Header Header
۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲
كدخبر: ۹۶۴۸۲
مهندس فروتن نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

گفتگوی اختصاصی تعامل با جناب آقای مهندس  فروتن نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق پیرامون مسئله ی تجارت با عراق و مسائل و مشکلات آن حاوی نکات برجسته است که شکا را به خواندن آن دعوت میکنیم 

- خیلی خوشحالیم که امروز در خدمت شما هستیم. سوال اول بنده در مورد فضای فعلی بازار عراق و بحث سهم ایران و اشتیاق بازار عراق به محصولات و خدمات ایرانی هست. ممنون میشم توضیحاتی در این خصوص ارائه دهید.

- بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم از حضرتعالی و همکارانتون تشکر میکنم. همان طور که حضرتعالی مستحضرید کشور عراق قاعدتاً باید مقصد اول تجاری ما باشد. با توجه به مرز مشترک و همچنین شباهت دینی و مذهبی که ما با کشور عراق داریم قاعدتاً انتظار ما و مسئولین محترم و تمام دوستانی که در راس کشور عراق صاحب نظر هستند این هست که ما بتوانیم خودمان را شریک اول عراق جا بزنیم ولی متاسفانه در بعضی جاها ما نتوانستیم جایگاه خودمان را در کشور عراق ثابت کنیم و رو به جلو بریم. شاید بعضی از کشور ها مثل چین و ترکیه در عراق از ما جلوتر باشند. این کشورها یک سری مشخصات صادراتی را در نظر گرفتند که در تجارت اینها را کمک می کند. در بحث کیفیت، بسته بندی و استاندارد‌سازی کالاهایشان بیشتر از ما دقت کردند و قیمت کالاهایی که به دست مصرف کننده میرسانند، یک سری جاها واقعا ارزانتر از ما هستش. ما حقیقتا برای اینکه بتوانیم برای همیشه شریک عراق باشیم باید راهکار بهتری در خصوص عراق ارائه دهیم . چون کشور عراق خیلی ظرفیت بالایی دارد. اگر ما بتوانیم درست عمل کنیم شاید بتوانیم تا 100 سال آینده مثل کشور های اروپایی اکثر بازار آنجا را در دست بگیریم. به هر حال یک سری مولفه هایی مثل کیفیت کالا و تعرفه های گمرکی وجود دارد که تعرفه های گمرکی کالاهای ایرانی را گران تر می کند.در این خصوص باید دولت و بخش خصوصی کمک کنند که هم کالای با کیفیت تولید شود و هم اینکه تعرفه ها کمتر شود. در هر صورت اگر این موارد انجام شود انتظار می رود ما شریک اول عراق بشویم.

- سوال دوم من پیرامون آینده تجارت هستش. شما یک اشاره ای کردید. فکر میکنید که در آینده و بعد از مساله برجام و رویکردی که دولت روی مسایل خارجی دارد، آیا روی بحث تجارت عراق تاثیر دارد و ما شاهد رشد این تجارت خواهیم بود یا خیر؟

- این رو خدمتتون عرض کنم که خواستن تنوانستن است. بحث برجام هم کمک خوبی به اقتصاد کشور کرده است. قطع یقین اگر ما بتوانیم از فرصت پیش آمده استفاده کنیم از سایر کشورها پیشی خواهیم گرفت. دیدگاه ما این است که انشالله در آینده بتوانیم جایگاه خوبی در کشور عراق داشته باشیم و این قضیه محقق نمیشه مگر اینکه همه کمک کنند تا بتوانیم به جایگاه واقعیمان در عراق برسیم. اون چشم اندازی که ما بهش می خواهیم برسیم با افزایش تولید داخلی، افزایش کیفیت و افزایش صادرات محقق خواهد شد. بحث کیفیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، یعنی ما باید هدفمان کیفیت خوب با سود کمتر باشد. بدینوسیله جایگاه ما را در کشور عراق و سایر کشورهایی که با ما همسایه هستند و کشورهایی که ما باهاشون روابط تجاری داریم تثبیت خواهد شد و این قضیه مستلزم کمک دولت مردان، سازمان های متولی و بانک های عامل می‌باشد. به نظر من اکثر مشکلاتی که در حال حاضر داخل کشور با آن مواجه هستیم مشکل بانکی می‌باشد. تسهیلاتی که بانک‌ها به واحد های تولیدی ما و تجارت ما می‌دهند جوابگوی این نیست که به عنوان مثال من صادر کننده یا من تولید کننده بتوانم رقابت کنم. با این وضعیت سود بانکی نمی توان با کشورهای ترکیه یا کشورهایی که در عراق سرمایه گذاری کردند، رقابت کرد. عملاً با تسهیلات 15 درصد یا 18 درصد و بعضی جاها 20 و 30 و 40 درصد نباید انتظار اینو نداشته باشیم که صادرات یا تولیدات ما معجزه کند. ما توانایی صادرات به همه کشورها را داریم. به نظر من باید هم بانک ها کمک کنند، هم دولت کمک کند، هم ما کیفیتمان را بالا ببریم هم بازاریابیمان و هم تبلیغات بازارمان را بیشترکنیم. یعنی اگر من تولید کننده، من صادر کننده تبلیغات، بسته بندی خوب و کیفیت تولید خوب نداشته باشم پس قطع یقین بازار را از دست خواهم داد. پس ما باید هم کیفیت و هم تبلیغات رو در نظر بگیریم. اینها اون چیزی هست که وظیفه ماست و اون چیزی که وظیفه دولت و بانک ها می‌باشد این هست که کمک کنند سود تسهیلاتی که به واحد‌های تولیدی، صنعت، صادرات و تجارت ما می دهند را در نظر بگیرند که ما بتوانیم رقابت کنیم. بحث دیگر هم بحث جوایز صادراتی است که باید در نظر بگیرند و بحث بعدی من هم یارانه‌های صادراتی است که به نظر خودم این یارانه های صادراتی رو باید به جای صادر کننده به خود تولید کننده یا خود به کشاورز بدهند.

