر بود!  متأسفانه مورد رزماري منحصر به فرد نيست و به طور سالانه ۱۶ تا ۲۴ هزار غيرسيگاري در آمريکا بر اثر سرطان ريه جان خود را از دست مي دهند. نتايج بررسي ها نشان مي دهد، زنان غيرسيگاري نسبت به مردان غيرسيگاري بيشتر در معرض خطر سرطان ريه قرار دارند. اگرچه محققان سخت در تلاشند که تست خون و تنفس براي تشخيص سرطان طراحي کنند، اما در حال حاضر راهي استاندارد براي رديابي سرطان ريه در مراحل اوليه، وجود ندارد. در واقع در اغلب موارد اين سرطان به صورت تصادفي شناسايي مي شود. در واقع بيماران به قصد تشخيص بيماري ديگر براي اسکن مي روند و در اين روند سرطان ريه مشخص مي شود. به همين دليل خيلي مهم است افرادي که در معرض خطر قرار دارند، معاينه شوند. راه معاينه، سي تي اسکن سالانه است. افرادي که در معرض سرطان ريه قرار دارند اغلب بين سنين ۵۵ تا ۸۰ سال هستند که سابقه سيگار کشيدن يا سرطان ريه را در خانواده دارند. قرار گرفتن در معرض گاز رادون، کروميم، نيکل و استنشاق دود سيگار ديگران، مي تواند خطر را افزايش دهد.

اما افرادي هم به ظاهر در معرض خطر قرار ندارند؛ خيلي از اين افراد بلافاصله به پزشک مراجعه نمي کنند و زماني که مراجعه مي کنند ديگر سرطان پيشرفت کرده است. سرفه هاي مزمن بايد توسط پزشک کنترل شود. محققان مي گويند نوعي جهش ژني باعث تکثير سلول هاي سرطان مي شود. اين جهش از طريق داروهايي که مانع ارسال سيگنال به سلول ها مي شود، قابل درمان است.

متأسفانه، در حال حاضر تنها ۲ نوع درمان براي هدف گرفتن جهش ژن ALK وجود دارد و به مرور زمان بيماران به آن مقاوم مي شوند. رزماري در اواخر سال ۲۰۱۴ به داروي اول مقاومت پيدا کرد و شروع به مصرف داروي دوم کرد و تومورها به طور چشمگيري کوچک شد. در آن زمان برآورد شد ۸ تا1۰ ماه طول بکشد تا به درمان دوم نيز مقاومت پيدا کند. او اميدوار است که محققان راه ديگري براي هدف گرفتن ژن جهش ALK پيدا کنند.Header