Header Header
۰۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۹
كدخبر: ۹۷۹۴۲
استاد حوزه و دانشگاه گفت: سیاسیون باید برآمده از تشکیلات مردمی باشند، نه برآمده از باندهای سیاسی.
به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در نشست هم‌اندیشی جوانان انقلابی ایران با تاکید بر رویکرد تشکیلاتی پیامبر اعظم(ص)در دوران صدر اسلام اظهار داشت: ایجاد تشکیلات، لازمه حیات اجتماعی است. پیامبر اسلام قبل از ورود به مدینه ۱۲ نفر را به عنوان فرمانداران خود انتخاب کردند. این نشان دهنده اهمیت «ایجاد تشکیلات» در سیره پیامبر اعظم(ص)است.

وی ادامه داد: رسول گرامی اسلام در این خصوص به نزول وحی و شخصیت والای خود اکتفا نکردند و دست به ایجاد تشکیلاتی قوی برای اداره جامعه زدند. اساسا بدون ایجاد تشکیلات، جامعه اداره نمی‌شود. در حقیقت، پیامبر اسلام در صدر اسلام شبکه اجتماعی گسترده‌ای را ساماندهی کردند. ایشان از طریق این تشکیلات، در جریان نظرات مردم قرار گرفته و نظرات خود را نیز به مردم منتقل می‌فرمودند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگرچه ما در برهه فعلی شاهد تفکیک قوا و جریان داشتن ساز و کار مردمی در آنها هستیم اما این موضوع جای تشکیلات مردمی را نمی‌گیرد. به عنوان مثال یک وزیر حتی قدرت ندارد به تنهایی بر زیر مجموعه خود نظارت کند و اینجا لازم است مردم و جوانان  نقش‌آفرینی تشکیلاتی داشته باشند و با  حرکتی دلسوزانه و منسجم کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی تاکید کرد: ما تشکیلات سیاسی کمی داریم. اگر هم تشکیلاتی وجود دارد، دارای خصلت مردمی بودن نیست. به راستی ما چگونه می‌توانیم به صورتی توده‌ای و فردی از انقلاب‌اسلامی دفاع کنیم؟ اگر تشکیلات وجود نداشته باشد، امکان نفوذ دشمن در کشور نیز بیشتر خواهد شد.

پناهیان متذکر شد: سیاسیون باید برآمده از تشکیلات مردمی باشند، نه بر آمده از باندهای سیاسی. در صورت ایجاد تشکیلات مردمی، دیگر برگزاری چند مناظره یا افشاگری‌ها و تخریب‌ها، تعیین کننده آرای عمومی نخواهد بود.Header