- بحث بعدی در مورد ایلام هستش. به هرحال حوزه تخصصی شما هم هستش و کاملا مسلطید. می‌خواستم در مورد ایلام صحبت کنید، در مورد اینکه وضعیت اونجا رو به چه شکل ارزیابی می کنید و اینکه جای رشد داره یا خیر و اینکه در حال حاضر با چه کمبود هایی مواجه هستش؟

-  عرض کنم خدمت شما ایلام حدودا بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را دارد. نزدیک به 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داریم. یک مرز خروجی داریم که هم تجارتی و هم زیارتی است. خوب خدارو شکر تجارت ما تجارت خوبی هستش. مرز امن هستش، طرف مقابل ما شیعه نشین هستن و ارتباطات خوبی بین ما و کشور عراق وجود دارد وهمچنین ارتباط خوبی بین تاجر ما و تاجر عراقی وجود دارد.

ما روزانه بین 1000 تا 1200 کامیون بار از مرز مهران به کشور عراق صادرات داریم که اینها شامل مواد غذایی، میوه و تره بار و مصالح ساختمانی می باشد. یک مشکلی که ما با کشور عراق داریم که قبلا هم با دوستان استانی در کشور عراق صحبت کرده بودیم بحث تعرفه های گمرکی است. آنها باید تعرفه هاشون را پایین تر بیاورند. همچنین یک سری شرکت هایی رو لب مرز گذاشته اند. شرکت هایی که مشخص نیست دولتی یا خصوصی هستند که اینها پول مازاد از صادر کننده ها می گیرند. اینها باید به نحوی جلوشون گرفته بشود. اینها تعرفه های کالای ما رو بالا میبرد. اینها تعرفه هایی است که ناخواسته بدون اینکه ما بخواهیم یا صادر کننده بخواهد جنس ما را نسبت به جنس سایر کشورها گران تر به دست آنها خواهد رساند. ما از دولت انتظار داریم جلوی از این قبیل موارد را که هم غیر قانونی می‌باشد و هم هیچ کاری انجام نمیدهند، گرفته شود. من این نوید رو خدمت همه عزیزان بدهم که آینده خوبی در کشور عراق خواهیم داشت به شرط اینکه خودمون کمک کنیم. یعنی همه باید کمک کنند چه از مسئولین دولتی چه از مسئولین بخش خصوصی کمک کنیم انشاالله روند رو به جلو سرعتش را بیشتر بکنیم. صادراتمون رو بیشتر بکنیم. کیفیتمون رو هم بالا ببریم و این چیزی رو هم که خدمتون عرض کردم با کمک بانک ها و دولت و همه عزیزان ما می توانیم صادرات بهتری رو به کشور عراق داشته باشیم. فراموش نکنیم کشور عراق همسایه ماست، شریک ماست، شریک تجاری ماست. ما می توانیم خیلی استفاده کنیم. یعنی اگر همه دست به دست هم بدهیم آن چیزی قطع یقین ما جایگاه خوبی در آینده در عراق خواهیم داشت.

- سوال آخر. مخاطب ما مخاطبی هست که علاقه مند هست با عراق ارتباط برقرار کنه و در واقع بتواند اجناس و کالا و خدمات خودش رو به کشور عراق صادر کنه. شما به عنوان یک فعال و کسی که دارای تجربه است در این زمینه، توصیه شما به افرادی که تازه می خواهند وارد این بخش بشن و فعالیت خودشون رو با کشور عراق آغاز کنند، چیست؟

-  توصیه ما به همه دوستانی که عضو اتاق ما می شوند و می خواهند صادرات انجام بدهند یا شرکت های دولتی یا شرکت های بزرگی که می خواهند در کشور عراق جایگاه خوبی کسب کنند، اولین کاری که باید انجام دهند یک بازاریابی خوب است. بدون برنامه ریزی وارد کاری نشوند که بعدها تبعات و مشکلات برای خودشون به وجود بیاورند. طرف مقابل را در نظر بگیرند. ارزیابی کنند که طرف مقابل چه جنسی رو نیاز دارد. ما واقعا ما در کشور عراق خیلی فرصت های خوبی را داریم که اگر خودمون کمک کنیم و از دست ندیم می توانیم موفق شویم. من توصیه ای که دارم به دوستان عزیزمون اینه که انشاالله با دید باز جلو بروند.

- در پایان اگر صحبت دیگه ای دارین ممنون میشم بفرمایین.

- من تشکر میکنم از حضرتعالی و همه عزیزان و همکارانتون که فرصت و در اختیار ما گذاشتین. ما هم در خدمت دوستانمون هستیم. انشاالله همه با هم کمک کنیم که جایگاه خوبی را در کشور عراق و صادرات رو به کشور عراق داشته باشیم


Header