Header Header
۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
كدخبر: ۹۷۸۹۳
پرفسور مردخای کیدار خاورشناس اسرائیلی با اشاره به تحولات منطقه و تحقق پیروزی‎های گروه‌های طرفدار ایران در لبنان، یمن و عراق، گفت احتمالا بشار اسد نیز پیروزی خود را به زودی اعلام کند تا بدین ترتیب عربستان بزرگترین بازنده این جنگ‌ها باشد
پرفسور مردخای کیدار نوشت: پیش بینی می شود که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به زودی پیروزی خود را اعلام کند. این در شرایطی است که گروه های هوادار ایران در لبنان، یمن و عراق هم به پیروزی هایی رسیده اند و عربستان در همه این نبردها زیان شکست خورده است. کیدار پیش بینی کرد که عربستان طی 5 سال آینده از بین برود.

کیدار افزود: آزادسازی حلب و احتمال آزادسازی موصل، آزادسازی الرقه را به دنبال خواهد داشت و مساله مهم این است که ارتش سوریه زمام امور را به دست گرفته است و روحیه نیروهای آن بالا رفته است و آنان به آینده خوش بین هستند.

در برابر، شورشیان شکست خورده و با هم درگیر، ضعف شده اند و اکنون تاوان درگیری ها خود را پس می دهند. اگر این روند در سوریه ادامه داشته باشد اسد  پس از چند ماه دیگر پیروزی خود را بر شورشیان، ارتش آزاد و گروه تروریستی داعش اعلام خواهد کرد.

کیدار بر این مساله تاکید کرد که در همه جبهه های سوریه، عراق، لبنان و یمن پیروزی از آن طرف هایی است که از حمایت ایران برخوردار هستند. همه طرف های شکست خورده هوادار عربستان هستند. منطقه خاورمیانه سال های است که تنش سختی را میان ایران به نمایندگی از شیعیان و عربستان به نمایندگی از اهل تسنن شاهد است. پیروزی های ایران در منطقه به دلیل برخی عوامل، کفه ترازو را به سود ایران سنگین کرده و عربستان زیان دیده است. از مهمترین این عوامل نقش روسیه در حمایت از اسد همپیمان ایران است. پس از موفقیت روسیه برای مجبور ساختن اردوغان برای دست کشیدن از کمک به مخالفان مسلح سوریه ائتلاف ترکیه و عربستان هم در حال فروپاشی است. السیسی رئیس جمهوری مصر هم پس از آن که دید ائتلاف ایران، سوریه، روسیه و عراق کارامد و سازنده است و اسب عربستان بازنده است به ریاض پشت کرد.

کیدار افزود: اوضاع کنونی نشان از این دارد که ایران در جنگ پیروز بزرگ و عربستان زیان دیده بزرگ است.
منبع: فارس

Header