Header Header
۲۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۷
كدخبر: ۹۷۰۷۱
دکتر ملک زاده معاون وزیر بهداشت معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به راه‌اندازی "موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران" در اردیبهشت سال جاری، اظهار کرد: هدف از راه‌اندازی این موسسه تامین اعتبارات مورد نیاز برای انجام پژوهش‌های بزرگ و هدفمند و مطابق با نیاز کشور است.
دکتر رضا ملک‌زاده در نشست روسا و معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی غرب کشور که روز گذشته در مرکز توسعه بیمارستان طالقانی کرمانشاه برگزار شد، افزود: در دانشگاه‌ها شاید بتوان در حد 20 تا 100 میلیون تومان برای پروژه‌ها هزینه کرد، اما ما قادر به تامین اعتبارات میلیاردی برای پژوهش‌های بزرگ هستیم.بدین ترتیب که موضوعات پژوهش باید از سوی پژوهشگران حوزه سلامت مطرح شده و ما در صورت نیاز کشور و ضرورت آن پژوهش، اعتبارات آن را تامین می‌کنیم.
ملک زاده با بیان اینکه فراخوان سوم ارسال پژوهش در فروردین ماه سال آینده اعلام می‌شود، گفت: متاسفانه هنوز بودجه‌هایی که به موسسه داده شده را نتوانسته ایم خرج کنیم، زیرا طرح پژوهشی خوبی به موسسه ارسال نشده است.
وی از اعضای هیات عملی دانشگاه‌های علوم پزشکی غرب کشور خواست تا با همکاری یکدیگر یک تیم تحقیقاتی تشکیل داده و پژوهش‌هایی را با اولویت مشکلات منطقه غرب کشور در حوزه سلامت انجام دهند
سال گذشته 45 میلیارد تومان برای چاپ "نشریات" حوزه سلامت هزینه کردیم
وی با بیان اینکه اعتبارات مختصری نیز برای تحقیقات در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت وجود دارد، گفت: سال گذشته 100 میلیارد تومان از وزارت بهداشت در این زمینه اعتبار گرفتیم که 45 میلیارد تومان آن صرف چاپ مجلات و نشریات حوزه سلامت شد.
ملک زاده با تاکید بر اینکه هدف ما توزیع عادلانه اعتبارات میان دانشگاه‌هاست، گفت: تلاش ما این است که تمام اعتبارات تنها به دانشگاه‌های بزرگی مانند تهران و شهید بهشتی اختصاص داده نشود، اما قطعا باید این اعتبارات را جایی هزینه کنیم که کار پژوهشی در جهت رفع مشکلات جامعه صورت گیرد.
وی افزود: با این اعتبارات ما توانستیم نظام ثبت بیماری‌ها را انجام دهیم و 17 کوهورت بالغین، سه کوهورت نوجوانان و چهار کوهورت نوزادان را نیز در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم که یکی از بهترین کوهورت‌های کشور نیز در شهرستان روانسر استان کرمانشاه راه‌اندازی شده است.

834 شرکت دانش بنیان "سلامت" در کشور فعال هستند
ملک‌زاده در ادامه ارزش تحقیقات را به کاربردی بودن آن دانست و گفت: باید به سمت تحقیقات جهت دار برویم، تحقیقاتی که علاوه بر کاربردی بودن به خلق ثروت در کشور کمک کند و در این زمینه برنامه‌های مفصلی در وزارت بهداشت تدوین شده است.
وی به پتانسیل‌های مناسب کشور در زمینه توسعه فناوری و کاربردی کردن تحقیقات اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 80 مرکز رشد فناوری، 834 شرکت دانش بنیان سلامت و چهار اتاق تمیز که یکی از آنها در استان کرمانشاه است، در کشور فعالیت دارند.
ملک‌زاده گفت: قطعا فعال کردن شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند به خلق ثروت و نیز توانمند کردن دانشگاه‌ها از نظر مالی منجر شود.

منبع: ایسنا

Header