Header Header
۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷
كدخبر: ۹۶۱۰۰
در اینفوگرافیک زیر، آمار کلی ثبت شده مبتلایان به بیماری ایدز در کشورهای مختلف دنیا به نمایش درآمده است.
سندروم نقص ایمنی اكتسابی، یا آنچه به صورت مختصر «ایدز» شناخته می‌شود،‌ در كشورهای مختلف - بنا بر این كه چه میزان آگاه‌سازی شده یا چقدر نسبت به اقدامات پیشگیرانه بی‌توجهی شده باشد - روندی نزولی یا صعودی داشته است.

به گزاش خبرآنلاین كشور ما نيز، اگرچه كمي دير هنگام، اما با تلاش در شناساندن اين بيماري به اقشار مختلف اجتماع، تلاش مي‌كند از روند افزايشي مبتلايان به ايدز جلوگيري كند. اين آگاهي‌رساني به خانواده‌ها و جوانان، مخصوصا از آن جهت اهميت دارد كه در سال‌هاي اخير، ابتلا به ايدز در سنين كمتر ديده مي‌شود، اين بيماري در بين زنان بيشتر شده و در صورتي كه سال‌هاي قبل، ابتلا از طريق سرنگ آلوده در بين معتادان نگران‌كننده بود، حالا ابتلا از طريق روابط جنسي هشداردهنده شده است.

در هفته گذشته، به مناسبت روز جهاني ايدز، آمار و اطلاعات جديدي از اين بيماري در ايران منتشر و مطرح شد كه «اكنون نگرانی‌ها از موج چهارم شیوع ایدز است که تلفیقی از انتقال ایدز از طریق تزریق و روابط جنسی پرخطر است. کنترل انتقال بیماری ایدز از طریق رفتار جنسی پرخطر بسیار دشوار است، چراکه در مورد معتادان قابل کنترل و بین تعداد مشخصی بود، اما به دلیل اینکه روابط جنسی مسئله ای عمومی در میان همه انسان‌هاست، مانند تزریق با سرنگ مشترک محدود نیست و ممکن است پنهان بوده و حتی با روابط خارج از شرع و عرف و بیرون از خانواده انجام شود.» از اين رو، مهمترين اقدام در اين زمينه، آموزش است.

در عين حال، در چنين شرايطي، مقایسه كشورها با یكدیگر در طول سال‌های مختلف، فرصت خوبی را فراهم می‌كند تا آنچه كشورهاي موفق در مهار اين بيماري انجام داده‌اند، مورد بررسی قرار گرفته و از كشورهایي كه كمترين ميزان ابتلا به اين بيماري را دارند، الگوبرداری شود.


در اینفوگرافیك پیش رو كه آمارش از سایت UNAIDS استخراج شده‌ است، می‌توان میزان ابتلا به این بیماری را مشاهده كرد. در نقشه، آمار ثبت شده مبتلایان به ویروس HIV در سال 2014 به تفكیك قاره‌ها را مي‌توان دید، در جدول پس از آن، آمار ثبت شده مبتلایان به این بیماری بر اساس هر كشور به چشم می‌خورد و در انتها نیز، آمار كلی ثبت شده مبتلایان به بیماری ایدز از سال 1990 تا 2014 به نمایش درآمده است.

براي مشاهده اينفوگرافيك در ابعاد بزرگتر، اينجا كليك كنيد.
Header