Header Header
۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
كدخبر: ۹۷۲۵۳
توليد سوءنيت و القاي بدبيني نسبت به سيستم درمان نه شرط انصاف است و نه راهي به نجات
دکتر بابک خطی:ماجرا آغاز می شود،گزارشی تمام فضای خبري را در می نوردد،گزارشی که واجد محتوایی مدهش و هولناک است ؛گزارشگر با دستگاه کارتخوانی در دست بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود وبه لحن خودماني چنين مي گويد:"دکتری در حین جراحی و در زمان بیهوشی بیمارکارتخوان رو میبره بالا سر بیمار و ومیگه پول جراحیت بیشتر میشه اگر ندی جراحی رو ادامه نمیدیم..."
به قدري هولناک و عجيب است كه فقط مي تواني بهت زده و بي نهايت متاسف شوی،اصلا فراموش می كني چطور ممکن است در حین بیهوشی با بیمارحرف زد و مگر درخواست وجه قبل از جراحی که بیمار فقط باید بر خود و نگرانی هایش متمرکز باشد زشتی کمتری دارد.

فضای جامعه بالطبع ملتهب می شود،درمان از حقوق اولیه بشری در تمام جوامع است وبرخوردي چنين غیر انسانی با یک فرد آن هم به عنوان بيمار و در اتاق عمل و حین جراحی حركتي غيرقابل اغماض محسوب می گردد.موجي از نگراني و بي اعتمادي در فضاي اجتماعي پراکنده و در باب آن مکرر ابراز نگرانی می گردد.

اما وقتي مسولان وزارت بهداشت موضوع را تشریح می کنند متوجه می شویم، فرد مورد نظر برای کاشت مو به یک موسسه زیبایی مراجعه کرده بوده و اصلا بیهوشی و اتاق عملی در کار نبوده است ،ضمنا این مساله در یک موسسه زیبایی غیر مجاز که سابقه پلمپ داشته و وزارت بهداشت در پی پلمپ مجدد آن به دلايل تخلفات متعدد بوده،انجام شده است.

اين ها مرور اطلاعاتي بود كه در فضاي خبري كشور شاهد آن بوديم .حال که التهاب اولیه اتفاق فرو نشسته است شايد كمي بهتر بتوان ريشه و اثرات آن را واكاوي نمود؛


از روز روشن تر است كه اخذ هر گونه وجه غیر متعارف و هرگونه اهمال در اقدامات پزشکی از یک ویزیت تا سنگین ترین اقدامات جراحی و مداخله اي غیراخلاقي بوده نيازمند پیگیری و مستوجب مجازات متناسب است، اما علت قلب متعدد واقعيت در اين فرايند برای چيست؟بار عاطفي و غيرانساني دروغين تحميل شده بر گزارش در استفاده از كلمات اتاق عمل ،بيهوشي و اضافه كردن يك كارتخوان و مقادير قابل توجهي بي رحمي به اين فضا گويي به دنبال تخريب به هر قيمت است تا پرده برداری از حقیقت.


سوال اینجاست که مرجع پاسخگویی و رسیدگی به چنين آسیب های گاه به گاه که بدون تحقیق و بررسي بر ساختار رابطه بیمار و درمانگر در جامعه -که درمان صحيح بر صيانت از آن استوار است- وارد می شود کجاست.

القاء بی اعتمادی در جامعه نسبت به پزشکانی که برای سلامت بیمارانشان تلاش می کند با چه توجيهي در پيشگاه بعضي از اصحاب رسانه مباح تلقي شده است ؟


قاعدتا جامعه پزشکی به سبب وظیفه پاسداشت سلامت جامعه و دغدغه حفاظت از شرافت حرفه ای در مواردي از تخلف و مشکلات که در سيستم بهداشت و درمان كشور به صورت فردي يا ساختاری وجود دارد پیش از همه و بيش از همه خواهان برخورد اساسی و مشتاق راه حل های واقعی است، اما اين مهم جز با بهره بردن از حداقل هاي منطق و تحقیق و روشنگری امکان پذير نمي گردد.ارایه چنین گزارش هایي كه آلوده به انواع موارد قلب واقعيت است تنها ظلمی بزرگ بر گوهر اعتماد جامعه وتعدي به حقوق افراد در زمينه سلامت است كه نه ره آورد مثبتي دارد و و نه راهكاري ارائه مي كند.


در عين حال توليد سوءنيت و القاي بدبيني نسبت به سيستم درمان كشور و ايجاد تشويش در ذهنيت پزشكان كه قاعدتا مي بايست مصروف در كار اصلي درمانگري آنان گردد نه شرط انصاف و نه راهي به نجات است .


با اين روند به تدريج جامعه ای بدبین به بخش سلامت ساخته مي شود که به سبب القای بی اعتمادی مصنوعي،بهره کافی را از سیستم درمانی نمی برد و پزشکانی كه زیر فشار دایمی سوء چنین تبلیغاتی روز به روز تحليل مي روند و كم كم از اینکه بتوانند تمام انرژی خود را وقف بیمارانشان نمایند ناتوان خواهند بود.


بنابراين نگراني همچنان برجاي خود باقي است؛این بار هم گذشت اما گزارش غيرواقعي بعدی قرار است کجا باشد و مجال ديگري كه قرار است اعتماد صادقانه جامعه به چالش كشيده شود كجاست؟


بايد توجه كرد كه در فضای رسانه نقطه تعادل بين جذب مخاطب و موضوعات که اینجا سيستم بهداشت و درمان است تنها روشنگري و حقيقت یابی ست و بس و هيچ مصلحت و اعمال سليقه اي در این موارد پذيرفتنی نيست .


راه از بین بردن کژتابی های موجود سیستم بهداشت و درمان در کشور نه ساختن جو غیرواقعی و فضای مصنوعی که در برخورد واقعی ، شفاف ،روشنگر و توام با تحقیق در مورد اهمال کاری های موجود با روش نقد بيطرف و بي تعارف است .

نقدی که بي گمان خطاكاران معدود واقعي سيستم بهداشت و درمان كشور و غوغا سالاران انگشت شمار فرصت طلب آن را نگران و نااميد خواهد كرد و به سبب تقويت و پالايش سيستم سلامت و درمان از طرف اكثريت جامعه و گروه پزشکی مورد استقبال و توجه خواهد بود.

*طببب کودکان


سلامت نیوز: القاء بی اعتمادی نسبت به جامعه پزشکی با چه توجیهی؟

Header