Header Header
۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴
كدخبر: ۹۶۸۰۲
علاوه بر دوره کامل تفسیر نور، فایل ۹۱ عنوان کتاب تألیفی حجت‌الاسلام محسن قرائتی در سایت وی بارگذاری شده است که به صورت رایگان قابل دانلود است. آیه «لا نرید منکم جزاءً و لا شکوراً» تابلوی حرکت اوست.
 امروز سومین روزی است که حجت‌الاسلام محسن قرائتی، معلم دوست‌داشتنی همه ایرانیان، به خاطر عمل جراحی در بیمارستان بستری است.

محبوبیت او نزد مردم ایران که پیش از این در نظرسنجی نمایشگاه قرآن کریم نیز به اثبات رسیده است، ما را بر آن داشت تا جستجوی بیشتری در زندگی و فعالیتهای محسن قرائتی داشته باشیم تا بلکه به علل اصلی آن پی ببریم.

این جستجو سبب شد تا به این نکته برسیم که این قاری و معلم قرآن، فعالیتهای قرآنی و تبلیغی خود را بر مدار «اخلاص» پیش می‌برد و به دنبال نتیجه‌ای به غیر از «حسن عاقبت» نیست.

قرائتی در کتاب خاطراتش می‌گوید: در سنین جوانی خدمت آخوند ملاعلی همدانی رسیدم و از ایشان سؤال کردم که «اگر شما بدانید دعای مستجابی دارید چه چیز از خدا می‌خواهید؟ فرمود: اینکه خداوند من را بیامرزد. خیلی تعجّب کردم و تصور کردم که این عارف و عالم بزرگ چه خواهش و دعای ساده‌ای دارد و حال آنکه در ذهن خودم دعاهای بزرگ بزرگی می‌پروراندم، ولی الآن که بیش از ٥� سال سن دارم با آن همه مسئولیّت و مطالعه و کتاب و رادیو و تلویزیون و... به این نتیجه رسیده‌ام که خواسته آن بزرگوار، یعنی عاقبت به خیری، بزرگ‌ترین خواسته من نیز هست.»

او در بخش دیگری از خاطراتش به یک قرار با امام رضا(ع) اشاره می‌کند و می‌نویسد: «یک سال برای زیارت به مشهد مقدّس رفتم. در حرم با حضرت رضاعلیه‌السلام قرار گذاشتم که من یک سال مجّانی برای جوانها واقشار مختلف کلاس برگزار می‌کنم و در عوض امام رضاعلیهالسلام نیز از خدا بخواهد من در کارم اخلاص داشته باشم.
مشغول تدریس شدم، سال داشت سپری می‌شد که روزی همراه با جمعیّت حاضر در جلسه از مسجد بیرون می‌آمدم، طلبه‌ای که جلو من راه می‌رفت نگاهی به عقب کرد، با آنکه مرا دید، به راه خود ادامه داد! من پیش خود گفتم: یا به پشت سر نگاه نکن یا اگر مرا دیدی تعارف کن که بفرمایید جلو! ناگهان به یاد قرار با امام رضاعلیه‌السلام افتادم، فهمیدم اخلاص ندارم، خیلی ناراحت شدم. با خود گفتم که قرآن در مورد اولیای خدا می‌فرماید: «لا نرید منکم جزاءً و لا شکوراً» (انسان، ٩ ) آنان نه مزد می‌خواهند و نه انتظار تشکر دارند. من کار مجّانی انجام دادم، ولی توقّع داشتم مردم از من احترام کنند!
خدمت آیت‌اللَّه میرزا جواد آقا تهرانی رسیدم و ماجرای خود را تعریف کرده و از ایشان چاره‌جوئی خواستم. یک وقت دیدم این پیرمرد بزرگوار شروع کرد به گریه کردن، نگران شدم که باعث اذیّت ایشان نیز شدم، لذا عذرخواهی کرده و علّت را پرسیدم. ایشان فرمود: برو حرم، خدمت امام رضاعلیه السلام و از حضرت تشکّر کن که الآن فهمیدی مشرک هستی واخلاص نداری، من از خود می‌ترسم که در آخر عمر با ریش سفید در سنّ نود سالگی مشرک باشم و خود متوجّه نباشم.»

بی شک همین رویکرد مخلصانه این معلم و قاری قرآن است که سبب محبوبیت او در بین عموم مردم شده است.

یکی از مصادیق ملموس این اخلاص، در اختیار نهادن رایگان بیش از ۹۰ عنوان کتاب در سایتش است. در حالی که او با شهرت و محبوبیتی که دارد، می‌توانست میلیونها تومان از قبل فروش این کتابها درآمد کسب کند.  

مهم‌ترین عناوین این آثار عبارتند از:

۱۰ جلد تفسیر نور

سیمای مسکن و شهر اسلامی

پیام‌های قرآن برای جوانان

شیوه‌های دعوت به نماز

درآمدی بر اخلاق پزشکی در اسلام

سبک زندگی اسلامی

اخلاق نظامی و انتظامی

سیمای سیاست در قرآن

اخلاق آموزش

راه تربیت

دعا در قرآن

راه‌های تقویت انگیزه و نشاط

سیمای مدیر موفق

قرآن و متولیان فرهنگی

انتخابات

گناه‌شناسی

سیره پیامبر با نگاهی به قرآن کریم

۳۰۰ نکته در مدیریت اسلامی

راه رشد

۱۰ درس امر به معروف و نهی از منکر

راز نماز

اصول عقاید اسلامی
منبع: تسنیم

Header