Header Header
۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۱
كدخبر: ۹۲۴۸۵

نوجواني، بهارِ دخترانگي است. درست همان زماني که شخصيت دخترخانم ها شکل مي گيرد، دخترانگي تمام و کمال در وجودشان قد مي کشد و تفاوت هايشان با پسرهاي همسن و سال، بيش از هر وقتِ ديگري به چشم مي آيد. درست است که دختران در سنين بلوغ و نوجواني، در تيپ هاي متفاوتي دسته بندي مي شوند اما عموما، ويژگي، علايق، سلايق و رفتارهاي مشترکي دارند که تمامي شخصيت هاي درونگرا، برونگرا، آرام و شلوغ را شامل مي شود. مثلاً:

خانم ها عموما حافظه قوي و خاطرات پررنگ و ماندگاري از اغلب لحظات زندگي شان دارند. شروع ثبت خاطرات در قالب عکس و يادداشت در سنين نوجواني است. شک نکنيد که يک دختر نوجوان، دست کم يک دفترچه خاطراتِ قفل دار و يک بلاگ با يادداشت هاي خصوصي دارد!

دنياي دوستي و رفاقت دختران نوجوان، يک دنياي پراحساس و رنگي است. آن ها علاوه بر اين که يک دوستِ خاص و صميمي دارند که سنگ صبور آن ها و شنونده حرف هاي درگوشي شان است، معمولاً عضو يک گروه پنج شش نفره دوستانه هم هستند که وقت و بي وقت دور هم جمع مي شوند، هواي هم را دارند و از پوست و مو و تيپ و قيافه هم تعريف مي کنند. درست برخلاف پسرها که معمولاً رفيق خيلي صميمي کم دارند و با همه يک دوستي ساده دارند و جمع هايشان خلاصه مي شود به درآوردن اداي هم و مسخره کردن اين و آن!

ارسال پيامک با کلمات و جملات رمزي و مکالمات تلفني دوسه ساعته دوستانه با پايان بنديِ هميشگي «اول تو قطع کن!» از ديگر ويژگي هاي مشترک دوران نوجواني دخترخانم هاست.

بيشتر دختران نوجوان، ابراز علاقه به يکي از معلم هاي مهربان دوران دبيرستان در قالب نامه يا تقديم گل و هديه را تجربه کرده اند. برخلاف پسرها که معمولا معلم هايشان را به چالش مي کشند.

در اين سن، دخترها بيش از پيش مراقبِ وسايل خود هستند. لپ تاپ و تبلت و تلفن همراهشان را تميز نگه مي دارند و به آن استيکرهاي رنگي مي چسبانند و تا سال ها از کارتن و بسته بندي اين وسايل مراقبت مي کنند. اين را مقايسه کنيد با پسرها که تقريبا دربـاره هـر چه کنجکاو باشند، باز و تکه تکه اش مـي کــنــنــد تـا بــبـيـنـنـد چـــطـور کـــار مي کند!

عجيجم، عجقم، عَجَلم، و... از کلماتي است که شايد شما هم آن ها را با لحني کودکانه از زبان دختران کم سن و سال شنيده باشيد. يک جور لحن لوس و بچگانه که قرار است جذاب باشد اما با عرض شرمندگي طي نظرسنجي هاي انجام شده در تمام دنيا، اتفاقاً مخاطب را گيج مي کند!

برعکس بعضي پسرها که معمولا تا يکي دو هفته قبلِ از کنکور، هنوز چيزي از تست و تاريخ آزمون و شماره داوطلبي شان نمي دانند و اغلب مي خواهند رپِر و دي جي و خواننده شوند، دختران پشتکار خوب و نمرات درخشاني دارند و با هدف خانم دکتر يا خانم مهندس شدن، از خيلي قبل تر شروع به تست زدن و آماده شدن براي کنکور مي کنند.

دختران در اين سن، بيش از هميشه جذب دنياي رنگي و جذاب هنر مي شوند. نقاشي، عکاسي، بافتني، خياطي و... هنرهايي هستند که اغلب دخترخانم ها در آن دستي دارند.

بخش زيادي از پول توجيبي دختران نوجوان، خرج خريد شال هاي گل گلي، جوراب هاي رنگي، لاک، دستبند و گوشواره هاي فانتزي و عطر و اسپري مي شود. ضمن اين که معمولاً بين لباس هاي مرتب کشو و کمدشان، صابون معطر و شيشه هاي خالي عطر ديده مي شود. اين را مقايسه کنيد با جوراب هاي گوله شده و بدبو و شلوارهايي که همان طور که از پا درآمده، گوشه و کنار اتاق پسرها ديده مي شود.

برخلاف اشتهاي سيري ناپذير پسرها در سن بلوغ و نوجواني که به قول مادر بزرگ ها، سنگِ سياه را هم قورت مي دهند، دخترخانم ها در اين سن بي اشتها هستند و به سختي و با اصرار بقيه لب به غذا مي زنند.

در کيف هر دختر نوجوان، دست کم يک آينه، يک بسته پاستيل ميوه اي و دوبسته لواشک انار پيدا مي شود. مي گوييد نه؟ امتحان کنيد.

بيشتر دخترها، عاشق فيلم هاي عاشقانه، سريال هاي احساسيِ پرسوز و گداز، ترانه هاي حزن آلود مريم حيدرزاده و حس نوستالژيکِ ساعت و دقيقه هاي جفت هستند. يک پارادوکس عجيب با دنياي پسرها که اوج عشق و حالشان ديدنِ فيلم هاي حادثه اي و پر از خون و خونريزي مثل جيغ، ارّه، ومپاير و بازي هاي هيجاني ِايکس باکس است!

شايد شما هم آن جوک بامزه را شنيده باشيد که: «يه دختره تو گوگل سرچ مي کنه: همون آهنگي که امروز صبح تو تاکسي شنيدم لطفا!»

واقعيت اين است که اين جوک، نشان دهنده سادگي، خوش بيني، خوش باوري و از همه مهم تر حواس پرتي اوست. ويژگي هايي که يک جورهايي تکميل کننده وجودِ دوست داشتني يک دختر از نوع نوجوانش است.


Header